Beyaz et üretimi TÜİK’e göre yıllık yüzde 23 arttı..

0
16

Beyaz et üretimi yıllık yüzde 23 arttı..

TÜİK verilerine göre, 2021 Ağustos’ta beyaz et üretimi yıllık yüzde 23 artmasına rağmen tavuk eti fiyatları yüzde 64 zamlandı. Maliyetlerdeki artış zamlarda etkili oldu. Süt üretimi ise ağustosta yıllık yüzde 12 azaldı.

Tavuk etine yüzde 64 zam

Buna göre, 2021 Ağustos’ta bir önceki yılın aynı ayına göre tavuk eti üretimi yüzde 23, kesilen tavuk sayısı yüzde 22 ve tavuk yumurtası üretimi yüzde 0.8 arttı.

Ancak ağustosta yıllık bazda yüzde 23 artan beyaz et üretimine rağmen fiyatların aynı dönem aralığında yüzde 64 zamlanarak 19.4 TL’ye çıkması dikkat çekti. 2020 Ağustos’ta 11.8 TL olan tavuk eti fiyatları 2021 Ağustos’ta 19.4 TL’ye yükseldi. Fiyatlardaki artışta maliyetlerin sürekli yükseliyor olmasının etkili olduğu belirtiliyor.

EN ÇOK HİNDİ ETİNDE

TÜİK’in bugün açıkladığı Kümes Hayvancılığı Üretimi, Ağustos 2021 verilerinin detaylarına bakıldığında ise, 2021 Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tavuk eti üretiminin yüzde 0,6 arttığı görülüyor.

Aynı dönemde kesilen tavuk sayısı yüzde 1,7, tavuk yumurtası üretimi yüzde 2,6, hindi eti üretimi ise yüzde 20,6 azaldı. Hindi eti üretimi ağustosta yıllık bazda ise yüzde 7,5 düştü.

 

SÜT ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Öte yandan, TÜİK’in bugün açıkladığı bir başka veri ise, yine 2021 Ağustos ayına ilişkin Süt ve Süt Ürünleri Üretimi istatistikleri oldu.

Bu veriler ise, 2018 Ağustos’tan bu yana maliyetlerdeki artışın sürekli devam ettiği sektörde üretimdeki düşüş eğiliminin sürdüğünü ortaya koydu.

Buna göre, ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi yüzde 12 azalarak 104 bin 679 tona geriledi.

Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi yüzde 6,2 azalarak 1 milyon 5 bin 205 tona indi.

TÜİK’in Tarım Ürünleri Üretici Fiyatları Endeksi, en hızlı artışını yaşadı…

Elektrik, gübre gibi girdilerde yaşanan artış ve kuraklık tarım üretiminde maliyetleri yıllık yüzde 24.69 artırdı. Tarım üreticisi, TÜİK rakamlarının gerçeği yansıtmadığını, hissedilen artışın yüzde 50 olduğunu söylüyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ağustos ayı Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, enflasyonun en önemli nedeni olarak açıklanan gıda fiyatlarındaki artışın önümüzdeki aylarda da etkili olacağını gösterdi. Endeks, üçüncü ayda da yükselişini sürdürürken ağustosta, 26 ayın en hızlı yükselişi gerçekleşti ve yıllık bazda yüzde 24.69, aylık bazda ise yüzde 1.77 oranında arttı.Endekste bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 12.37 ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 21.32 artış gerçekleşti.

Canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerdeki artış..

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç’un açıklamalarına göre ”Kümes hayvanları grubundaki maliyet artışının nedenini elektrik ve kömüre gelen zamlar..”
Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç’un açıklamalarına göre ”Kümes hayvanları grubundaki maliyet artışının nedenini elektrik ve kömüre gelen zamlar..”

Ağustos 2021’de, endeksteki  86 maddeden 57 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşirken 22 maddenin fiyatında azalış oldu. Yedi maddenin ortalama fiyatında ise değişim olmadı. Sektörlerde bir önceki aya göre değişime bakıldığında, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 0.36, tarım-avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1.95 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1.73, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 2.11, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2.13 artış kayıtlara geçti.

Kümes hayvanları grubundaki maliyet artışının nedeni elektrik ve kömür..

Aylık en fazla artış yüzde 9.33 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar alt grubunda gerçekleşti. Bu gruptaki yıllık artış yüzde 35.97 oldu. Kümes hayvanları grubundaki maliyet artışının nedenini elektrik ve kömüre gelen zamlara bağlayan Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç, ana girdi kalemlerinde zamların durulmadığını söyledi. 14 bin 200 üretim tesisinden 2 bin 100 tanesinin kapandığını söyleyen Koç, “Elektrik, kömür ve talaş bizim ana girdilerimizdir. Elektrikteki zamları bütün Türkiye konuşuyor zaten, önümüzdeki ay yine zam bekleniyor. Geçen yıl 90 kuruşa aldığım kömürü bu yıl 2 lira 10 kuruşa alıyorduk. Geçen hafta 2.40 kuruş oldu. Talaşın kilosunu 3-4 ay önce 75 kuruşa alıyorduk, şu anda 1 lira 30 kuruş oldu” diye konuştu.

BESDBİR Başkanı Naci KAPLAN:”  Ana yem girdilerimizde bütün dünyada müthiş bir artış var.”

BESD-BİR BAŞKANI Naci Kaplan “Soya ve mısır gibi ana yem girdilerimizde bütün dünyada müthiş bir artış var. TMO bizlere uygun satış yapıyor ama yine de fiyatlar çok yüksek” dedi.
BESD-BİR BAŞKANI Naci Kaplan “Soya ve mısır gibi ana yem girdilerimizde bütün dünyada müthiş bir artış var. TMO bizlere uygun satış yapıyor ama yine de fiyatlar çok yüksek” dedi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Naci Kaplan ise “Soya ve mısır gibi ana yem girdilerimizde bütün dünyada müthiş bir artış var. TMO bizlere uygun satış yapıyor ama yine de fiyatlar çok yüksek” dedi.

Bu maliyet artışları geçtiğimiz günlerde üretici ile sanayici arasında anlaşmazlık yaratmıştı.  Üreticilerin şartlarının iyileştirilmesi için sektördeki 18 sanayici firma ile görüşmelere devam ettiklerini söyleyen Birlik Başkanı Abdullah Koç, “9 firma ile anlaştık, kalan 9’u ile de görüşeceğiz. Fiyatlar konusunda söz sahibi olabilmeyi ve sektörde sadece fason üretici değil, bir kimlik sahibi olmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

054430867-tablo.jpg

Sadece gübre ve yemdeki artış bile yüzde 150’yi buluyor..

TÜİK rakamlarının gerçeklikten uzak olduğunu vurgulayan Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, “Sokaktaki insan da tarladaki çiftçi de artık bu rakamlara inancını kaybetmiş durumda. Sadece gübre ve yemdeki artış bile yüzde 150’yi buluyor. Bütün gruplarda bunun etkisi bile tek başına yüzde 50’ye yakın artırdı genel maliyetleri. Bu artışlar zaten küstürdü üreticiyi. Çiftçi Kayıt Sistemi’nde 2019’da 2 milyon 100 bin olan çiftçi sayısı 2020’de 1 milyon 803 bine düşmüştü. Bu sayı şu an 1.5 milyona yaklaştı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz