Biyoçeşitliliği korumak için Microsoft kaynaklarını seferber ediyor..!

0
4

Microsoft, biyoçeşitliliği korumak için kaynaklarını seferber ediyor..!

Dünyadaki canlı türlerinin dörtte birinin yok olma tehlikesine karşı Microsoft, “sağlıklı toplum için sağlıklı gezegen” söylemiyle bu konuda atılacak adımları kolaylaştıracak dev bir bilgi işlem sistemi geliştireceğini açıkladı.

Dünyadaki canlı türlerinin dörtte birinin yok olma tehlikesine karşı Microsoft, “sağlıklı toplum için sağlıklı gezegen” söylemiyle bu konuda atılacak adımları kolaylaştıracak dev bir bilgi işlem sistemi geliştireceğini açıkladı. Planetary Computer adlı bu sistem tüm dünyadan aldığı anlık çevresel bilgileri işleyip değerli çıktılar haline getirecek ve çevre koruma projeleri yürüten kurumların kullanımına sunacak.

Microsoft’un önümüzdeki on yıl içinde “karbon negatif” şirket olma hedefini açıklamasının üstünden henüz üç ay geçti. Dünya için Yapay Zekâ girişimiyle şimdiye kadar 81 ülkeden 500 kurumla doğanın korunmasına yardımcı olan çalışmalar yürüten Microsoft, biyoçeşitliliğin korunması adına atılacak adımlarda kaynak olması hedefiyle yeni bir projeye imza attı. Destek verdiği kurumlardan gelen geri bildirimleri değerlendiren şirket, doğaya katkıda bulunan projelerde veriye çok daha fazla erişim imkanına, makine öğrenimi araçlarına, sezgisel karar verme yeteneklerine ve diğer projelerle anlık bilgilerin paylaşılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Anlayamadığımız sorunları çözemeyiz

Bugün, sağlığımız ve refahımız için hayati öneme sahip türler, biyolojik çeşitlilik ve ekosistemler hakkında hiçbir şirketin ya da kurumun yeterli güncel bir bilgisi bulunmuyor. Tüm dünyadaki yeşil alanların, tarlaların ve su alanlarının kesin olarak nerede olduğunu, ne zaman hangi miktarda azaldığını takip etmek ve güncel olarak bu bilgilere sahip olmak muazzam bir hesaplama yeteneği gerektiriyor. Diğer yandan, hangi ekosistemlerin biyolojik türlere ev sahipliği yaptığını, bu ekosistemlerin neden tahrip olduğunu, bazı türlerin yok olma noktasına geldiğini de tam anlamıyla bilemiyoruz.

Azure ile gelen bilgi işlem gücü

Ölçüm yapılamayan sorunların çözülemeyeceği inancıyla Microsoft, çevre bilimiyle ve bilgisayar bilimi birleştirerek Planetary Computer adıyla dev bir bilgi işlem sistemi geliştirmek için çalışmalarını başlattı. Çevresel sürdürülebilirlik için veri analizi, hesaplama, algoritmalar, uygulama programlama arabirimleri ve son kullanıcı uygulamaları gibi bilgi çağı mimarileri kullanacak olan sistem, dünyanın her köşesinden anlık çevresel bilgiler toplayacak. Bu canlı bilgiler depolanacak, işlenecek ve analiz edilip ihtiyaç duyan kurumlara sunulacak.

Microsoft, akıllı bulut platformu Azure’un bilgi işlem gücünden faydalanarak attığı bu adım doğrultusunda küresel biyoçeşitliliği korumak adına 4 hedef belirledi. Bunlar, Planetary Computer ile veri ve dijital teknolojileri devreye almak. Ekosistemin korunması adına iş ortaklarını ve müşterileri güçlendirmek, çevresel konularda kamu politikalarının belirlenmesine destek vermek ve son olarak, şirketin bugüne kadar kullandığı arazilerden daha fazlasını 2025 yılına kadar koruma altına almak.Hibya Haber Ajansı

Biyoçeşitliliği korumak için Microsoft kaynaklarını seferber ediyor..!

Microsoft 2030’da “Karbon Negatif” Olacak

Teknoloji devi Microsoft dün (16 Ocak) şirket sürdürülebilirliği tarihinde bir ilke imza atarak 2030 yılında, bütün tedarik zincirlerinde karbon negatif olacağını duyurdu.

Dünya teknoloji devlerinden Microsoft 16 Ocak’ta, 2030 yılında bütün tedarik zincirlerinde karbon negatif olacağını duyurarak bir ilke imza attı. Şirket ayrıca, kuruluş yılı olan 1975’ten bu yana sebep olduğu doğrudan (üretim kaynaklı) ve dolaylı (elektrik sarfiyatı kaynaklı) tüm karbon emisyonlarını 2050 yılına kadar offsetleyeceğini de belirtti. Microsoft CEO’su Satya Nadella da, şirketin karbon azaltımı ve karbon çekme teknolojilerinin geliştirilmesi adına 1 milyar dolarlık inovasyon fonu sağlayacağını açıkladı.

Nadella, “Bilimsel fikir birliği oldukça net. Dünya, acil müdahale edilmesi gereken bir karbon kriziyle karşı karşıya. Emisyonları azaltamaz ve sıcaklıklar da yükselmeye devam ederse, bilim bize sonuçlarının korkunç olacağını söylüyor. Microsoft adına da hepimiz adına da acilen eylem geçilmesi gereken bir çağdayız” dedi.

Microsoft 2012 yılından beri karbon nötr olarak çalışan bir şirket. Ancak dün açıklanan karar, emisyon azaltımı kapsamında diğer büyük şirketlerde şu ana kadar görülmemiş bir karar. Bu bağlamda, operasyon ve bütün tedarik zincirlerinde karbon nötrlüğün ötesine geçmek bu büyüklükte bir şirket için dönüm noktası niteliği taşıyor.

Bununla birlikte, vaatler ayrıcayüzlerce büyük şirketin Paris Anlaşması’nın hedefleri doğrultusunda net sıfır emisyon sağlamayı taahhüt eden, hızla genişleyen küresel bir eğilime işaret ediyor.

Açıklamalara göre, Microsoft tüm faaliyet alanlarında bir yılda toplam 16 milyon ton emisyona neden oluyor. Birinci faaliyet alanı ürünlerin bir yerden bir yere taşınması gibi doğrudan emisyonları, ikinci faaliyet alanı binalarda ısıtma ve aydınlatma gibi doğrudan olmayan emisyonları ve üçüncü faaliyet alanı ise şirket içi gıda tüketimi, kullanılan materyaller, çalışanların ulaşımı ve üretimden başlayarak tüm tedarik zincirini kapsayan doğrudan olmayan emisyonları içeriyor.

Şirket, birinci ve ikinci faaliyet alanlarında Enerji Alım Sözleşmesi’nde düzenlemeye giderek 2025 yılında bütün enerji ihtiyacını yenilenebilir enerjiden sağlayarak emisyonları, “neredeyse sıfıra” indireceğini belirtti. Üçüncü faaliyet alanındaki emisyonlar için ise, şirket içi karbon vergisini bütün iş bölümlerine genişleteceğini ve sürdürülebilirliği malzeme tedarik uygulamalarının merkezine yerleştirmek için yeni bir satın alma süreci başlatacağını da açıkladı. Bu eylem sürdürülebilirlik alanına daha fazla yatırım yapmalarına yardım ederken emisyonların azaltılmasını da sağlayacak.

Microsoft ayrıca kullanıcıların bulut bilişim (cloud computing) kaynaklı emisyon etkilerini hesaplamaları için yeni bir Sürdürülebilirlik Hesap Makinesi (Sustainability Calculator) çıkaracağını da duyurdu.

Microsoft Başkanı Brad Smith, “Daha önce hiçbir şirketin söylemediğini yapacağız. 16 milyonluk emisyonu 2030 yılında net sıfırın altına indireceğiz. Bu, emisyonlarımızı azaltıp ürettiğimizden fazlasını atmosferden alacağımız anlamına geliyor” dedi.ALINAN KAYNAK:iklimhaber.org

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz