COVID-19 Aşı hikayesi..!

0
11
????????????????????????????????????

COVID-19 Aşı hikayesi..!

Prof. Dr.Tayfun Carlı / tayfun.carli@lifebursa.com

Tüm dünya kış mevsimine girerken, COVID-19 salgını artarak devam ediyor.

2019 yılı sonunda karşılaştığımız COVID-19 salgını etkeni, koronavirus (nCoV-2019 veya SARS Cov-2) yaklaşık 10 aydır dünyanın her yerinde can almaya devam ediyor, sağlık sistemlerini tehdit ediyor, ekonomileri çökertiyor.

Yeni koronavirus tespit edildikten çok kısa bir süre sonra, genetik kodları ışık hızıyla günle içinde çözülerek tüm dünyaya ve bilim dünyasına servis edildi. Bu hızlılığın en büyük nedeni virus ile ilgili yeni bir aşıya olağan üstü ivedi şekilde kavuşabilmekti.

Ben de bizzat bu süreç boyunca bu koronavirusa karşı aşı geliştirme stratejilerini, aşı araştırmalarını ve araştırma sonuçlarından üretilen güvenilir olan bilimsel makaleleri, Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) çatısı altındaki gelişmeleri, izleyerek ve bilimsel süzgecimden geçirdim.

Bu değerlendirmelerimi 3 kez televizyonda, birçok kez de sosyal medya hesaplarımda ve çeşitli dergilerde paylaştım. Çünkü salgın hastalıkları onların etkenlerine karşı etkin bir aşı geliştirmeden ve uygulamadan engellemek olanaksızdı, bu konuyu sizlere öğretmeye çalıştım.

Buradan yeniden söylüyorum. Etkin aşılar olmadan ve uygun aşılama stratejileri uygulamadan bu salgını da önleyemeyiz. Hastalanan insanları tedavi salgını önleyemez. Salgın insanların hastalanmasını önlediğimizde sonlanır.

Aşı çalışmalarını tüm dünyada değerlendirirken, televizyonda ve diğer yazılı medyada aşıların 2020 Kasım ayı sonu veya en geç Aralık ayında dünyada kullanıma gireceğini, ta Haziran ve Temmuz aylarında söylediğimde, hemen arkamdan bir gün sonra aynı kanala şaka gibi çıkarak bunun mümkün olamayacağını ve benim çok deneyimsiz olduğumu ve bu açıklamalarımı benim deneyimsizliğime verdiklerini söyleyen, ne yazık ki hala her akşam en etkin televizyon kanallarında dolaşan bu cahil, şarlatan ve eski kafalı profesörlerin söylemlerini dinlemeye mahkumsunuz.

Çok üzülüyorum…

Üzülmenin ötesi, bu yanlış bilgilendirme, bizim sizlere sonradan doğruyu göstermemiz için çok zamanımızı alıyor.

Halkımızdan bu adamları artık dinlememelerini rica ediyor, televizyon kanallarının değerli yöneticilerini de bu şarlatanları, ego-sentrik psikopatları, haber ve tartışma programlarına davet etmemelerini tavsiye ediyorum.

Bu ‘profesörcükler’ maalesef belki de en fazla çocuklarınıza aşı yaparken ellerine aşı flakonlarını almıştır. Başka da bir aşı bilgileri yoktur ne yazık ki.

Bana, koronavirus aşısı asla bu yıl üretilemez ve tüketime sunulamaz diyen profesörcük şovmenlerden biri öyle dönek ki, geçen akşam, şu anda ülkemizde kullanılacak Çin kökenli Sinovac aşısı ile ilgili çok bilmiş gibi şakımaya başladı. Buna biz ‘ağız ishali’ diyoruz, İngilizlerin tabiriyle ‘oral diarrhoea’…

Ona yazıklar olsun diyerek, buradan soruyorum: Hani aşılar kullanılamayacaktı kasım veya aralık aylarında bu yılın? Hani 2021 sonuna dek aşı olması mümkün değildi?

Halkımız bu şarlatanı her yerde görüyor, her akşam bir kanalda. İzmir depreminde bile çıktı adam ya utanmadan… Koronavirus ile depremi bağdaştırıp konuştu. Tam bir akıl tutulması bu.

Bu genç ama yaşlı görünmeyi seven ve bunu deneyimli olmak zanneden profesörü şiddetle kınıyorum. Bu anlattığım profesörümüz gibi o kadar çok sayıda var ki TV kanallarında izlediğiniz. Ne olur izlemeyin bu adamları.

Çağdaş düzeyde immünoloji (bağışıklık bilimi), viroloji (virus bilimi), Mikrobiyoloji (Mikroorganizma bilimi), epidemiyoloji (salgın hastalık bilimi) moleküler biyoloji, aşı üretim teknolojisi bilgileri yoksunu bu hocaların değişmesi için üniversite sisteminin sil baştan yapılandırılmasını, ahlak, liyakate dayalı batılı normlara kavuşturulmasını şiddetle öneriyorum.

Gelelim aşı konusuna. Şu anda dünyada koronavirus aşıları, mRNA aşıları (Biontech, Moderna), Vektör aşıları (Oxford, Sputnik[Rus]) , Virus Benzeri Protein aşıları (VLP), altünite aşıları (Subunit aşı, Novovax), İnaktif aşılar (ölü aşı, Sinovac [Çin aşısı]) olmak üzere başlıca 5 farklı yöntemle üretiliyor.

Bu aşıların hepsi koruyucudur, baştan bunu söylemeliyim. Ama hangisi daha güvenlidir, bize herhangi bir sağlık problemi yaratmaz diye sorarsanız, ben en eski aşı yönteminin yeni teknolojiyle üretilmiş olanını seçerim. Bu da ‘İnaktif aşı’dır.

Peki hangi aşıyı seçmeliyiz. Tabi bu konuda buradan herhangi bir aşıyı işaret etmem veya aralarında seçim yapıp size söylemem çok doğru olmaz. Ticari bir tercih gibi yorumlanabilir.

Ancak diğer taraftan şunu söyleyebilirim: ‘Ülkemizde, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın attığı aşı adımı doğrudur. ‘Bu tamamen benim kişisel analizim ve fikrimdir.

Dedim ya, aşı çalışmalarını baştan beri takip etmeye çalışıyorum ve dünyada başka enfeksiyonlarda kullanılan aşıların hedeflerini iyi biliyor, modern aşı geliştirme platformları ve immünolojik beklentilerinin neler olduğunu söyleyebilirim.

Ülkemizde bu aşı seçimi ne denli bilinçli yapılmıştır, bunu bilmiyorum. Ancak, şu anda ülkemizde Faz III çalışmaları yürütülen İnaktif koronavirus aşısı (Sinovac firması, Çin) bizim bu aşıyı ülkemize ticari olarak sağlayabilmemizdeki en önemli faktördür. Bu nedenle ülkemizde bakanlığın bu aşı seçimi kararı koronavirus salgını sürecinde en doğru seçimdir. Salgının yönetimi ve yaygın test uygulaması ile salgınının ölçümü ne yazık ki doğru şekilde yapılamamıştır. Bu nedenle bu ve uygulanacak aşılama salgınının önlenmesinde tek seçenekleri olarak durmaktadır. Dilerim uygulayacakları aşılama stratejisini doğru şekilde yürütürler ve aşıdan beklenen toplum bağışıklığını elde eder, salgının hızını kesebiliriz.

Arkadaşlar, lütfen şu Çin yergisinden ve Çin aşağılamasından vaz geçin. Bu doğru bir söylem değil. Dönün aynada kendinize bakın, sonra çevrenize bakın ve sonrada nerede olduğunuzu düşünün. Bir kendinize gelin ve bunu yapın lütfen. Bırakın dalga geçmeyi, sadece kendiniz aldatırsınız.

Çin dediğimiz ülke dünyanın en büyük aşı üreticisidir. Tıp, Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji, Viroloji, Mikrobiyoloji, Genetik alanlarında çok ileri düzeydedir bu ülke. Bu bilimsel potansiyeli nedeniyle büyük bir ekonomidir. Yoksa, makarna, bisküvi, oyuncak, tekstil ürettiği için değil…

Çin’i küçümsemek dünyada tıbbı, bilimi bilmemek demektir. Bu ülkeyi küçümseyici davranışla aşılarına kara çalmak, ancak bilimsel olmayan batı emperyalizmine hizmet edeceği gibi, insanların aşılara karşı kafasını karıştırmaktan öteye gitmez. Şu anda Çin’de farklı üniversiteler, özel sektör firmalar ve araştırma enstitüleri yaklaşık sadece COVID-19’a karşı 20’nin üzerinde farklı aşı üretmektedir. Bunlardan 4 adedi en son insan deneme fazındadır (Faz III).

Bundan 17 gün evvel, size verdiğim bu bilgilerimi somutlaştıracak şekilde, ben de Sinovac aşısı oldum. Yani Faz III aşı denemesinde denek oldum sizin anlayacağınız. Koronavirus aşısını oldum yani…

Değerli okurlar, İnaktif aşılar hayatımızda başka hastalıklara karşı da yaygınlıkla kullandığımız, dünyanın en yakından tanıdığı aşılardır. Bu aşılar, insan sağlığı açısından tamamen zararsızdır. Zaten bu yüzden, koronavirus için de faz III çalışmalarına izin verilmiştir. Aksi halde zaten şu an bu çalışmaları yapılamazdı.

‘Başka hangi hastalıktan korunmada İnaktif aşı hazırlama teknolojisini kullanıyoruz’ diye sorarsanız, cevabım: ‘Grip’ (İnfluenza) olur. Her yıl Grip aşısını milyonlarca insan kullanmakta ve İnfluenza salgınları etkin biçimde tüm dünyada engellenebilmektedir.

Aklın yolu birdir. Gripte olduğu gibi, koronavirus salgınını da aynı tip İnaktif aşılarla ülkemizde ve dünyada azaltacak, daha sonra da bize en az zarar verecek düzeye indireceğiz.

Yani koronavirus aşısı ile ülkemizde COVID-19 salgınının üzerine basarak ezeceğiz.

Aşının hiçbir yan etkisi yoktur. Bugüne dek de saptanmamıştır. Yan etkisi, en fazla yapıldıktan sonra kolunuzda hissedeceğiniz kas ağrısıdır. Çin kökenli Sinovac firmasının İnaktif aşısının Faz III çalışması henüz bitmedi, isteyenler denek olarak katılabilir. Dedim ya, ben denek oldum; yani çalışmaya katıldım. Bursa Uludağ Üniversitesi, Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı ülkemizde bu çalışmayı yürüten üstlerden biridir, bilginize.

Özetle, koronavirus aşılarımız geliyor. Bunları Bakanlığımızın verdiği öncelikli sırayla kullanacağız. Grip aşındakine benzer strateji ile bu koronavirus aşısı ile etkin şekilde salgını önleyeceğiz.

Sizden ricam aşı kargaşası yaratan, televizyonlarda şovmen olan profesörleri ne olur dinlemeyin. Kumanda ile ‘Şak’ diye değiştirin televizyon kanalını. Yemin ederim ki, yanlış konuşuyorlar. Daha ne diyeyim… Sevgilerimle, sağlıkla kalın.

Prof. Dr.Tayfun Carlı / tayfun.carli@lifebursa.com

Kaynak:lifebursa.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz