Dikenle bile beslenen süt keçileri..

0
146

TİGEM işletmelerinde yetiştirilen UZUN KILLI,

Dikenle Bile Beslenen Süt Keçileri..

Bu keçiler dikenle bile beslenirler.. TİGEM’den satılık halep keçisi. Peki halep keçisi nedir? Halep keçisi nerelerde yetiştirilir? Halep keçisinin özellikleri nelerdir? Halep keçisi süt veriri mi? Halep keçisinin sütü nasıldır?Dikenle bile beslenen süt keçileri..
TİGEM’den satılık halep keçisi. Peki halep keçisi nedir? Halep keçisi nerelerde yetiştirilir? Halep keçisinin özellikleri nelerdir? Halep keçisi süt veriri mi? Halep keçisinin sütü nasıldır?
TİGEM işletmelerinde yetiştirilen halep keçisi kendisine has özellikleriyle dikkat çekmektedir.  Peki halep keçisi nedir? Halep keçisi nerelerde yetiştirilir? Halep keçisinin özellikleri nelerdir? Halep keçisi süt veriri mi? Halep keçisinin sütü nasıldır?

Dikenle bile beslenen süt keçileri..

Halep keçisinin özellikleri 
Halep keçisinin yetişme yeri, Ortadoğu olarak bildiğimiz bölgedir. Ortadoğu Halep keçisinin anavatanıdır. Halep keçisi birçok isimle anılmaktadır. Ülkemizde bizler Halep keçisi olarak bilmemize rağmen Ortadoğu ülkeleri hatta illeri kendi ismi ile isimlendirmişlerdir. Ortadoğu ülkelerinde ismi Suriye keçisi, Şam Keçisi, Filistin keçisi, şami keçisi v.s. gibi bir çok isimle anılmaktadır.
Türkiye’de Halep keçisi olarak bilinen bu süt keçileri Güney Doğu Bölgemiz ile Akdeniz Bölgesi sahil kesiminin tümünde yetiştirilmektedir.
Halep keçisinin özellikleri nelerdir?
Bir kere Halep keçisi süt keçileri olarak öne çıkıyor. Ancak canlı kilo artışının yüksek olması nedeni ile Halep keçisi eti içinde beslenmektedir.
Halep keçisinin vücutları uzun kıllarla kaplıdır. Kulaklar uzun ve sarkıktır. Boyun altında küpeler vardır. Vücut rengi kımızı kahve renkli olup, nadirde olsa gri ve bej renkliye rastlanabilir.Dikenle bile beslenen süt keçileri..
En çok süt veren keçi ırklarından olup sağımı kolaydır..
Halep keçilerinde bu kapsamda  laktasyon süresi 250 – 300 gün olaktadır. Bakımına göre günde ortalama 3 Litre süt verimine sahiptir. Süt verimi Halep keçisinin özellikleri arasında en önemlisidir. En çok süt veren keçi ırklarındandır. Sağımı kolay, makine sağımına müsait yapıya sahiptir.
Halep keçisi canlı olarak 100 kg geçtiği bilinmektedir. Halep keçisi dişilerde ortalama canlı ağırlık 50 – 65 Kg. Erkeklerde ortalama 70 – 110 Kg ortalamasındadır.
Oğlak doğum ağırlığı 4 – 5 Kg. ortalamasındadır. Bir batında doğum ortalaması 1,5 ila 2,2 arasındadır. Erkek oğlaklarda canlı ağırlık artışı günlük 250 – 300 Gr. ortalaması olmaktadır. Etteki randıman % 52 ortalamasındadır
Dikenle bile beslenirler..
Halep keçisiçöl iklimine uyum sağlamıştır. Sakin yapılı bir keçi ırkıdır. Susuzluğa en çok dayanabilen keçi ırklarındandır. Ortadoğu bitki örtüsüyle beslendiğinden dikenle bile karnını doyurabilen bir keçi ırkıdır.
Süt keçileri, keçi sütü için çok aranmaktadır. Süt keçisi fiyatları her geçen gün artmaktadır.
Süt keçileri fiyatları artma sebebi ülkemizde son zamanlarda damızlık süt keçisi işletmelerinin artış göstermesidir. Süt keçileri fiyatları artışı olarak başka bir nedende devlet destekleridir.
Süt keçileri, son zamanlarda yeni keçi çiftliklerinin kurulması, keçi sütünün çok aranır olması ve devletin damızlık süt keçileri için olan desteği sebebi ile gündemdedir. Özelliklede Halep keçisi ve saanen keçi yetiştiriciliği artış göstermektedir
TİGEM SAYFASINDAN HALEP KEÇİSİ..Dikenle bile beslenen süt keçileri..
Morfolojik Özellikler: Özellikle vücut koyu kestane rengindedir. Cidago yüksekliği erkeklerde 80-85 cm ve dişilerde 70-75 cm civarındadır. Genellikle ova arazilerde yetiştirilmekte olup, dağlık kesimlerde sorun yaşanmaktadır. Genel olarak keçi ve tekeler boynuzsuzdur. Kulaklar uzun, geniş ve sarkıktır. Baş uzun, burun biraz öne eğiktir. Halep keçisi genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilmektedir.
Fizyolojik Özellikleri:
Canlı Ağırlık: Erkeklerde 60-90 kg ve dişilerde 50-60 kg civarındadır.
Laktasyon süresi : 250-300 gün
Laktasyon süt verimi : 300-600 kg
Döl verimi: Bir batında oğlak sayısı 1.5-1.8

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz