Dünyada Her 3 Kişiden Biri AÇ

0
18128

Dünyada Her 3 Kişiden Biri AÇ

Geçtiğimiz günler Dünya Gıda Günü kutlamaları ile geçti.Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), 2023 Yılı 16 Ekim Dünya Gıda Günü temasını; 
“Su Hayattır, Su Gıdadır. Kimseyi Geride Bırakmayın” olarak belirlediğini açıklamıştı.
Düzenlenen etkinliklerde vurgu hep açlık sorunu oldu
”Dünyada her dokuz kişiden birisi açlıkla mücadele etmekte ve 3 milyardan fazla insan, yani neredeyse toplam nüfusun % 40’ı sağlıklı beslenememekte”denilmekte.
FAO’nun stratejik planlarına göre dünya nüfus artışı göz önüne alındığında mevcut tarımsal üretimin %70’e yakın artırılması gerektiği belirtilmektedir.
Tarımsal üretim için elzem olan toprak, su, hava ve iklime en büyük zararı veren insanın bizzat kendisidir.” açıklamaları acı gerçekleri ortaya koyuyor…
 “Su Hayattır, Su Gıdadır. Kimseyi Geride Bırakmayın” temasına sebep ise, konseptine baktığımızda  güvenli içme suyu ve insan sağlığını garanti altına alacak
hijyen ve gıda güvenliği standartlarının sağlanması için kirlenmemiş tatlı su kaynaklarına ihtiyaç olduğu anlamının çıktığı görülmekte.
Gıda güvenliği çerçevesinde su temasına bakıldığında, çiftlikten sofraya kadar ürünün her süreçte kontrol ve denetiminin insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığı
uzmanlar tarafından vurgulanıyorken; gıda ile ilgili  dünya genelindeki tüm yapısal eksikliklerin açlığı getirdiği açıklamalarda ifade ediliyor.
Dünyada açlıktan akut şekilde etkilenen insanların yüzde 70’i savaş ve şiddetten etkilenen bölgelerde yaşadığı ifade ediliyor.
Birleşmiş Milletler (BM),son bir yılda  açlıkla karşı karşıya kalan kişi sayısının ortalama 735 milyon kişi olduğunu bildiriyor.

BM’nin yayınlanan 2023 Dünya Gıda Güvenliği (SOFI) raporunda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, “Kimse aç kalmamalı.” sözleri işin önemini anlama bakımından ne kadar da dikkat çekici..

Panellerde yine “Hızlı nüfus artışı, kentleşme, ekonomik kalkınma ve iklim değişikliği, dünyanın su kaynaklarını baskı altına sokuyor. Tüm doğal kaynaklar gibi tatlı su da sonsuz değildir.

İnsanların beslenebilmesi için yeterli ve güvenilir gıda üretiminin yanı sıra sulama suyuna ve temiz suya olan ihtiyaçta artıyor.”açıklamalarını görüyoruz.

Bu da gösteriyor ki  Dünya Gıda Günü’nün “Su Hayattır, Su Gıdadır. Kimseyi Geride Bırakmayın”  teması tarım ve hayvancılık açısından da bakıldığında çok doğru ve önemli bir seçim olmuş gözüküyor..

Zor imkanlarla elde üretilen gıdayı doğru tüketmeli ve gıdanın çöpe karışmasına engel de olmalıyız.

Aslında yeryüzünde herkese yetecek düzeyde gıda bulunuyor.

Yeter ki denildiği gibi İSRAFINI önleyelim..

RC

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz