BOEHRINGER INGELHEIM TÜRKİYE DÜNYA KUDUZ GÜNÜ’NDE AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

0
60

BOEHRINGER INGELHEIM TÜRKİYE

DÜNYA KUDUZ GÜNÜ’NDE AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Boehringer Ingelheim Türkiye; küresel bir sağlık sorunu olan kuduza karşı köpeklerin aşılanmasının, insan yaşamını korumanın en etkin yöntemi olduğunu bilerek; 28 Eylül Dünya Kuduz Günü’nde aşının önemine dikkat çekti.

BOEHRINGER INGELHEIM TÜRKİYE DÜNYA KUDUZ GÜNÜ’NDE AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

28 Eylül 2020 – Dünyada her 9 dakikada 1 kişinin hayatına mal olan kuduz1, insanlara köpek ısırması ile bulaşan zoonoz viral bir hastalık. İnsanları kuduzdan korumak için en etkin yöntem ise köpeklerin aşılanması. Kuduz şüphesi olan hayvanların ısırdığı insanların yüzde 40’ını 15 yaş altı çocuklar oluşturuyor2. Kuduz virüsü, enfeksiyona maruz kalmış hayvanın tükürüğü ile yakın temas, ısırığı, çiziği ve tahrip olmuş cilt/mukoza zarını yalaması yoluyla hayvanlardan başka hayvanlara veya insanlara bulaşıyor.3BOEHRINGER INGELHEIM TÜRKİYE DÜNYA KUDUZ GÜNÜ’NDE AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Kuduzun insanlara geçtiği vakaların yüzde 99’u köpek ısırması kaynaklı

Kuduz, özellikle Asya ve Afrika’da olmak üzere 150’den fazla ülkede ve bölgede görülürken hayvanlardan insanlara geçen vakaların yüzde 99’una köpek ısırması neden oluyor2. Boehringer Ingelheim Türkiye Hayvan Sağlığı Ülke Müdürü Gürkan Ulusoy; “Her yıl dünyada yaklaşık 60 bin insan kuduz bulaşmış bir köpeğin ısırması sonucu kuduzdan hayatını kaybediyor. Köpekler de bu hastalığın büyük kurbanları arasında yer alıyor. Görüldüğü gibi insanlarla hayvanların yaşamları derin ve karmaşık şekillerde birbiriyle bağlantılı4” dedi.BOEHRINGER INGELHEIM TÜRKİYE DÜNYA KUDUZ GÜNÜ’NDE AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Kuduz aşı ile önlenebilir bir hastalıktır

Kuduz; klinik semptomlar ortaya çıktığında neredeyse yüzde 100 ölümcül olan ama aşı ile önlenebilen bir hastalık olarak tanımlanıyor.5 Köpekleri aşılamak hastalığı önlemeye, hayvanları koruduğu gibi insanlara bulaşmasını da engellemeye yardımcı oluyor.

28 Eylül Dünya Kuduz Günü kapsamında özellikle aşı farkındalığına dikkat çeken Boehringer Ingelheim Türkiye Hayvan Sağlığı Ülke Müdürü Gürkan Ulusoy; “Evcil hayvanlardan veya yaban hayattan enfeksiyon alma riskini düşürmek ve bu ölümcül hastalıktan korunmak için alınabilecek en iyi önlem hayvanların aşılanması. İnsan ve hayvan hayatı için küresel bir sağlık sorunu olan kuduza karşı Türkiye’de de aşı farkındalığının oluşması çok önemli” dedi.

Kuduz belirtilerine dikkat!

Kuduzun belirtileri ortaya çıkmaya başladıktan sonra hastalık hem hayvanlar hem de insanlar için ölümcül noktaya ulaşıyor. Hastalığın kuluçka süresi tipik olarak 2-3 ay olmakla birlikte 1 hafta ile 1 yıl arasında değişebiliyor. 6BOEHRINGER INGELHEIM TÜRKİYE DÜNYA KUDUZ GÜNÜ’NDE AŞININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Hayvanlarda en güvenilir kuduz belirtileri; saldırgan davranış değişiklikleri ve açıklanamayan ilerleyici felç olarak kabul ediliyor.

İnsanlarda kuduzun ilk bulguları ise; baş ağrısı, ateş, kaygı ve karıncalanma veya ısırık bölgesi yakınlarında değişen duyarlılıklar olabiliyor. İnsanların çoğunda aynı zamanda göz bebeklerinin genişlemesi, ses ve ışığa alışılmadık duyarlılık, değişen vücut sıcaklığı, nöbetler, halüsinasyonlar ve hidrofobi (suyla temasta hatta su gördükten sonra spazmlar) görülüyor.

Hem insanlarda hem de hayvanlarda felçten komaya seyreden kuduz, sonrasında ölümle sonuçlanıyor. 3

Kaynakça:

https://www.who.int/rabies/resources/9789241513838…

World Health Organization, 2019: Rabies – www.who.int/rabies/en/

Kuduz Hakkında bilmemiz gereken 10 şey

https://www.who.int/rabies/Rabies_General_Public_F…

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/r…

https://www.who.int/rabies/about/home_symptoms/en/

Dünya Kuduz Günü hakkında:

Dünya Kuduz Günü, her yıl 28 Eylül’de düzenleniyor. Kuduz Kontrolü için Küresel İttifak (Global Alliance for Rabies Control) tarafından 2007 yılında başlatılan bu girişimle dünya genelinde insanların bir araya gelerek kuduzdan korunma konusunda farkındalığı artırması amaçlanıyor. O zamandan beri her yıl büyümeye devam eden girişim kapsamında binlerce insan yerel, bölgesel ve ulusal ölçekte düzenlenen etkinliklere katılıyor.

Daha fazla bilgi için: http://rabiesalliance.org/world-rabies-day/.

Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı

Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı olarak, insanların ve hayvanların sağlığının birbirine bağlantılı olduğunu ve sağlıklı hayvanların sağlıklı toplumların teminatı olduğunu biliyoruz. Hayvan sağlığı alanında dünya genelinde 10 bin çalışanı bulunan Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı, “Yaratıcılıkla Gelen Değerler” vizyonuyla hem hayvanların hem insanların daha sağlıklı yaşamlar sürmesini sağlamaya odaklanıyor.

İnsanlara, hayvanlara ve çevreye saygıyı yönetim anlayışını merkezine alan Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı; hayvanları hastalıklardan korumak ve sağlıklı olmalarını sağlamak için çözümler üretiyor ve hizmetler sunuyor. Portföyünde yer alan gelişmiş, koruyucu sağlık ürünleri, araçları ve hizmetleri ile hayvan sağlığını koruma konusunda tüm paydaşlarını destekliyor ve hastalıklara karşı toplumları koruyor.

2019 yılında 4 milyar Euro toplam net satış tutarıyla dünyanın ikinci büyük hayvan sağlığı işletmesi olan Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı, 150’den fazla pazarda hizmet veriyor.

1995 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Boehringer Ingelheim Türkiye, Hayvan Sağlığı alanında ülkede önemli bir büyüme gösterdi. Büyükbaş ve evcil hayvan alanında aşı, antiparaziterler ve kronik hastalık tedavilerini; kanatlı alanında ise aşıları merkeze alıyorBağlı bulunduğu Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi’nin önemli oyuncularından biri olan Boehringer Ingelheim Hayvan Sağlığı alanında en hızlı büyüyen 2 firmadan biri olarak her sene artan performansıyla 3. sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz