Depremde binlerce besi hayvanı öldü

0
3387

Depremde binlerce besi hayvanı öldü, kurtulanları da fırsatçılar ucuza kapma peşinde

.

Hayvancılığın yoğun olduğu Adıyaman, Antep, Malatya ve Maraş’ta binlerce hayvan enkaz altında kaldı. Ahırlardan yaralı olarak çıkarılan hayvanlara ise müdahale edilemedi.
Depremde binlerce besi hayvanı öldü

Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma ve can kaybına sebep oldu. Hayvancılığın yoğun olduğu Adıyaman, Antep, Malatya ve Maraş’ta binlerce hayvan enkaz altında kaldı. Ahırlardan yaralı olarak çıkarılan hayvanlara ise müdahale edilemedi. Köylüler sağ kalan hayvanlarını yaşatmakta zorluk çekiyor.

HAYVANLAR PERİŞAN DURUMDA, YARALI ÇIKAN DA TEDAVİ EDİLMİYOR..

Doğanşehir’de besicilere, Tarım ve İlçe Müdürlüğü tarafından depremden 7 gün sonra yem yardımı yapıldığını söyleyen Tüm Köy Sen Malatya Şube Başkanı Ali Gürel, “Polat 2500 haneli köy. Burada ortalama 2500 küçükbaş, 2000 üzeri büyükbaş hayvan var. Büyük bir kısmının öldüğünü, yarıya yakınının enkaz altında kaldığını, artık kokmaya başladığını, besicilerin yem bulamadıklarını öğrendik. Hayvanlar perişan durumda, yaralı çıkan da tedavi edilmiyor. Devletin destek olmadığı yerde fırsatçılar ortaya çıkıyor, başka illerden geliyor, 40-50 bin lira olan büyükbaşlara 10 bin lira verip alıp gidiyorlar” dedi.


YERİ YIKILAN KÖYLÜLER, YARALI OLMAYANLARI DA SATABİLİRLER..Depremde binlerce besi hayvanı öldü

Devlet desteğinin olmadığı kırsalda, hayvanların ve köylülerin kaderine terk edildiğini söyleyen Gürel, “Doğanşehir’e bağlı Kurucuova bölgesine ulaştım 3000 nüfuslu, 1500 haneli bir yer. 2500-3000 büyükbaş ve 2500 küçükbaş hayvan var. İnsanlar, hayvanları yaralı çıkarttıklarını, destek gelmediği için birçoğunun öldüğünü söyledi. Yaralı olan hayvanları ise Antep’ten birinin gelip alacağı söylentisi varmış ama henüz gelmemiş. Yeri yıkılan köylüler, yaralı olmayanları da satabilirler. Çünkü herhangi bir devlet yetkilisinin gelmediğini, arayıp sormadığını söylüyorlar. Sadece siyasi partiler gelip yardım getiriyor buralara” ifadelerini kullandı.

BÖLGEDE 11 MİLYON BESİ HAYVANI VARDI..

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 yılı verilerine göre bölgede 2 milyon 49 bin büyükbaş, 9 milyon 105 bin civarı da küçükbaş hayvan bulunuyor. Toplamda 11 milyon 153 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvan bulunuyor. Bu rakam ülkedeki toplam hayvan varlığının yüzde 15’ine denk geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz