Covid-19 salgını ne zaman bitecek?

0
142

                                                                                                 Gönül CİĞERLİ-

Yeni tip koronavirüs salgını sosyo-ekonomik dengeleri sarsarken, herkes bu salgının ne zaman sona ereceğini merak ediyor.

Yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla virüsün etkisinin azalacağını belirtilirken birçok bilim insanı henüz bunu düşünmek için erken olduğu görüşünde.

Bu arada dünyanın dört bir yanında devam eden aşı çalışmalarının ne zaman sonuca ulaşacağı merak ediliyor.

Daha çok kış aylarında solunum yolu virüsleri yayıldığı için yeni tip koronavirüs hastalığı Covid-19’un da yazın havaların ısınmasıyla birlikle ortadan kaybolması beklendiği ifade ediliyor.

Dünya bilimadamlarının söylemlerine bakıldığında Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’nden (CIRI) virolog Bruno Lima, bazı solunum yolu virüslerinin sezonluk etki göstermekle birlikte tropikal bölgelerdeki varlığını yıl boyu koruduğunun altını çiziyor..

Yaptığı benzetmelerde ”Bazı virüsler mevsimlerle dalga geçiyor” diyen Bruno Lima, 2009’da görülen A H1N1 virüsünün İspanya, Almanya ve İngiltere’de zirveyi yaz aylarında gördüğünü hatırlatıyor.

Dünyanın dört bir yanında  covid-19 hastalığına karşı tedavi yöntemleri geliştirmek için araştırmacılar geceli-gündüzlü çalışmalarını sürdürüyorlar.

Uzmanlar, salgından gerçek anlamıyla kurtulabilmek için koronavirüse karşı aşı geliştirilmesi gerektiğini bunun da en az 12 ila 18 ay alacağını açıklıyor.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, şu an dünyanın farklı ülkelerinde yüze yakın aşı çalışması sürüyor, bunlardan bazıları umut verici.

Ayrıca aşı olmadan bir hastalığa karşı bağışıklık kazanmanın tek yolu onu elde etmek ve onunla yaşamaktır, ancak bu da bu stratejiyi çok daha ölümcül bir hale sokuyor.

Bilim insanları henüz  bu hastalık ile ilgili sorulara kesin olarak cevap veremiyorlar.

Anlaşıldığı kadarıyla zamana ihtiyacımız var..

Tüm bu soruların cevabını beklerken tedbirlerimizi elden bırakmayalım vesosyal mesafeyide koruyarak günlük yaşamamıza maskesiz katılmayalım

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz