Ek Karar ileTarım ürünleri ithalatında gümrük vergisi indirim..!

0
79

İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile ham ayçiçeği yağı ile yağlık ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergileri aşağıya çekildi.Tarım ürünleri ithalatında gümrük vergisi indirimleri Resmi Gazete’de yayımlandı !

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin tarım ve gıda üretimine olumsuz etkilerine karşılık, hububat ve bakliyat ithalatında TMO’ya ek mali yükümlülükten muafiyet getirilirken, bitkisel yağ sanayinde hammadde olarak kullanılan ham ayçiçeği yağı ile yağlık ayçiçeği tohumu ithalatında da gümrük vergileri aşağı çekildi.

 

Ek Karar ileTarım ürünleri ithalatında gümrük vergisi indirim..!Hububat ve bakliyat ithalatında TMO’ya muafiyet!

Hububat ve Bakliyat İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 18 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar uyarınca, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından belirlenen tarife kontenjanı kapsamında gerçekleştirilecek hububat ve bakliyat ithalatında ek mali yükümlülük uygulanmayacak.

TMO dışında gerçekleştirilecek ithalatlarda ise, aynı ürünler için yürürlükteki gümrük vergisi veya ek mali yükümlülük oranları geçerli olacak. TMO’ya piyasa regülasyonu görevini yerine getirmesi amacıyla Hububat ve Bakliyat İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar ile sıfır gümrüklü ithalat yetkisi tanınmış durumda.

 

Ham ayçiçeği yağı ve yağlık ayçiçeği tohumunda gümrük vergisi indirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasını taşıyan İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2422) da, 18 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ham ayçiçeği yağı ithalatında yüzde 30 olan gümrük vergisi 1 Haziran 2020’ye kadar yüzde 18 (Kosova için %0) olarak uygulanacak.

1 Haziran-30 Haziran (bu tarihler dahil) arasındaki dönemde ise yeniden %30 (Kosova için %0) olarak uygulanacak. Aynı karardaki bir diğer değişiklikle de, yağlık ayçiçeği tohumu ithalatında yüzde 13 olan gümrük vergisi, 31 Mayıs 2020 (bu tarih dahil) tarihine kadar yüzde 9 (Bosna-Hersek ve Kosova için %0, Singapur için %9) olarak uygulanacak.

Söz konusu üründe gümrük vergisi 1 Haziran-30 Haziran 2020 (bu tarihler dahil) arasındaki dönemde ise yeniden %13 (Bosna-Hersek ve Kosova için %0, Singapur için %13) olarak uygulanacak..alınan kaynak:gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz