Bakanlıktan tavuk ve balık kalitesini artıran hamle!

0
11815

ANALİZ

Çiftlik sahipleri dikkat..!

Bakanlıktan tavuk ve balık kalitesini artıran hamle !

Geliştirilecek yeni proje kapsamında hayvansal üretim için elzem olan yemlerde böcek larvasından üretilecek yeni ürünlerin balık ve tavuk yemi olarak kullanılabileceği vurgulandı.

Tavuk ve balık yetiştiren çiftlik sahiplerini ilgilendiren önemli bir açıklama yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde geliştirilen çalışmalar balık ve tavuk üretiminde kalitenin artırılacağı duyuruldu. Balık ve tavuk yemi olarak kullanılan o ürünler artık böcek larvalarından üretilecek. İşte tüm detaylar…

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından geliştirilecek yeni proje kapsamında böcek larvasından üretilecek yeni ürünlerin balık ve tavuk yemi olarak kullanılabileceği vurgulandı. Bakanlıktan alınan bilgiler doğrultusunda artan nüfusun ve iklim değişikliğinin nedenleri olarak küresel düzeyde alternatif yem arayışının ortaya çıktığı belirtildi.

Hayvansal üretim için elzem olan yemlerde kullanılacak alternatif protein kaynakları için böcek larvalarından yararlanılacağı belirtildi. Hayvan yemlerinde protein kaynağının ihtiyacı için yeni sektör oluşmaya başlarken bakanlık yeni çalışmalar için kolları sıvadım. Böcek larvaları kullanılarak üretilecek yem için proje hazırlığı başladı.

BÖCEK YUMURTALARI ARTIK YEM OLUYOR
Kanatlı hayvan ve balık besleme konusunda kullanılacak yem için ham maddenin bir kısmının böcek larvalarından karşılanabileceği belirtildi. Bu yıl içerisinde bakanlık tarafından Hayata geçirilecek olan “Alternatif Yem Hammadde Amacıyla Sürdürülebilir Siyah Asker Sineği Larva Üretim Modeli Projesi”nde geliştirme çalışmaları devam ediyor.

TAGEM bünyesinde yapılacak faaliyetler Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce kaynaklarının araştırılması doğrultusunda ilerliyor. Endüstriyel ölçekte kitlesel mono kültür böcek larvalarının üretimi için yeni modellemelerde oluşturuldu.
Bakanlıktan tavuk ve balık kalitesini artıran hamle!
Balık yetiştirilmesinde besleme amacıyla kullanılan siyah asker sineği ve un kurdu larvaları %10 balık unu, yumurta tavuk yemlerinde %4, etlik piliçlerde ise %10-15 soya fasulyesi yerine kullanılabilecek.

YENİ İSTİHDAM ALANLARI OLUŞTURULUYOR
Türkiye’de de böcek larvalarından üretilecek yemler için yeni bir sektör oluşturuluyor. Elverişsiz tarım arazilerinin değerlendirilmesi, organik atıkların bertaraf edilmesi, çevresel ayak izinin düşürülmesi ile birlikte küresel ısıya dayanıklı önlemlerin alınması gündemde yer alırken yeni istihdam alanlarının oluşturulması da amaçlanıyor.

Larva üretim sürecinde su tüketiminin nispeten az olması ile birlikte organik atıkların kısa sürede değerli besin bileşenlerine dönüştürülebilmesi de gündemde yer alıyor. Alternatif besin kaynağı olarak biyolojik değeri yüksek kanatlı ve balık beslemede kullanılması beklenen yem hammaddesi ihtiyacı da bu şekilde karşılanmış olacak.

Proje kapsamında balık unu ve soya fasulyesini alternatif ürünler sağlanırken protein ve enerji kaynağı olan larva ürünleri ile birlikte organik gübre üretimi de tarım sektörüne katkı sağlayacak. Bakanlık tarafından hayata geçirilmesi planlanan çalışmaların küresel sorunlara yerli çözüm sunması bekleniyor. Çevresel ve ekonomik devamlılık desteklenirken yeni istihdam alanları ile birlikte daha sürdürülebilir bir gıda güvenliği de sağlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz