Dondurulmuş BALIK ile ilgili ”Gıda işletmelerine” uyarı..!

0
5

Gıda işletmelerine yönelik dondurulmuş balık uyarısında bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı, balık ve balıkçılık ürünlerinde gıdaların adının yanında ayrıca “çözündürülmüştür” ifadesinin bulunması gerektiğni de açıkladı..

Dondurulmuş BALIK ile ilgili ''Gıda işletmelerine'' uyarı..!

Tarım ve Orman Bakanlığı “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuzu” güncelledi.

Edinilen bilgiye göre ,yeni düzenlemeler doğrultusunda gıda işletmelerinin uyması gereken kuralları içeren kılavuz ile yılbaşından itibaren hazır ambalajlı gıdalarda ve toplu tüketim yerlerinde alerjen bildirimi yapılması zorunlu hale getirildiği görüldü.

 “Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkında Kılavuzu”unda yer alan öneriler de şunlar geçerli olacak:.
Belirlenen gluten, kabuklular, yumurta, yer fıstığı, soyanın da aralarında bulunduğu 14 alerjen maddeye ilişkin bildirimlerin afiş, yazı tahtası ya da menüler vasıtasıyla yapılabileceği ifade edildi.
Klavuz ile gerçekleştirilen yeni  düzenleme sonucunda, mobil araçlar başta olmak üzere sabit veya hareketli tezgahlar, hazır yemek hizmeti veren restoranlar, kantinler, okullar ve hastaneler gibi işletmeler bu uygulamalara tabi olacaklar..

Diğer yandan yer alan bilgilere göre; gluten içermeyen gıdaların etiketinde Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilen logolar kullanılabilecek.
Ayrıca ürün satışından  önce dondurulmuş olan ve çözündürülerek tezgahlarda satılan balık ve balıkçılık ürünlerinde gıdaların adının yanında “Çözündürülmüştür” İBARESİ yer alacağı ifade ediliyor..

Ürün eğer çözündürüldükten sonra piyasaya sunulacaksa bu balıkçılık ürünlerinde “çözündürülmüştür” ifadesi ile birlikte kullanım bilgisi olarakta  “Tekrar dondurmayınız” uyarısına  yer verilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz