Bakan Pakdemirli:”Tarım Sektörü Çok Kârlı..!”

0
4

“Biz de bu işe girecek olanlar için projeler geliştiriyoruz”diye konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım işi aslında çok kârlı. Herkes şehirlerde kurulan hayatın ‘sentetik bir hayat’ olduğunu anladı” dedi.

Yaşanılan koronavirüs pandemisiyle birlikte tarımın içinde olmayan birçok insanın, bu sektörün içinde yer almak istediği belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Biz de bu işe girecek olanlar için projeler geliştiriyoruz.

Tarım işi aslında çok kârlı. Badem ya da ceviz dikince kendini 6 yılda amorti ediyor. Ancak bu bilinmiyor. Herkes şehirlerde kurulan hayatın ‘sentetik bir hayat’ olduğunu anladı. Pandemi durumunda ertelenmesi mümkün olmayan iki ihtiyaç, sağlık ve gıdadır” dedi.

AK Parti Ar-Ge Başkanlığınca düzenlenen “Kütüphane Sohbetleri” programına konuk olan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Covid-19 sürecine girilirken kimi tarım ürünlerinde hasat, kiminde ise ekim döneminin yaşanmasına karşın hiçbir problemle karşılaşılmadığına değindi..

Pakdemirli, bu süreçte tohum desteği, borç ertelemesi ve alım garantisi verilmesi gibi adımlar attıklarını da sözlerinde ifade etti.

Bakan Pakdemirli:''Tarım Sektörü Çok Kârlı..!''

“Gıda zincirinde zaman zaman verimsizlikler yaşanıyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Ar-Ge Başkanı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın da hazır bulunduğu programda yürüttükleri çalışmalarla gıda zincirini A’dan Z’ye planladıklarını dile getiren Pakdemirli, bu zincirde zaman zaman verimsizlikler yaşanabildiğini de söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı PAKDEMİRLİ:“Tarım, çok kârlı bir iş”

“Pandemiyle tarımın içinde olmayan birçok insan, bu sektörün içinde yer almak istiyor. Biz de bu işe girecek olanlar için projeler geliştiriyoruz.” sözlerinde ifade eden Bakan PAKDEMİRLİ; sahayı, ürünün tarladan sonraki süreçlerini, ithalat ve ihracat dengelerini çok yakından takip ettiklerini belirterek  şunları söyledi:”Tarım işi aslında çok karlı. Badem ya da ceviz dikince kendini 6 yılda amorti ediyor.

Ancak bu bilinmiyor. Herkes şehirlerde kurulan hayatın sentetik bir hayat olduğunu anladı. Pandemi durumunda ertelenmesi mümkün olmayan 2 ihtiyaç, sağlık ve gıdadır. Bu anlamda ciddi geri dönüşler alıyoruz. Tarımla ilgilenen gençler il müdürlüklerimize giderek oradan bilgi alabilir.”

“ ihracatımızın arttığı tek alan gıda..”

Bakan Pakdemirli, pandemi sürecinde yurt dışındaki marketlerde iğne dahi bulunamazken Türkiye’de rafların hiç boşalmadığına söylüyerek, “Bu süreçte perakende, gıda ve nakliye sektörleri de iyi çalıştı. İhracatımızın tek arttığı konu gıdadır.” dedi.

Konuşmasında Dijital Tarım Pazarı ile Tarım ve Orman Akademisi’ni hayata geçirdiklerini de söyleyen Bakan Bekir Pakdemirli, “Bakanlığımız elektrikli traktör çalışmalarını da yürütüyor. Günü 10-20 liralık şarjla geçiriyor, 200-250 liralık mazotla değil. Prototipten sonra şu anda fabrika kurulma aşamasında. Marmara Bölgesi’nde kurulacak fabrika bu senenin sonuna kalmadan üretime başlar.” diye müjde de verdi…

” Tohum ithalatımız var”

Bakan Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tohum üretiminde genel olarak sıkıntısı olmadığını da ifade ederek sadece sebzelik tohumda bir miktar ithalat yapıldığını söyledi.

“Sertifikalı tohum üretimi 1,1 milyon tonu buldu. Yıl sonunda 1 milyon 150 bin ton olacak. Tohum ihracatı da 149 milyon dolara geldi. Türkiye’den Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Avrupa ülkeleri hatta İsrail’in dahi tohum aldığı oluyor.

Türkiye’nin GDO’suz ürünler üreten bir ülke olması nedeniyle bizim yurt dışına daha katma değerli olarak bunları pazarlamamız lazım.”diye konuşan Bakan PAKDEMİRLİ” Pandemi durumunda ertelenmesi mümkün olmayan 2 ihtiyaç, sağlık ve gıdadır. Bu anlamda ciddi geri dönüşler alıyoruz.

Tarımla ilgilenen gençler il müdürlüklerimize giderek oradan bilgi alabilir.”şeklinde sözlerini sonlandırdı.

ALINANKAYNAK:agazete.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz