Et fiyatları rekora koşuyor!

0
4452

Et fiyatları rekora koşuyor! Zam şampiyonu oldu

Kasım 2022’de karkas etin kilosu 100 TL’ den satılırken bu ayın sonunda 170 TL’ye yükselerek kendi rekorunu kırdı.

Yapılan kasaplık hayvan ithalatına rağmen et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilemiyor. Karkas kesim fiyatı 170 liraya dayandı.

Karkas kesim fiyatları yükselmeye devam ediyor. Önceki hafta 8.6 lira artan karkas kesim fiyatı geçtiğimiz hafta da ortalama 4.3 lira arttı. Buna göre dana yağsız karkas kesim fiyatı Türkiye ortalaması 168.17 lira olurken, kuzu karkas kesim fiyatı da 149.04 lira oldu.

Uzun bir süredir fiyat artışı yaşanmayan karkas kesim fiyatlarında son haftalarda yaşanan artışlar dikkat çekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, et fiyatlarında sözde spekülasyon bulunduğunu gerekçe göstererek, Avrupa ve Güney Amerika’dan toplam 20 bin baş kasaplık hayvan ithalatı yapmıştı. Ancak yapılan kasaplık hayvan ithalatı da karkas kesim fiyatlarındaki yükselişi durduramadı.Et fiyatları rekora koşuyor!

 

KARKAS KESİM FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Karkas kesim fiyatları uzun bir süredir artmazken, son haftalarda yaşanan artışlar et fiyatlarını da yükseltiyor. Karkas kesim fiyatlarının artmasında ana neden olarak maliyetlerdeki artışlar ve ülkede yeterli kesimlik hayvan bulunmaması gösteriliyor.

Hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar, Türkiye’yi büyük bir et krizi ile karşı karşıya bırakırken, karkas kesim fiyatlarında önlenemeyen yükseliş, yeni kasaplık hayvan ve et ithalatını gündeme getirecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılında kurlarda yaşanan artışla birlikte yem fiyatlarında ciddi artışlar olurken, çiğ süt fiyatlarında aynı oranda artışlar yapmaması ülkede ciddi dişi hayvan kesimine neden olurken, bu da ülkede kesimlik hayvan sayısının da azalmasına neden oldu. Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ süt fiyatını artan maliyetler karşısında belirleme yetkisinin olmaması ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruyor.

UKON BÖLGELER ARASI KARKAS KESİM FİYATLARINI YAYINLADI!

Ulusal Kırmızı Et Konseyi, 23 Şubat 2023 tarihi itibariyle kombinalar ve kesimhanelerden alınan haftalık yağsız dana ve yağsız kuzu fiyatlarını yayınladı.

BÖLGELERE GÖRE KARKAS KESİM FİYATLARI

UKON tarafından yayınlanan haftalık karkas kesim fiyatlarına göre; Ege Bölgesi’nde 169.50 TL, Akdeniz Bölgesinde 166.70 TL, Marmara Bölgesinde 168.80 TL, İç Anadolu Bölgesinde 169.20 TL, Doğu Anadolu Bölgesinde 167 TL, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 163 TL ve Karadeniz Bölgesinde 173 TL oldu.

İTHALATA RAĞMEN FİYATLAR ARTIYOR! 

Et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için Et ve Süt Kurumu, Macaristan’dan 5 bin, Güney Amerika’dan ise 15 bin kasaplık hayvan ithalatı yaptı. İthal edilen kasaplık hayvanlar Türkiye’de kesilerek Et ve Süt Kurumu satış mağazaları ile Tarım Kredi Marketlerde satışa sunuldu. İthalata rağmen karkas kesim fiyatlarının yükselmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz