Ana Sayfa Gıda-Tarım Et Fiyatlarını Hindi Hafifletir

Et Fiyatlarını Hindi Hafifletir

0
126
Hızlı artışı önlemek için ilginç öneri:

Hindi, Et Fiyatlarını Hafifletir..

Türk Veteriner Hekimleri Birliği, son dönemde hızla artan kırmızı et fiyatlarını düşürmek için hindi üretilmesini önerdi. İhraç etmek için de “Koyun üretimine ağırlık verilmeli” dedi.
Et fiyatlarındaki hızlı artışı önlemek için ilginç öneri: Bu fiyatları hindi hafifletir…
Et fiyatlarındaki hızlı artışı önlemek için ilginç öneri: Bu fiyatları hindi hafifletir…
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya, son dönemde artan et fiyatlarını düşürmek ve sığır eti üzerindeki baskıyı azaltmak için hindi üretilmesi önerisinde bulundu.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Murat Arslan ise, “Coğrafi dağılıma bakıldığında hastalığın oldukça yaygın bir seyir izlediği, bunda da yaşadığımız depremin etkili olduğu düşünülüyor.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Murat Arslan
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Murat Arslan
Deprem sonucu bölgeden zorunlu hayvan çıkışının artması, hayvan hareketlerinin kontrolünün aksaması, hastalığın yayılmasında önemli rol oynadı.
Hastalığı önlemek için bugüne kadar 10 milyondan fazla SAT-2 antijeni içeren aşı üretildi ve uygulandı” diye konuştu.
Arslan,Şap hastalığına dikkat çekti.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Murat Arslan Şap hastalığına dikkat çekti. Hastalığın sığırlarda Koyun ve keçilere göre şiddetli seyrettiğini belirten Arslan, “Hastalıkta ölüm oranı düşük olmasına rağmen hemen hemen sürünün tamamını etkilediğinden verim kaybı yaşanır.
Veteriner hekimlerin düzenli aşılamaları sayesinde genellikle önemli zararlara yol açmadan hastalık söndürülür. Ancak yeni salgında hastalığa neden olan serotip daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT2 serotipidir. Bu nedenle diğer serotiplere karşı aşılanmış hayvanlarda da hastalık görüldü. Bugüne kadar toplamda 10 milyondan fazla SAT-2 antijeni içeren aşı üretildi ve uygulandı” dedi.

Engin Sakarya:” Küçükbaşı da ihmal etmemek gerekir.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya, “Kırmızı et üretiminde yüzde 90 sığır eti, yüzde 10 civarında da koyun eti oluyor. Beş yıllık kalkınma planlarında her zaman ‘koyun ve kuzu besisini artırarak 200 bin ton, yani en azından sığır etinin yüzde 20’si kadar bir üretim elde edilirse iyi sonuç alınır’ deniliyor. Kuzuda iç piyasada çok talep olmasa da ihracat yapabiliriz.
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Yüksek Haysiyet Divan Başkanı Engin Sakarya
 Hindi eti üretimi artırılabilir.
Küçükbaşı da ihmal etmemek gerekir. Bu Türkiye’de rahatlama sağlar” dedi. Sığır etine alternatif protein kaynaklarının üretiminin artırılması gerektiğini vurgulayan Sakarya, şöyle devam etti: “Örneğin Hindi eti üretimi artırılabilir. AB’de hindi eti, mevcut üretimin yüzde 20’si, İsrail’de ise yüzde 50’sini oluşturuyor.
Bu da sığır üretimi üzerindeki baskıyı azaltıyor. Türkiye’de de yeni politikalar üretilmeli. Çayır, mera alanlarının çok rasyonel kullanılması lazım. Yem hammadesindeki dışa bağımlılığın da azalması gerekiyor. Böylece et fiyatları düşer.”
Et Fiyatlarını Hindi Hafifletir

Piyasada et ve süt dengesi bozuluyor..
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin piyasada et ve süt dengesinin bozulmaya başladığına dikkat çekti.

Et Fiyatlarını Hindi Hafifletir
Et Fiyatlarını Hindi HafifletirKeskin daha önce kesime giden süt ineklerinin kaderlerinin yine aynı olacağından endişeli.

 Piyasada ette son durum nedir?

Referans fiyatı değişmedi. Ama zaten artık bir önemi kalmadı. Serbest piyasada sütün fiyatı zaten yükseldi. Piyasa fiyatı 11-12 lirada güncelledi. Fakat süt tozu üreticileri fiyatları geriye çekmek için uğraşıyor.
Et Fiyatlarını Hindi Hafifletir

Maliyetler ette ne kadar?

Maliyetler 10 lirayı geçti. Konsey fiyatı güncellerse fiyat yükseldi diye algı yapılacak. Aşağı çekilmesi için uğraşacaklar. Zaten piyasada fiyat yükseldi. Böyle bir çıkmaz var. Piyasada 11 lira maliyet; 10 lira + soğutma bedeli. Maliyetle satış fiyatı kafa kafaya geliyor. Fiyat 1 lira geri geldi ama bu market fiyatlarına yansımadı. Şimdi 1 lira daha geri çekmek istiyorlar.

Şimdi mevsimsel olarak süt arttı. Bahar aylarında sütün kontrolü güçtür. Ondan dolayı fiyatları geri çekmek istiyorlar. Olan üreticiye oluyor.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz