Bakan Yumaklı: Hayvan hareketleri 7/24 izleniyor

0
33

TEKNOLOJİ

Bakan Yumaklı:

Hayvan hareketleri 7/24 izleniyor

Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonları ile hayvan hareketleri 7/24 izlenerek bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesi sağlanacak.
Bakan Yumaklı: Hayvan hareketleri 7/24 izleniyorTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı,geçtiğimiz günlerde Erzurum ve Elazığ’da hayvan denetim istasyonlarını faaliyete açarak, sayının bu yıl içerisinde 8’e yükseleceğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın doğudan batıya hayvan hareketlerinin yoğun olduğu Erzurum ve Elazığ illerinde faaliyete geçirdiği ve 6 ilde daha kurmayı planladığı Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonları ile hayvan hareketleri 7/24 izlenerek bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesi sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, kontrolsüz hayvan hareketlerinin bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılımında önemli etkisi olduğunu, bunun da hayvansal üretime ve dolayısıyla ülke ekonomisinde olumsuz yansımaları bulunduğunu aktardı.

“İstasyon sayısı 8 olacak”Bakan Yumaklı: Hayvan hareketleri 7/24 izleniyor

Bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesinde, hayvan hareketlerinin denetim ve kontrolünün büyük önem taşıdığına işaret eden Yumaklı, şu değerlendirmelerde bulundu: “

Hayvansal üretimimizi olumsuz etkileyen bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesini sağlayacak olan istasyonun ilkini Erzurum’da, ikincisini ise Elazığ’da  faaliyete geçireceğiz.. Bu istasyonlarımızın toplam sayısı 8 olacak.

Hayvansal üretimimizde kaliteyi ve verimliliği artırmak amacıyla açıkladığımız Hayvancılık Yol Haritamızda da belirttiğimiz üzere, denetim istasyonlarımızda bir yandan hayvan hareketlerinin kontrolünü sağlarken diğer yandan üreticilerimizi ve hayvanların nakliyesini gerçekleştiren firmalarımızı bilgilendiriyoruz. ”

Gece görüş kamerasıyla 24 saat izleme

Tüm alanları 7/24 kontrol-denetim yapılacak şekilde ışıklandırılan ve gece görüş özelliği olan kameralar ile 24 saat izlenen Bakanlığın Veteriner Yol Kontrol ve Denetim İstasyonları’nda görevli veterinerlerin, canlı hayvan ve hayvansal ürün taşıyan tüm araçları kontrol ettiğinin altını çizen Yumaklı, “Denetimlerde, veteriner sağlık raporları ile hayvanların kulak küpeleri, sağlık durumları kontrol ediliyor.  Araçta hasta hayvan tespit edilmesi durumunda sevkine izin verilmiyor ve karantina tedbirleri uygulanıyor” bilgisini verdi.

“Kontrollerimiz kararlılıkla sürecek”

Bakan Yumaklı, yaklaşık 6 ay önce faaliyete geçen Erzurum Denetim İstasyonu’nda bugüne kadar 2 bin 178 aracın kontrol edildiğini ve 78 araçta uygunsuzluk belirlendiğini vurguladı..

.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz