BEDRİ GİRİT, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nde Yine Başkan..!

0
7167

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nden “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” de düzenlendi..

Ege Bölgesi’nde 2021 yılında 1 milyar 337 milyon dolarlık ihracatla gıda sektöründe ihracat şampiyonu olan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2021 yılı Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda mevcut Başkan Bedri Girit 41 oyla güven tazeledi..

Su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının yıldızları 5 bin fidanı yeşertecek

Birliğin rekor ihracatına yüzde 88’lik katkı sağlayan 40 üyesi için “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” düzenlendi. Ödül kazanan firmalara plaket yerine 5 bin fidan sertifikası verildi.

BEDRİ GİRİT, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nde Yine Başkan..!

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin genel kurulunda Divan Başkanlığını Hakan İshakoğlu yaparken, katip üyelikleri Özlem Yalçın ve Önder Dinçsoy üstlendi. Birliğin 2022 yılı bütçesi 24 milyon 500 bin TL olarak kabul edildi.

Genel kurulda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak 2021 yılı sonunda 3 milyar 590 milyon dolar ihracat seviyesine ulaşarak, 2023 yılı hedefine iki yıl önce ulaştıklarını dile getirdi.

“Su ürünleri sektörü 1 milyar 436 milyon dolarlık ihracatla en büyük katkıyı sağladı” diyen Girit, “Su ürünleri sektörünü 1 milyar 312 milyon dolarlık ihracatla kanatlı eti ve yumurta sektörü takip etti. Kanatlı eti 926 milyon dolar ihracat yaparken, yumurta ihracatımız 386 milyon dolara yükseldi. Çin’e aldığı ihracat vizesiyle morallenen süt ürünleri sektörü 486 milyon dolar ihracat performansı gösterdi. Bal sektörü Türkiye’ye 33 milyon dolar kazandırırken, diğer ürünlerin ihracatından 303 milyon dolar döviz elde edildi. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak da 1,3 milyar dolar ihracatla Türkiye Geneli payımızı yüzde 37 olarak gerçekleştirdik” diye konuştu.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2018 yılında 938 milyon dolar olan ihracatını 2021 yılında yüzde 33 artırarak 1,3 milyar dolara ulaştırdıklarını aktaran Girit, 2021 yılında toplam 142 ülkeye su ürünleri ve hayvansal mamuller ihraç eder konuma geldiklerinin altını çizdi.

Fuarlara yoğun katılım göstereceğiz

Dünya sofralarında üç öğün protein kaynağı olmaya devam edeceklerini vurgulayan Girit, “2022-26 döneminde sürdürülebilir üretimle, AB ülkeleri, ABD, Orta Doğu, Uzak doğu ülkelerinde düzenlenen fuarlarda yoğun tanıtımlar yaparak sektörümüzün Türkiye geneli ihracatını 5 milyar dolara çıkarma çabası içinde olacağız. Bu amaçla Türkiye’nin ihracatında stratejik öneme sahip su ürünleri sektörünün tanıtımı amacıyla Türkçe, İngilizce, Çince, Rusça ve Almanca dil  versiyonları ile bir imaj filmi yaptırdık ve  farklı tanıtım platformlarında (yurtdışı fuar, ticaret heyetleri, sektörel toplantılar vb.) gösterimini sağladık. Kanatlı sektörü imaj filmi için de çalışmalarımıza start verdik. Özellikle süt ürünleri ihracatında ihracat vizesi aldığımız Çin’de büyümek için soğuk hava deposu kurmayı planlıyoruz. Bu sayede bu ülkeye ihracatta önemli büyüme kaydedeceğimize inanıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin seçimli genel kurulunda yönetim ve denetim kurulları aşağıdaki şekilde oluştu.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına Bedri GİRİT tekrar seçilirken, sırasıyla Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu’na ise aşağıdaki isimler seçildi.

EKİZ TAVUKÇULUK TARIM ÜRÜNLERİ YEM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ-BEDRİ GİRİT.
EKİZ TAVUKÇULUK TARIM ÜRÜNLERİ YEM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ-BEDRİ GİRİT.

1-KLC GIDA ÜRÜNLERİ İTH.İHR.VE TİC.A.Ş.-SİNAN KIZILTAN,

2-YAŞAR DIŞ TİC. A.Ş-MELİH İŞLİEL,

3-MORE SU ÜRÜNLERİ TİC.A.Ş.-UFUK ATAKAN DEMİR,

4-KOPUZMAR SU ÜRÜNLERİ SAN.VE DIŞ TİC.A.Ş.-İSMAİL AKSOY,

5-İŞLEK GIDA SAN.TİC.VE PAZ.LTD. ŞTİ.-OSMAN İŞLEK,

6-EGE NKM GIDA SANAYİ TİCARET A.Ş.-NEDİM KALPAKLIOĞLU,

7-MNS YUMURTA HAYVANCILIK VE TARIM ÜR.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.-MUSTAFA CEM SAĞIR,

8-ABALIOĞLU LEZİTA GIDA SANAYİ A.Ş.-ERGUN ABALIOĞLU,

9-DÜNYA FOOD İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.-KESKİN KESKİNOĞLU,

10-MEHMET ŞAHİN ÇAKAN ŞAHİN SU ÜRÜNLERİ ÜRETİM İŞLEME İTHALAT İHRACAT VE SOĞUK HAVA-MEHMET ŞAHİN ÇAKAN…

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu’na seçilenler ise sırasıyla,1-BOLVADİN TAVUKCULUK GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.-HALUK TAKTAK, 2-ÖZPEKLER İTH.İHR. SU ÜRÜN.SAN VE TİC. LTD. ŞTİ.-OSMAN ÖZPEK, 3-GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜNLERİ ÜRETİM İHRACAT VE İTHALAT ANONİM ŞİRKETİ-MUSTAFA HARUN GÜMÜŞEL oldu..

BEDRİ GİRİT, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nde Yine Başkan..!

Su ürünleri sektöründe en çok ihracat yapan firmalar sıralaması da şu şekilde gerçekleşti: KLC GIDA ÜRÜN. İTH. İHR. VE TİC. A.Ş., GÜMÜŞDOĞA SU ÜRÜN. ÜR. İHR. VE İTH. A.Ş., AGROMEY DIŞ TİCARET A.Ş., SÜRSAN DENİZ ÜRÜN. DIŞ TİC. A.Ş., NOORDZEE SU ÜRÜN. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş., ILKNAK SU ÜRÜN. SAN. VE TIC. A.Ş., KOPUZMAR SU ÜRÜN. SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş., YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş., TUMAY SEA FOOD EXPORT İMPORT DIŞ TİC. SAN. VE TİC. A.Ş., DEFNE SU ÜRÜN. SAN. VE TİC. A.Ş., TUMAY BALIKÇILIK GIDA DIŞ TİC. SAN. A.Ş., ÖZSU BALIK ÜRÜN. A.Ş., AKUA GROUP SU ÜRÜN. A.Ş., ÖZPEKLER İTH.İHR. SU ÜRÜN. SAN VE TİC. LTD. ŞTİ., MORE SU ÜRÜN. TİC. A.Ş., SİLO TARIM SU ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., UĞURLU BALIK ÜRÜN. SAN. VE TİC. A.Ş., SELİNA BALIK İŞLEME TESİSİ İTH. İHR. VE TİC. A.Ş., SBS SU VE TARIM ÜRÜN. SAN. TİC. LTD ŞTİ.” ..

“GEDİK TAVUKÇULUK Kanatlı ihracatında ödül kazananlar dan oldu..

Ayrıca Kanatlı ihracatında ödül kazananlar da; “GEDİK TAVUKÇULUK VE TARIM ÜRÜN. TİC. SAN. A.Ş., ABALIOĞLU LEZİTA GIDA SAN. A.Ş., RDM İÇ VE DIŞ TİC. MÜMESSİLLİK LTD. ŞTİ., KESKİNOĞLU İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. ve BİRENFES ZİRAİ ÜRÜNLER TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.” şeklinde sıralandı.

GÜRES TAVUKÇULUK Yumurta ihracatının zirvesinde..!

Yumurta ihracatının zirvesinde ise; “GÜRES TAVUKÇULUK ÜR. PAZ. VE TİC.A.Ş., PLURİTON HAYVANCILIK GIDA SAN. İTH. İHR. VE TİC. A.Ş., EKTAV TAVUKÇULUK YEM SAN. HAY. TAR. ÜRÜN. GIDA LOJ. İÇ VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ., OYTUN PAZARLAMA YUMURTA SAN. DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. ve AFYON YUMURTA İTH. İHR. VE TİC. A.Ş.” yer aldı.

YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş Süt ürünleri ihracatında önde..

Süt ürünleri ihracatında ilk 5 firma; “YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş., MİLK ACADEMY GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., KEMPO GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., BOLVADİN SÜT GIDA TARIM HAYVANCILIK NAK. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş. ve PROGIDA GIDA VE YAN MAMÜLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.” olarak sıralandı.

“MANAVLAR GIDA SAN. VE TİC. LTD ŞTİ., YAŞAR DIŞ TİC.A.Ş., TURTAŞ İTH. VE İHR. A.Ş., DOĞA ARI ÜRÜN. GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ve İNCİ ARICILIK HAYV. NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.” bal ihracatını en çok gerçekleştiren firmalar olarak ödül kazandı.

 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına tekrar seçilen Bedri GİRİT kimdir?

Bedri Girit, 1962 yılında Rize’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu olan Bedri Girit, daha sonra işletme mastırı yaptı.

İş hayatına deterjan ve sabun üretimiyle başlayan Girit, daha sonra zirai ve veteriner ilaçları üretimi alanında yöneticilik yaptı.

1987 yılından bu yana yem ve tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yöneticilik yapan Girit, halen Ekiz Tavukçuluk A.Ş.’de yönetim kurulu üyeliği yanında, tavuk, balık ve yem sanayi sektörlerine faaliyet gösteren kendi firması vardır.

Uzun yıllardır İhracatçı Birlikleri yönetim kurullarında ve tavukçulukla ilgili birimlerinde görev yapan Bedri Girit, 2018 yılında seçildiği Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 8 Nisan 2022 tarihinde ikinci kez seçildi.

İzmir İli Yumurta Üreticileri Birlik Başkanlığı ve Kanatlı Tanıtım Grubu Başkanlığı görevlerinde de bulunan Bedri Girit evli iki çocuk babası ve İngilizce biliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz