Bakan Pakdemirli: “İşini doğru dürüst yapmayanların gıda sektöründe işi yok”

0
46

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Haksız rekabete, vatandaşın sağlığıyla oynayan firmalara göz açtırmayacağız. İşini doğru dürüst yapmayanların gıda sektöründe işleri yok” dedi.

“Anadolu Soruyor” programında soruları yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşiş için sert çıktı. “Haksız rekabete, vatandaşın sağlığıyla oynayan firmalara göz açtırmayacağız. İşini doğru dürüst yapmayanların gıda sektöründe işleri yok” diyen Pakdemirli, tarım sektöründe 100 bin lira hibe verilecek proje için de, “Bunu baba oğluna yapmaz” ifadesini kullandı.

Anadolu Medyası’nın ortak yayını olan “Anadolu Soruyor” programında soruları yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Hiç bitmeyecek sektör, gıda”

Tarım ve hayvancılığın önemine değinen Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Tarımda hayat var. Son 1,5 yıldır yaşadıklarımız bize gösterdi ki hiç bitmeyecek olan bir sektör varsa gıda. Asla ölmediğimiz sürece, hayatta kaldığımız sürece bitmeyecek. Artık tarım daha önemli. Biz bunun önemini anlatmaya çalışıyorduk. Gerçekten artık herkes önemini anladı. Türkiye’de şu an çiftçimizin ortalama yaşı 55 civarında. Bu ne kadar korkutucu görünse de diğer ülkelerde 65 yaş civarında.

Bakan Pakdemirli: “İşini doğru dürüst yapmayanların gıda sektöründe işi yok”

Besici ile yem sanayicisine sübvanseli arpa ve mısır verilecek

Kurbanlık sayıları ile ilgili bilgi veren Bakan Pakdemirli, “Her sene kurbana yaklaşırken sorarlar; 2020’de kesilen hayvan 2,8 milyon küçükbaş ve 960 bin büyük baş. Toplamda 3 milyon 744 bin hayvanımız kesilerek vatandaşlarımız dini vecibelerini yerine getirmişler. 2021 yılında 5 milyon kurbanlık hayvanımız hazır. Bunun anlamı geçen sene kesilenin yüzde 50’si hazır. Vatandaşlarımız hiç endişe etmesinler, dini vecibelerini yerine getirsinler. Biz hayvanların ulaşması için çalışmalarımızı yapıyoruz. Yem fiyatının artışı; süt ve etin maliyetine sirayet ediyor. Biz son 3 senedir dünyanın içinde bulunduğu konjonktürden dolayı artışa maruz kaldık. Elimizdeki doğru maliyetlendirilmiş ürünleri üreticinin daha az fiyatta tüketebilmesi için piyasaya ürün sağladık, ürün sağlamaya da devam ettik. Bu sene bunu biraz daha genişletiyoruz. Ayda 200 bin ton arpa, 200 bin ton da mısır. Sübvanse fiyatlardan vermek kaydıyla bunun yarısını üretici, yarısını da yem sanayicilerine vereceğiz. Yem fiyatlarının da buradan sabit kalması, düşmesi ve bir sonraki hasada kadar da artmamasını sağlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin samana ihtiyacı olmadığının da altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Türkiye 25 milyon ton kaba yem üretir. Türkiye’nin saman ihtiyacı yoktur. İstisnai bir dönem vardır yaparsınız Türkiye’nin böyle bir gündemi yok. Bunların hepsi sahtedir. Bir bilgi kirliliği içerisinde vatandaşımızın, çiftçimizin mutlu olmasını beklememiz lazım. Yalana inanmıyorlar ama şunu da söyleyeyim; bizim burada bir pozitif ortam yaratmamız gerekmiyor mu? Tarımla ilgili de iyi bir hikaye ortaya koymamız lazım. Bütün rakamlar tarımın büyüdüğünü gösteriyor, dünyada ilk 10’da olduğumuzu gösteriyor. Biz ilk 10’dayız. Hatalı kısım varsa söylesinler. Düzeltin desinler. Biz eleştiriye son derece açığız. Kimse kendine rant çıkarmaya kalkmasın. Biz ne zaman Cumhurbaşkanımıza gitsek, çiftçimizin bir problemi var desek. Bize ‘çözün’ der. Para sormaz. ‘Çiftçimizle ilgili bir problem istemiyorum’ der.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz