DÜNYA KANATLI GÜNÜ KUTLANDI..

0
21

Dünya’da 2020 yılında 132 milyon ton üretim yapan kanatlı eti sektörü yüz binlerce sektör çalışanı ile bu sene Dünya Kanatlı Günü’nün 9’ncusunu gururla kutluyor.

Dünyada 23 üye ülke  ile kanatlı üretiminin %90’ından fazlasını temsil eden Uluslararası Kanatlı Eti Konseyi (IPC); 10 Mayıs “Dünya Kanatlı Günü”nü yüz binlerce sektör çalışanı ve paydaşı  ile birlikte kutladı..DÜNYA KANATLI GÜNÜ KUTLANDI..

Dünyada en çok tüketilen et çeşidi:Kanatlı Eti..

Dünya’da 2020 yılında 132 milyon ton üretim yapan kanatlı eti sektörü yüz binlerce sektör çalışanı ile bu sene Dünya Kanatlı Günü’nün 9’ncusunu gururla kutladı. Son beş senedir dünyada en çok tüketilen ve gelecek yıllarda bu şekilde devam edeceği tahmin edilen et çeşidi olan kanatlı etinde uğraş veren sektör, bu değerli besin kaynağının sofralara güvenle gelebilmesi için büyük bir özveri ile çalışıyor.

DÜNYA KANATLI GÜNÜ KUTLANDI..

Uluslararası Kanatlı Konseyi’nin (IPC) bu seneki “Dünya Kanatlı Günü” ile ilgili olarak  açıklaması;   “Mevcut pandemi koşulları, gıda ve gıda üretiminin sosyo-politik açıdan merkezi bir konumda olduğunu bir defa daha ortaya koydu. Her şeyin sorgulandığı bu dönemde kanatlı eti sektörü, üstendiği sosyal ve ekonomik rolü farkında olarak önde gelen küresel ve ulusal kuruluşların yanında yer alarak büyük özveri ile çalışmıştır.

DÜNYA KANATLI GÜNÜ KUTLANDI..

BESD-BİR: Beyaz et sektörü çalışanlarıyız ve üretiminden gurur duyuyoruz..

Kanatlı eti dünyada en çok üretilen ve  tüketilen et çeşidi olmakla beraber sektörün çabaları ile en sürdürülebilir hayvansal protein kaynağı olarak da yerini koruyor. Önümüzdeki dönemde sektör, gıda güvencesini titizlikle temin eden, küresel gıda sistemindeki değişiklikler karşısında tüketici taleplerinin farkında olarak üretmeye devam edecektir. Sağlıklı, hayvan refahı ilkelerine bağlı üretilen ve tüketici dostu olan ürünlerin sürdürülebilirlik anlayışıyla üretilen ürünler için çalışmalarını da artıracaktır. Tüm yetiştiriciler, teknisyenler, veteriner hekimler, mühendisler, işçiler, operatörler ve nakliyeciler de dahil tüm sektör çalışanları ve paydaşları olarak dünyada kaliteli ve besleyici gıdaların başında gelen kanatlı eti üretiminden gurur duyuyoruz.  ” şeklinde oldu.

DÜNYA KANATLI GÜNÜ KUTLANDI..


Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC) ‘ni tanıyalım..
Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC) çok taraflı bir ortamda global gıda güvenliğinin geliştirilmesi için tek vücut bir yapıdır. Dünyada 23 üye ülke ve 52 asosiye üyesi bulunan Uluslararası Kanatlı Konseyi (IPC) paydaşları arasında güçlü ve verimli ilişkilere dayalı, adil gıda sistemini amaçlamaktadır.  IPC Ülke üyeleri global kanatlı ticaretinin %95’inden fazlasını gerçekleştirmekte olup global kanatlı üretiminin de %90’ından fazlasını elinde tutmaktadır.   BESD-BİR (Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği)  IPC Uluslararası Kanatlı Konseyi’nin kurucu üyelerinden biri olup Türkiye kanatlı eti sektörünü diğer 23 ülke arasında temsil etmektedir.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz