Artık Tüketiciler, TAMAMEN kanatlı etine mi yöneliyor ?

0
11901

SEKTÖREL

Artık Tüketiciler,

TAMAMEN kanatlı etine mi yönelecek..?

Kırmızı et fiyatında yaşanan artış nedeniyle tüketicilerin satın aldığı et miktarı düştü. Ayrıca küçük hayvan işletmeleri maliyetleri karşılayamadığı için piyasadan çekilmeye başladı.
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Naci Kaplan
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Naci Kaplan

Kırmızı ette talep azalırken Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Naci Kaplan ise, talepte anormal bir değişim olmadığını söylerken: kırmızı ette oluşan boşluğun beyaz ete yönelmesini beklediklerini ifade etti..

Kırmızı et fiyatlarında yaşanan artış, alım gücü azalan tüketicinin kırmızı et tüketimini de azaltmasına neden oldu. Tüketiciler, kanatlı ete yönelmeye başladı.

‘BALIK TÜKETİMİNE TALEP YÜKSELİYOR’

Ekonomim’den Hüseyin Gökçe’nin haberine göre, marketler bir yandan da kırmızı ette indirim kampanyalarıyla dikkat çekiyor.

CarrefourSA Kategori Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinçer
CarrefourSA Kategori Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinçer

CarrefourSA Kategori Genel Müdür Yardımcısı Murat Dinçer, son dönemde fiyatlarda yaşanan değişimle birlikte kırmızı et ve kanatlı eti arasındaki makasın açıldığını bunun da tüketici tercihlerinde kanatlı ete yönelimin artmasına neden olduğunu belirtiyor. Dinçer balık tüketimine olan talebin yükselmeye devam ettiğini vurguladı.

Fiyat arttıkça et satışları düştü

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng ise son dönemde, üretimde yaşanan daralma ve tüketimdeki azalma eğilimi nedeniyle sektörde küçülme trendi gözlemlediklerini ifade etti.Türüng, “Son iki yılın satışlarına baktığımızda tonaj bazında dana eti yüzde 12, kuzu eti ise yüzde 34 gibi dikkate değer bir büyüme göstermiştir” açıklamasını yaptı.

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng
Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng

Et tüketiminin yaygın olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise kımızı ete ulaşamayan halkın sakatata yöneldiği belirtiliyor.

Beyaz ete yönelmesi BEKLENİLİYOR..

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Naci Kaplan ise, talepte anormal bir değişim olmadığını söylerken: kırmızı ette oluşan boşluğun beyaz ete yönelmesini beklediklerini ancak iç piyasada tüketim artışının yüzde 2-3 gibi sınırlı düzeyde gerçekleştiğini vurguladı. KAPLAN, ayrıca beyaz et fiyatlarının da düşük kaldığını belirtti.,

Artık Tüketiciler, TAMAMEN kanatlı etine mi yöneliyor ?

Gelişmiş ülkelerde kırmızı et ile beyaz et arasındaki fiyat farkının 1’e 3 olduğunu dile getiren Naci Kaplan, “Bugün bütün tavuk eti 60 lira civarındayken, en ucuz kırmızı et fiyatı 300 liranın üzerinde” diye konuştu.

 

BÜYÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI AZALDI

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç,
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç,

Gelişmeleri değerlendiren Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, temel sebebin küçük işletmelerin üretimden çekilmesi olduğunu bildirdi. Tunç, ithalat yetkisine sahip büyük işletmelerin 120 liraya mal ettikleri hayvanları 220 liraya satıp kâr sağladığını, söyledi.

 ‘ÜRETİCİ BU ŞARTLARDA PARA KAZANAMIYOR’

Tunç, tarımsal işletme yapılarının giderek değiştiğini, bunun da kırmızı et arzını olumsuz etkilediğini söyledi.Tunç, özellikle son 1 yıllık zaman diliminde tüketicinin alım gücündeki düşüşe bağlı olarak kırmızı et tüketiminin azaldığını aktardı.

Sadece hayvansal ürünlerin fiyatı değil, asgari ücret dahil olmak üzere girdi maliyetlerinde de büyük artışlar yaşandığına vurgu yapan Bülent Tunç, besicilerin yurt içinde işletmeye koyacak canlı hayvan bulamadığını, bulunanların fiyatının da çok yüksek olduğunu bildirdi. Tunç, bu işten daha çok ithalatçıların para kazandığını söyledi.

Artık Tüketiciler, TAMAMEN kanatlı etine mi yöneliyor ?

En az 200 baş ve üzeri hayvan varlığına sahip işletmelerin ithalat yapabildiğinin altını çizen Tunç, bunların maliyetinin 120 lira düzeyinde olduğunu, doğal olarak yerli üreticilerinde bu ithal hayvanların maliyetiyle rekabet edemediğini belirtti.

Yerli üretici binbir zorlukla hayvan yetiştirmeye çalışırken, ithalatçıların sadece otel hizmeti vererek para kazandığını ifade eden Bülent Tunç, “Üstelik maliyetler çok farklı olmasına rağmen hayvanlar iç piyasaya aynı fiyata satılıyor” diye konuştu.

‘DESTEK MİKTARI ARTIRILMALI’

Hayvan başına verilen destek miktarı 2011 yılında 300 lira iken bugün sadece 500 lira olduğunun altını çizen Tunç, “Aradan 12 sene geçti. Biz ilk destek verildiğinde 300 liraya 20 torba yem alıyorduk, şimdi bir torba yem bile alamıyoruz” dedi.

Artık Tüketiciler, TAMAMEN kanatlı etine mi yöneliyor ?Küçük işletmelerin üretimde kalabilmesi için destek miktarının mutlaka artırılması gerektiğini söyleyen Bülent Tunç, “Küçük işletmeler spekülatif hareket yapamıyor bile. Bunlara verilen destek miktarı artırılmalı. Küçük işletmeler de piyasadan çekilirse, iş tamamen büyüklerin elinde olacak. O zaman da bugünleri bile ararız” ifadelerini kullandı. Tunç, küçük işletmeler piyasadan çekilince meralarda otlama olmadığı zaman oraların da kıraçlaştığını, bunun da hayvancılık için ayrı bir tehlike unsuru olduğunu dile getirdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz