Birleşmiş Milletler Uyarısı:Corona virüs gibi salgınlar hep hayatımızda..’

0
121

Corona virüs gibi salgınlar hayatımızdan hiç çıkmayacak..!

Gelecek yıllarda Covid-19 gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda ve salgınlarda artış görüleceği konusunda uyarılarda bulunan araştırmacılar,”Hayvanlardan insanlara geçen zoonatik hastalıkların sayısı gün geçtikçe artıyor. Ekolojik tahribat, ete olan talebin artması ve doğanın insan eliyle yıkımı Ebola, Sars, Nil virüsü, Rift Vadisi ateşi, Zika virüsü ve son olarak da Covid-19’u ortaya çıkardı. ”görüşüne yer veriyorlar.
Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan yeni bir raporda, dünyanın yeni tip corona virüs (Covid-19) krizinin ekonomik ve toplumsal semptomlarını tedavi ettiği, ancak pandemiye neden olan habitat yıkımı, iklim değişikliği, küresel ısınma ve yüksek et tüketimi gibi çevresel koşulları iyileştirmek için hiçbir çaba göstermediği konusundaki açıklamalara yer verildiği görülüyor.
Birleşmiş Milletler raporunun yazarlarından olup ; corona virüs salgının önceden yüksek ölçüde ön görülebileceğini belirten Inger Andersen, “Covid-19 belki şu an yaşadıklarımızın en yaygın olanı, ama kesinlikle yaşadığımız ilk ölümcül salgın değil. Temel nedeni ise insanların vahşi yaşama verdiği zarar” ifadelerini kullanıyor..
Bir diğer yazar ABD’deki Emory Üniversitesi’nden Bulaşıcı Hastalık Uzmanı Thomas Gillespie ise, “Zoonotik hastalıkların gelecekte yayılması için birincil riskler, tropik ortamların ormansızlaştırılması ve özellikle yüksek popülasyonlardaki domuz ve tavukların büyük ölçekli endüstriyel de kullanılması.Bir kriz noktasındayız.
Vahşi, dünyaya karşı tutumlarımızı kökten değiştirmezsek, işler çok daha kötüye gidecek. Şu anda deneyimlediğimiz salgın hafif görünecek” şeklindeki görüşleri ile tehlikelere dikkat çekiyor..

Farklı bir diğer görüşte Birleşmiş Milletler Çevre Programı’ndan (UNEP) Prof. Dr. Delia Grace’den  “Covid-19’a şu ana kadar hem tıp hem de ekonomik anlamda pek çok cevap verildi. Ancak, corona virüsün kökenleri çevremizde, yani gıda sistemimiz ve hayvan sağlığı ile ilgili bir sorun.

Günümüzde uygulanan yöntem, hasta olan birinin sadece semptomlarını tedavi etmek, ancak altta yatan koşulları görmezden görmek. Şu anda dünyada pandemi potansiyeline sahip Covid-19 dışında birçok hastalık var” şeklinde olurken; ”İnsanlığın Covid-19’a hazırlıksız yakalandığını” aktaran isimlerden oluyor.

”Dünya sadece insanlardan oluşmuyor, hayvanlar, bitkiler, toprak, denizler ve atmosfer bir bütünün parçası. Gelecek yıllarda insan nüfüsundaki artış ve endüstriyel faaliyetlerin miktarındaki yükselme salgın hastalıklarla sürekli olarak mücadele etmemize neden olacak” diyen UNEP Vahşi Yaşam sorumlusu Doreen Robinson ise  “Bilim, ekosistemleri ve vahşi yaşamı yok ettiğimize dair oldukça net kanıtlar ortaya koyuyor. O halde sonucu öngörebiliriz” sözleriyle konuya ironik son noktayı koyuyor..

Bu perspektiflerden bakıldığında yaban hayatı ve hayvancılık, insanları enfekte eden çoğu virüsün kaynağını oluşturuyor gibi duruyor…

İnsan aktivitelerindeki yoğun artış gezegenimizin her köşesini etkiliyor. Araştırmacılar bu yüzden insan, hayvan ve çevre sağlığını bir arada değerlendirilmesini şart koşan “tek sağlık” yaklaşımını ısrarla öneriyorlar.

Evet, bilim insanları raporunun, hükümetlerin gelecekteki pandemileri önlemek için dünyanın yıkımını ele almaları gerektiğine dair en son uyarıları görüldüğü gibi bu yönde..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz