Gençleri tarım ve hayvancılığa geri döndürme

0
8431

2024-2028 yılları arasında DAP’ın hedefi

Gençleri tarım ve hayvancılığa geri döndürmek..

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, gençleri teşvik için tarımın makineleşmesi ve teknolojik aletlerin kullanımına destek veriyor.

Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı (DAP) Osman Demirdöğen, gençleri tarım ve hayvancılığa döndürmeyi hedeflediklerini söyledi. Tarımla uğraşan nüfusun yaş ortalamasının 50’nin üzerinde olduğunu belirten Demirdöğen, 2024-2028 yılları arasında desteklerini gençler üzerine yoğunlaştıracaklarını bildirdi.Gençleri tarım ve hayvancılığa geri döndürme

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla 2011 yılında kurulan Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP), 2013 yılından beri, tarımdan, turizme, sağlıktan eğitime kadar birçok alanda destek veriyor. 2013- 2023 dönemini kapsayan 10 yılda 15 ilde, bin 925 projeye 6 milyar 144 milyon 411 bin lira destek sağlayan DAP Bölge Kalkınma İdaresi’nin hedefi tarımdan uzaklaşan gençleri yeniden tarım ve hayvancılığa yönlendirmek.

Temel hedef noktamız hayvancılık.
Demirdöğen, şunları söyledi:“Tarımda tehdit boyutuna gelecek şekilde gençlerde bir istemezlik oluşmaya başladı. Gençlerin özellikle teknolojiye olan düşkünlüklerine dikkate alarak teknolojinin tarıma girmesi için gereken destekleri vermeye başladık. Bu anlamda bölgede 891 makine vermişiz şimdiye kadar. Ekim, biçim, söküm makineleri, ilaçlama, koyun kırkım, süt sağım makinelerini verdik. Tarımdaki üreticilerin işlerini kolaylaştıracak teknolojik aletleri üreticiye dağıttık. Bu yıl nasip olursa dronla ilaçlama, dronla ekim, dronla yapılabilecek ne tür işlemler varsa onları yapmaya yönelik projeleri destekleyeceğiz. Gençler için daha fazla gelir elde edebilecekleri bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. 2024-2028 yılları arasında temel hedef noktamız hayvancılık. .”

Pandemi döneminde tarımın yüzyılların mesleği olduğunun bir kere daha ortaya çıktığını ifade eden Demirdöğen, “Tarım lisesine giren öğrenci hem işte kanatlı üretimini öğreniyor. Et veya yumurta tavukçuluğu veya süt üretimi ile ilgili ya da peynir yağ üretimi gibi konularda eğitim alıp kendisi üretip öğrendiğinde mezun olduğunda bunları yapar durumda olacak. ” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz