ANKARA – HANNOVER İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN 8. SEMPOZYUM BAŞARIYLA TAMAMLANDI

0
18

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin 2021 yılı içerisinde Almanya, Hannover Veteriner Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediği ikinci etkinlik olan “8th Ankara-Hannover Cooperation Symposium” çevrimiçi olarak geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlandı.

Fakülteler arası işbirliğinin geliştirilmesi, ortak araştırma konularının belirlenmesi, araştırmacı ve öğrencilerin mobilitesinin arttırılması, ortak projelerin geliştirilmesi/arttırılması, çevrimiçi düzeyde ortak seminer/derslerin verilmesi gibi eğitim ve araştırma/geliştirme alanındaki işbirlikleri Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hannover Komisyonu tarafından titizlikle yürütüldüğü açıklaması yapılmakta..

Hannover Veteriner Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi  işbirliğinden sorumlu Prof. Dr. Bernd Lepenies ile yapılan görüşmeler neticesinde şimdiye kadar yüz yüze yapılan etkinliğin, bu sene çevrimiçi yapılması kararlaştırıldı.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Begüm Yurdakök Dikmen’in üstlendiği sempozyumun koordinatörlüğünü Prof. Dr. Hakan Öztürk ve Prof. Dr. Bernd Lepenies yaptığı açıklandı

Etkinlik açılış konuşmalarıyla başladı; bu kapsamda Prof. Dr. Ender Yarsan, Dr. Gerhard Greif ve koordinatörler tarafından sunumlar yapıldı.

Takibinde Prof. Dr. med. vet. Gerhard Breves, Prof. Dr. Mehmet Şahal ve Prof. Dr. Manfred Kietzmann tarafından Ankara-Hannover işbirliği hatıra konuşmaları yapıldı.

Sempozyumun birinci oturumu enfeksiyon hastalıkları üzerine olduğu ifade edildi. Prof. Dr. Aykut Özkul, Prof. Dr. Paul Becher, Prof. Dr. T.Çiğdem Oğuzoğlu ve Prof. Dr. Asisa Volz viroloji alanında sunum yaparken; Prof. Dr. Valentin-Weigand mikrobiyoloji; Dr. Gökben Özbakış Beceriklisoy ve Prof. Dr. Christina Strube parazitoloji alanında sunumlarıyla katkı sağladılar.

  1. Oturumun moderatörlüğü ise, Dr. Öğr. Üyesi Nüket Bilgen tarafından yapıldı. Bu oturumda Prof. Dr. Gisa Gerold, Prof. Dr. Hamdi Uysal, Prof. Dr. Maren v. Köckritz-Blickwede ve Araş. Gör. Yeliz Kaya Kartal biyokimya alanında, Doç. Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş fizyoloji, Doç. Dr. Özge Sızmaz Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları, Dr. Mikolaj Adamek ve Dr. Farah Gonul Aydın balık hastalıklarına yönelik sunumlar yaptı.
  2. oturumda, Dr. Oğuz Çalışıcı tarafından reprodüksiyon, Araş. Gör. İrem Medine Ekmen tarafından radyoloji alanında sunumları takiben Doç. Dr. Begüm Yurdakök Dikmen tarafından toksikoloji, Dr. Öğr. Üyesi Nüket Bilgen tarafından genetik ve Prof. Dr. Bernd Lepenies tarafından immünoloji alanında sunumlar yapıldı.

Kapanış konuşmasında ikili işbirliğinin ve çalışmaların arttırılmasına yönelik temenniler ile izlenecek yol için değerlendirmeler yapıldı. Toplantıya Almanya ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 177 kayıtlı katılımcı iştirakte bulunduğu ifade edildi..

Yapılan açıklamalarda Ankara Üniversitesi ve Hannover Veteriner Üniversitesi arasındaki işbirliğinin oldukça özel ve tarihi temellere dayandığına vurgu yapıldı..

Üniversiteler arasındaki işbirliği anlaşması, üniversiteler arasında imzalanan klasik protokollerden farklı olarak Türkiye’de 7 Ocak 1981 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yasalaşan bir anlaşmadır. Bununla birlikte Almanya ve Türkiye arasındaki Veteriner Hekimliği alanındaki ilişkilere ait kayıtlar 1618 yılına kadar uzanmaktadır. Üniversiteler arasındaki işbirliği kapsamında çok sayıda Alman bilim adamı Hannover’den Ankara’ya gelerek araştırmalar yaptığı ifade edilmektedir

Yine Erasmus programı kapsamında öğrenci ve öğretim üyesi düzeyinde karşılıklı değişimler gerçekleştirilmektedir. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin de neredeyse her bir Anabilim Dalı’nda Hannover’de doktora/araştırma yapmış bir öğretim elemanı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz