Besi Danasına Mısır Verilir Mi?

0
7818
BİLİMSEL
Hayvan beslemede yoğun tercih,

Besi Danasına Mısır Verilir Mi?

Yaşam sürdüğümüz ülkede elde edilen silo yeminin mühim bir bölümü süt ineğinin beslenmesinde tercih edilir iken, çok düşük bir bölümünü ise sığır besiciliğinde tercih edilmektedir


Mısır silajı, hayvan işletmeciliği gelişen ülkelerde besi sığırının beslenmesinde tercih edilen en mühim kaba yem kaynaklarından bir tanesi olmaktadır. Son senelerde, yaşam sürdüğümüz ülkede de silaj üretimi yükselmiş ve elde edilen toplam silajın tahmini yüzde yetmişini mısır silajı meydana getirmektedir. En fazla silaj yapan yerlerin başında 1.488.000 tonla Marmara Bölgesi ve bunu 1.030.000 tonla Ege Bölgesi takip etmektedir. En fazla silaj yapan şehirler sıralamasında ise 515.000 ton ile Bursa şehri ve 504.000 ton ile İzmir şehrinin ilk sıralamasında yerini aldığı söylenmektedir.Besi Danasına Mısır Verilir Mi?

Yaşam sürdüğümüz ülkede elde edilen silo yeminin mühim bir bölümü süt ineğinin beslenmesinde tercih edilir iken, çok düşük bir bölümünü ise sığır besiciliğinde tercih edilmektedir. Mısır silajı gerek kapsamış olduğu enerjiye ve gerek ise hayvan tarafından beğenilerek yenilmesi sebebi ile silajlık yem bitkisinin ‘en güzeli’ olma niteliğini taşımaktadır.
Bu durumun haricinde, üretim maliyeti yönünden öteki silajlık yem bitkisi ile karşı karşıya getirildiğinde, elde edilen her ton mısır silajı kuru maddesi öteki yem bitkilerinden daha az maliyet ile elde edilir.
Mısır silajının hem yem değeri hem de üretim maliyeti göz önünde bulundurulduğunda hayvan beslemede yoğun bir biçimde tercih edilmesi ve ülkenin genelinde bilindik bir hale getirilmesi zorunlu olacaktır. Fakat, mısır silajı elde ediminde, ölçünün yükseltilmesi ile beraber iyi kaliteli mısır silajı üretilmesine de dikkat etmek gerekir. Ayriyeten, silaj yapımı esnasında ve silolamanın ardından uyulması gereken aşamalara önem verilmediğinde ve ihmal edildiğinde ortaya çıkabilecek besin madde kayıplarının yüzde otuzun üstüne çıkabileceğini unutmamak gerekir.Besi Danasına Mısır Verilir Mi?

Besin maddesi yönünden içi boş hale getirilmiş mısır silajı ile hem süt hem de et randımanında arzu edilen üretim gayelerine erişilemeyeceği bir gerçek haline gelmiştir. Mısır silajının üstün yem değeri ve ucuz maliyet sebebi ile yalnızca süt ineğinin beslenmesinde değil, besi sığırının beslenmesinde de tercihi büyük önem arz etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz