GİRİT: SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLERDE DÜNYADA İLK 10’DAYIZ

0
3529

GİRİT: SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLERDE DÜNYADA İLK 10’DAYIZ

Türkiye, yıllık 118 milyon ton bitkisel üretim ve 23.4 milyon hektar tarım alanıyla dünyanın önde gelen tarım ülkesi konumunda bulunuyor. 72 milyonun üzerinde küçük ve büyükbaş hayvan varlığına sahipken, yıllık 785 bin ton su ürünleri, 2,2 milyon ton kanatlı sektöründe üretim hacmine ulaşmış durumda. Türk çiftçileri, ürettiği ürünlerle turistlerle beraber 120 milyona ulaşan insanın beslenme ihtiyacını karşılarken, tarım ürünleri 200 ülkeye ihraç edilerek Türkiye’ye yıllık 25 milyar dolar döviz kazandırıyor.

Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanları, küresel ısınmanın etkilerinin büyüdüğü, tarımsal üretim alanlarının daraldığı, artan nüfusunu beslemek için tarımsal üretimin stratejik bir konuma geldiğini, tarımsal üretimi artırmanın zorunluluk olduğuna dikkati çekti.

Pandemiyle birlikte, “Paramız var, ithal ederiz” söyleminin rafa kalktığını, pandemi sonrasında, yerli üretimi artırma yaklaşımının öne çıktığına işaret eden EİB başkanları, çiftçilerin üretime devam edeceği, tarım ürünler ithalatımızın düşeceği, tarım ihracatımızın artacağı formüllerin bulunması ve hayata geçirilmesi çağrısında bulundular.

GİRİT: SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLERDE DÜNYADA İLK 10’DAYIZGİRİT: SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLERDE DÜNYADA İLK 10’DAYIZ

Türkiye’nin su ürünleri, kanatlı eti, yumurta, süt ürünleri ve bal üretim ve ihracatında dünya genelinde ilk 10 ülke arasında yer aldığı bilgisini veren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, yıllık 3,5 milyar dolar ihracat hacmine ulaştıklarını iletti. Türk ihracatçısının dünyanın her tarafına ihracat yapma kabiliyetine sahip olduğunu vurgulayan Girit, 2030 yılında 40 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatına ulaşabileceğini söyledi.

ESKİNAZİ: İHRACAT TARIMSAL ÜRETİMİN SİGORTASI

Tarımın kapsamlı politikalarla desteklenmesi ve değer zincirinin etkinliğinin artırılması çağrısında bulunan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, tüketiciye doğrudan teslimat, gıda e-ticareti gibi alanlarda ülke olarak çalışmalar yapmamız gerektiğine işaret etti.GİRİT: SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLERDE DÜNYADA İLK 10’DAYIZ

Avrupa ülkelerinin Tarım 4.0 ile özel planları destekleyerek ve çiftçilere finansal teşvikler sunarak tarım sektöründe dijital bir devrim başlattıklarını anlatan Eskinazi, “Yüksek teknolojili tarım uygulamalarına geçilmesi, bu alanda insan gücünün yetiştirilmesi, çiftçiye üretimin her aşamasında bilgi ve teknik yardım sunulması, daha etkin bir kooperatifçilik sisteminin hayata geçirilmesi gibi uygulamaların yer aldığı kapsamlı bir tarım düzenlemesine ihtiyaç var. Tarım ürünleri ihracatı üreticiler için sigorta” dedi.

ÖZTÜRK: HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR İHRACATI 10 MİLYAR DOLARI GEÇTİ..GİRİT: SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLERDE DÜNYADA İLK 10’DAYIZ

Türkiye’nin gıda ihracatının son 1 yıllık dönemde 24,5 milyar dolara ulaştığı bilgisini paylaşan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü olarak 10 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin gıda ihracatının yüzde 42’sini yaptıklarını aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz