“Gelecek Tarımda Herkes Bir Arada”

0
2275

TARIM 4.0 ZİRVESİ – Proje Pazarı ve Melek Yatırım Ağı Günleri

“Gelecek Tarımda Herkes Bir Arada”

2021 yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Eyüpsultan Belediyesi liderliğinde, Kadir Has Üniversitesi ortaklığında yürütülmekte olan ‘Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ projesi, 1 Ağustos 2023 tarihinde, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ev sahipliğinde “Tarım 4.0 Zirvesi, Proje Pazarı ve Melek Yatırım Ağı Günleri” etkinliğini gerçekleştiriliyor.

Eyüpsultan Belediyesi liderliğinde, Kadir Has Üniversitesi ortaklığında ve İstanbul’dan çok sayıda kurumun desteği ve katkısıyla yürütülen proje, son etkinliği ile faaliyetlerini şimdilik tamamlıyor. Projenin genel amacı, sürdürülebilir tarım hedefleri doğrultusunda İstanbul’daki tarım alanlarında katma değeri artıracak; teknoloji destekli kalkınmayı ve sürdürülebilirliği hedefleyen pilot çalışmalar yapacak; tarım sektöründe bilgi yoğunluğu yüksek hizmet ve mal üretimini sağlayacak, üniversite, sivil toplum örgütleri, kamu, üreticiler ve gıda girişimcilerini bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak bir araya getirecek, Türkiye`nin Tarım 4.0 sürecine entegrasyonunu sağlayacak politika ve uygulamaları geliştirebilmek adına ekosistem oluşumuna katkı sağlamaktır.

Proje kapsamında bugüne kadar tarım ve ilgili sektörler girişimcilik yapmak isteyen yaklaşık 100 kişiye Tarım 4.0 ve Yeni Nesil Girişimcilik başlıklarında, 384 saatlik eğitim ve mentörlük desteği sağlandı. İstanbul`un çeşitli bölgelerinden 200 çiftçi ve çiftçi adayına Azaltılmış Toprak İşleme, Kompost, Akıllı Sulama Sistemleri konularında bilgilendirme eğitimleri gerçekleştirildi. İstanbul`da yaşayan 250 vatandaşımıza Kentsel Tarım ve Permakültür kavramı öğretildi. İstanbul sınırları içerisinde 5 dönümlük pilot arazi de akıllı sulama sistemi oluşturuldu. Üretici – Tüketici – Gıda Topluluklarını bir araya getiren dijital ürün pazarı sistemi kullanıma açıldı. Gerçekleştirilen saha çalışmaları sonrasında Tarım sektörü özelinde Ekonomik ve Çevresel Etki Simülasyonu geliştirilirken, Tarım 4.0 Dijital Yol Haritası ülkemize katkı sağlamak için hazırlandı. Gerçekleştirilecek söyleşi, panel, girişimci ve yatırımcı buluşmaları ile Tarım 4.0 kavramının önemi, örnekleri ile tüm katılımcılara anlatılacak.

Saat 13.30’da başlayacak etkinliğin programı ise şu şekilde;

KAYIT

13.30-14.00

AÇILIŞ

14.00-14.30

PANEL: Hikayelerle Sürdürülebilir Tarım ve Teknoloji

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz