“Eti andıran” isim kullanımı yasağı ertelendi

0
28

Fransa’da, bitkisel bazlı alternatiflerde,

“Eti andıran” isim kullanımı yasağı ertelendi

Et alternatifi ürünlerde “biftek”, “sosis” ve “bacon” (bir domuz ürünü) ifadelerinin kullanılmasını yasaklayan bir yasak FRANSA’da 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecekti..

Fransa’daki bitkisel bazlı et alternatifi ürünlerde “biftek”, “sosis” ve “bacon” (bir domuz ürünü) ifadelerinin kullanılmasını yasaklayan bir yasak, yürürlüğe girmesine bir aydan kısa bir süre kala ertelendi.

Fransa’da bitki bazlı et ürünlerinde “eti andıran” ifadeler kullanılmasını yasaklayan, Şubat ayında duyurulan ve 1 Mayıs’ta yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasa askıya alındı. Karar, yasağın ne kadar yasal olduğunu tartışmaya açan Fransa Danıştayı’ndan (Conseil d’État) geldi. Uzmanlara göre Üye Devlet, bu tür bir tanımlamayı düzenleyen veya yasaklayan ulusal tedbirler alma yetkisine sahip olmayabilir.

Yasak neyle ilgiliydi?
Önerilen yasak, Fransa’daki bitki bazlı üreticilerin ürünlerinde “eti andıran” ifadelerini kullanmasını yasaklamayı amaçlıyordu. Yasaklanan terimler listesinde biftek, sosis ve bacon da vardı. Yasağa uymayanlar için 7,500 Avro’ya varan para cezaları öngörülüyordu.

Fransa, son zamanlarda bitki bazlı ürünler için “et benzeri” terminoloji yasakları getiren tek ülke değil. Güney Afrika da vegan ürünlerde bu gibi ibarelerinin kullanılmasını yasakladı. İtalya’da ise ‘tofu bifteği’, ‘veg jambon’ ya da ‘vegan mortadella’nın raflarda yer almasını yasaklayan yeni bir yasa teklif edildi.

AB çapında bir yasak da 2020 yılında önerilmiş ancak Avrupa Parlamentosu tarafından veto edilmişti.

Bitki bazlı et sektörü üzerindeki potansiyel etki
Yasa açıklandığında Fransa’daki bitki bazlı ürünler sektörü, yasanın kendi topraklarındaki satış beklentilerini tehlikeye atacağından endişe ettiğini dile getirmişti. Bitki bazlı bütün kesilmiş tavuk alternatifleri üreticisi Umiami firması, bu tür düzenlemelerin sektörün ekonomik gelişimini ciddi şekilde etkilediğini söyledi.

Fransa Danıştayı da bir dereceye kadar bu görüşe katılıyor. Yargıç, 1 Mayıs’tan itibaren uygulamanın Fransız bitki bazlı et şirketlerinin çıkarlarına ciddi ve derhal zarar vereceğini belirtti.

Sonuç olarak kararname askıya alındı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz