Ana Sayfa Hayvancılık Arıcılık ”Dünya Arı Günü” nedeniyle KUTLAMA

”Dünya Arı Günü” nedeniyle KUTLAMA

0
18
ARICILIK
Veteriner Hekim Ercan Ödül’den, 
”Dünya Arı Günü” nedeniyle KUTLAMA

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulunun “Dünya Arı Günü” nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

''Dünya Arı Günü” nedeniyle KUTLAMA
Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan ÖDÜL  , 20 Mayıs Dünya Arı Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun aldığı kararla 20 Mayıs “Dünya Arı Günü” olarak ilan edilmiştir ve 2018’den beri kutlanmaktadır.  Bu yıl Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü FAO’nun, Dünya Arı Günü teması “Arıların Gençlikle İlgisi” teması ile arılar ve tozlayıcıların öneminin gençlerde farkındalığın oluşması amaçlanmaktadır.
“Dünya Arı Günü’nün amacı; arıların insanlık ve dünya için taşıdıkları önemin toplumda farkındalığının oluşmasını sağlamaktır. Arıların ekosistemin ve buna bağlı olarak biyoçeşitliliğin korunmasında, hızla artan dünya nüfusunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasında hayati derecede önemli bir rol oynadığını anlatan Ödül, “Albert Einstein’nın ‘Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır’ değerlendirmesi, bu önemin ispatı niteliğindedir. Arı varsa hayat var demektir. Tozlaşma, bitkiler dünyasında, türlerin devamlılığını sağlar. Yapılan araştırmalar, insanların beslenmesinde önemli bir yer tutan bitki türlerinin %75’i arıların tozlaşması (polinasyon) sayesinde elde edilmekte olduğunu ortaya koymuştur. Tarımsal ürünlerin arılar tarafından tozlaştırılması yalnızca verimi artırmakla kalmaz aynı zamanda ürün kalitesini de yükseltir” ifadelerini kullandı.
“Dünya Arı Günü vesilesi ile yaşanan covid-19 pandemisini de dikkate alarak hastalıkların korunma ve tedavisinde bal, polen, propolis ve arı sütü gibi arı ürünlerinin tüketiminin arttırılması oldukça önemlidir.” diyen Ödül, “Bu ürünlerin bakteri, virüs ve diğer enfeksiyonlarla mücadelede bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağladığı bilinmektedir. Ülkemiz sahip olduğu yaklaşık 8 milyon  kovan varlığı ile dünyada ikinci sırada, 120 bin ton dolayındaki bal üretimi ile dünyada altıncı sıralarda yer almaktadır. Fakat kovan başı verim bakımından ülkemiz dünyada 17. sırada yer almaktadır. Bir kovandan elde ettiğimiz bal üretimi şuan ortalama 13-14 kg olmakla beraber hem üretim mevsiminin uzun olması hem de çiçeklenmenin ülkemizde arıcılık için oldukça avatanjlı olmasından dolayı kovan başı ortalama üretim miktarımız 30 kg civarı olmalıdır.” değerlendirmelerinde bulundu.
20 Mayıs 2024
Ercan ÖDÜL
Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz