Ana Sayfa Hayvancılık Kanatlı Gedik Tavukçuluk İhracat Yıldızları Arasında..

Gedik Tavukçuluk İhracat Yıldızları Arasında..

0
16

ETKİNLİK

Ege İhracatçı Birlikleri’nce düzenlenen törende,

Gedik Tavukçuluk İhracat Yıldızları Arasında..

Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen İhracatın Yıldızı Ödül Töreni’nde Uşak’tan, Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi ve Muratbey Gıda ödül aldı.

Gedik Tavukçuluk İhracat Yıldızları Arasında.. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen İhracatın Yıldızı Ödül Töreni’nde Uşak’tan, Gedik Tavukçuluk liderlerden oldu

İhracatın yıldızları kategorisinde kanatlı sektöründe; Gedik Tavukçuluk Tarım Ürünleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi ve “Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi Anonim Şirketi, Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşletmeleri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Rdm İç ve Dış Ticaret Mümessillik Limited Şirketi ve Smgfood Gıda Turizm İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi” firmaları ödül listesine isimlerini yazdırdığı görüldü..Gedik Tavukçuluk İhracat Yıldızları Arasında..

Son dönemlerde fiyat artışlarıyla gündeme gelen beyaz et ile ilgili konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, beyaz et üreticilerinin fiyat artışının 2023 yılında yüzde 50,2 seviyesinde olduğunu, bu rakamın TÜİK’in açıkladığı yüzde 65 enflasyonun yüzde 15 altında kaldığına dikkati çekti.

Dünya’nın 3 öğün protein ihtiyacını karşılayan Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektörü, Türkiye’de ürettikleri ürünlerin fiyatlarının serbest piyasada oluştuğunu, ihracata kısıtlama getirerek fiyatların aşağı çekileceği yönündeki yaklaşımların gerçeklikten uzak olduğunu savunuyor.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 2023 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısında konuşan Girit, “Geçmişte nihai tüketicinin alacağı beyaz etin fiyatını beyaz et üreticileri belirliyordu. Rekabet Kurulu kararıyla bu piyasa aktörlerinin eline bırakıldı. Beyaz et üreticilerinin 2023 yılındaki fiyat artışı yüzde 50,2’de kaldı. Tüketici daha pahalıya beyaz et tükettiyse bunun sorumlusu beyaz et üreticileri değil” şeklinde konuştu.

Girit sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz ürettiğimiz takdirde fiyatlar daha dengeli oluşur. Biz üretmek yerine ithalata yönelirsek, ithal ettiğimiz ülkelerin enflasyonunu da satın almış oluyoruz. Bizim işçimizin istihdamı yerine yabancı işçinin istihdamına katkı sağlamış oluyoruz. İthalat yaptığımız zaman sadece ürün ithal etmiş olmuyoruz, onun sorunlarını da ithal etmiş oluyoruz.

Biz, uzun soluklu sözleşmeler yapabileceğimiz, sözleşme yaparken “Bu ihraç ettiğimiz ürünü yükleyebilir miyiz?” diye endişe duymadığımız serbest piyasa kurallarının tam işlediği, üreticilerimizin ürettiği ürünlerin sigortasının ihracat olduğunu peşin olarak kabul eden bir anlayışla sürdürülebilir bir ihracat yapabileceğimize inanıyoruz.”

Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projesi’yle ABD pazarında markalaşıyoruz..

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nde göreve geldiklerinden bu yana 2 yıllık süre geçtiğini hatırlatan Başkan Girit, iki yıllık süreçte yaptıkları projelerle ihracat artışı hedeflediklerinin altını çizdi.

Girit, Turkish Tastes isimli TURQUALITY Projesi’yle ABD pazarında Türk gıda ürünlerinin bilinirliğini ve ihracatını artırdıklarını, su ürünleri sektöründe Ege, İstanbul ve Akdeniz birlikleri olarak “Turkish Seafood” Turquality projesi için Ticaret Bakanlığı’ndan bir hafta önce onay aldıklarını ve çalışmaya başladıklarını kaydetti.

Kanatlı sektörümüz kuş gribi ve Brezilyalı iki firmanın rekabeti nedeniyle düşüş yaşadı..

2023 yılında Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 14 gerilediği bilgisini veren Girit, “Su ürünleri sektörümüz ihracatını yüzde 3’lük artışla 1 milyar 680 milyon dolara çıkardı. Kanatlı sektörümüz kuş gribi ve Brezilyalı iki firmanın rekabeti nedeniyle ihracatta yüzde 24’lük kan kaybı yaşadı ve ihracatta 1 milyar 185 milyon dolardan 917 milyon dolara geriledi.

Yumurta ihracatında damızlık yumurta ihracatçılarımız ihracatı toparladılar ve yüzde 4’lük artışla 415 milyon dolar dövizi ülkemize kazandırdılar. Süt ürünleri ihracatında tereyağı ve süt tozunda teknik engeller nedeniyle yüzde 47’lik kan kaybı yaşadık ve 509 milyon dolardan 268 milyon dolara indik.

Su ürünleri, kanatlı, yumurta, süt ve süt ürünleri ile bal olmak üzere 5 sektörde 27 firma..

Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 41’ini tek başına gerçekleştiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 2023 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 560 milyon dolarlık ihracata yüzde 61 katkı sağlayan 27 firma için “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” düzenledi.   Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin ihracat desenini oluşturan su ürünleri, kanatlı, yumurta, süt ve süt ürünleri ile bal olmak üzere 5 sektörde 27 firma “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” nnde hem ödül almanın gururunu yaşarken, yeşil bir dünyaya da katkı sundular.

Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi ”KANATLI”da LİDER..

Kanatlı sektöründe;  Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi, Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşletmeleri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Rdm İç ve Dış Ticaret Mümessillik Limited Şirketi ve Smgfood Gıda Turizm İnşaat Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi” ve“Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi Anonim Şirketi firmaları ödül listesine isimlerini yazdırdı.

“Oytun Pazarlama Yumurta Sanayi Dış Ticaret Limited Şirketi, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketi, Ege-Tav Ege Tarım Hayvancılık Yatırım Tic. ve San. A.Ş. ve Pluriton Hayvancılık Gıda Sanayi İthalat İhracat ve Ticaret Anonim Şirketi” Yumurtacılık sektörünün gururu oldular..

İhracatın Yıldızı ÖdüL Töreni’nde ödül kazanan firmalara plaket yerine kendi adlarına Ege Orman Vakfı tarafından dikilen fidanların sertifikası takdim edildi. kaynak:uşakolay

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz