Bakan Kirişci’den “Tarımda devrim” mesajı!

0
5131
TARSİM ile ürünlerin sigortalanmasına kadar her şeyi yapıyoruz.

Bakan Kirişci’den “Tarımda Devrim” Mesajı!

Tarım ile ilgili 9 kanunda 40 maddeden oluşan mevzuat değişikliği yapıldığını hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu mevzuat ile tarımda bir devrim başlayacak.”dedi.


Tarım ile ilgili 9 kanunda 40 maddeden oluşan mevzuat değişikliği yapıldığını hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu mevzuat ile tarımda bir devrim başlayacak. Planlı üretimin ve sözleşmeli üretimin gerçekleşmesi, ekilmeyen alanların boş bırakılmayarak üretimin gerçekleşmesi cumhuriyetimizin yeni yüzyılına yakışan bir davranıştır” dedi.
Bakan Kirişci’den “Tarımda devrim” mesajı!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci,geçtiğimiz günlerde  Kırklareli programı kapsamında Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na katılarak bir konuşma yaptı.

Tarım ve gıda ürünleri ihracatı 30 milyar dolar..

Göreve geldiklerinde Türkiye’nin toplam ihracatının 36 milyar dolar olduğunu belirten Kirişci, “2022 sonu itibarıyla tek başına tarım ve gıda ürünleri ihracatı, 30 milyar dolar. İnşallah hedefimiz; tek başına tarım sektöründe yılsonu itibariyle bu 36 milyar dolara ulaşmak. Bu yıl tarımsal destekleme rakamımız inşallah 55.5 milyar mertebesinde olacak. Bu sadece tarımın destekleri” dedi.Bakan Kirişci’den “Tarımda devrim” mesajı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleri ve ısrarlı takipleri ile tüm dünyanın tahıl ihtiyacına çözüm olan Tahıl Koridoru Anlaşması’na da değinen Bakan Kirişci, “Doğru bir politika sergilendiği için 860 civarında geminin geçtiği tahıl koridorunu açtık. 6 ay çalıştı, bir 6 ay daha geçti. Şimdi bir iki ay daha yine uzatması var. Temennimiz bunun uzaması. Geçen yıl bu zamanlarda, akaryakıtın 31 liraya kadar çıktığını hatırlayalım. Bugün akaryakıt 21 lira. Bugün 1 yıl öncesine göre gübreyi daha ucuza alabilir hale geldik.
Sadece tarım ürünleri ve gıda sektöründe değil; bütün emtia fiyatlarında ciddi bir gerileme yaşandı. Tahıl koridoru, dünyaya rahat nefes aldırdı. Millet oh be dedi. Çünkü nereye gideceği belli değildi. Geçen yıl 1 ton buğday 445 dolardı. Şu anda buğday almak isterseniz 295-300 dolar. Bunları bir rastlantı, tesadüf veya 2 kişi arasında geçen bir görüşme olarak görürsek; kendi ülkemize haksızlık etmiş oluruz. Çünkü Türkiye, güçlü bir ülke. Türkiye tarımsal üretimi ile de vazgeçilmez olduğunu gösteren bir ülke oldu” ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci’den “Tarımda devrim” mesajı!İstanbul’a gıda sevkiyatı için 140 milyon km yol kat ediliyor”..

Tarımda, “arz güvenliği, gıdaya erişim, güvenilir gıda ve güvenilir sistem” olarak dört madde olduğunun altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, “Bu saydığım sistemlerin risklere karşı dayanabilir olması gerekmektedir. Yani, her şehir kendine yetebilir halde olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; Antalya’dan kamyonlarla yola çıkan domates, 750 kilometre mesafeyi kat ediyor. 270 bin kamyonla Türkiye’deki 76 ilden İstanbul’a tedarik yapılıyor. Sevkiyat için 140 milyon kilometre yol kat ediliyor. Üretim noktasından tüketim noktasına gelmesi 4 günde tamamlanıyor. Böylece lojistik maliyetleri artıyor, ürünün gıda tazeliğini ortadan kalkıyor. Karbon ayak izine sebebiyet veriyoruz. Bunun da büyüklüğü 117 bin ton.
Kırklareli tarımda tedarikçi bir şehir olabilir.
Bu bağlamda yerinde istihdam ve kent tarımına büyük önem veriyoruz. Kırklareli bu noktada öneme sahip olan bir şehir. Ürünler neden 750 kilometre mesafeden gelsin ki? Kırklareli’nin hemen yanı başında İstanbul gibi metropol bir kent var. Kırklareli tarımda tedarikçi bir şehir olabilir. Endüstriyel seralar kurulabilir. Jeotermal enerji başta olmak üzere yenilebilir enerji kaynakları ile seralar ısıtılabilir. Seralardan organize sanayi bölgeleri oluşabilir” diye
konuştu.
Bakan Kirişci’den “Tarımda devrim” mesajı!

Tarımda Devrim yaşanacak”Bakan Kirişci’den “Tarımda devrim” mesajı!

Tarımda yeni kanunların ve mevzuat maddelerinin geleceğini ifade eden Bakan Kirişci, “Yapacağımız değişiklikler 9 kanun ve 40 maddeden oluşuyor. Bu dönemlerde meclisten mevzuat çıkarmak kolay olmuyor. Çünkü herkes seçimlere odaklandı. Amacımız tarımda planlamayı mümkün kılan, üretimi güçlendiren, sözleşmeli üretimi gündeme getiren, ekilmeyen bir karış toprak bırakmayan ve üreticilerin tamamını ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ (ÇKS) ile kayıt altına alarak desteklemeye çalışan bir mevzuat çıkarmak. İnşallah en kısa zamanda Sayın Cumhurbaşkanımız bunu onaylar ve Resmi Gazete’de yayınlanır. Ama her ihtimale karşı, zamanı iyi kullanmak için alt mevzuatlar noktasında arkadaşlarımıza talimat verdik, bu çalışmaları hızla yürütüyorlar” dedi.
Ülkemiz 2023 yılında yeni bir vizyona başladı.

Tarımda sözleşmeli üretimin büyük önem taşıdığını belirten Kirişci, “Üreticimiz bizim vazgeçilmezimizdir. TARSİM ile ürünlerin sigortalanmasına kadar her şeyi yapıyoruz. Çiftçimiz ürettiği malı kimin alacağını bilecek. Pazar sorunu olmadığından emin olacak. Bizim arzuladığımız sistem böyleydi değil mi? Bu sene patates para etti, bu sene patatesten zarar ettik. Bunlar, bu ülkenin sıklıkla şahit olduğu hadiseler. Artık bunlar da inşallah tedavülden kalkacak. Bu mevzuat ile tarımda bir devrim başlayacak. Ülkemiz 2023 yılında yeni bir vizyona başladı. Planlı üretimin ve sözleşmeli üretimin gerçekleşmesi, ekilmeyen alanların boş bırakılmayarak üretimin gerçekleşmesi cumhuriyetimizin yeni yüzyılına yakışan bir davranıştır” ifadelerini kullandı.

ÇKS’ya kayıtlı veya değil, ekim yapmayanın tarlasını kiralayacağız

Yeni kanunlar ve mevzuatlar ile üretim yapmayan çiftçilerin tarlalarının kiralanacağını belirten Kirişci, “Yeni sistemde iki yıl üretim yapmayan çiftçilerimiz tespit edilirse, onlara ‘Sen burayı üretmek için kullanmıyorsun. Buraya bir bedel biçtik. Bu kira bedelini sana ya da varislerinize ödeyeceğiz.’ Bu üretim için bir çözüm olacak. ÇKS’ye kayıtlı olmayan üretici kalmayacak. İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlerimize hayvanların takibi ve arazilerin ekilip ekilmediğini kontrol etmeleri için talimat vereceğiz. Bu bizim kanayan yaramızdır. Böylece bunu ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz