‘Halkın Enflasyonu Nisan 2024” araştırma sonuçları

0
31

ANALİZ

Gıda fiyatları önlenemiyor,

‘Halkın Enflasyonu Nisan 2024” araştırması..

NİSAN da et-balık, süt ve süt ürünleri, meyve ve bakliyat, ekmek-pirinç-un-bulgur gibi temel gıda maddelerinde önceki aya göre önemli artışlar yaşandı.‘Halkın Enflasyonu Nisan 2024” araştırma sonuçları

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, ‘Halkın Enflasyonu Nisan 2024” araştırma sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, gıda fiyatları nisanda bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında arttı. Yılın ilk dört aylık dönemindeki artış ise yüzde 25’i geçerken; bu artışla birlikte gıda fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 95,7 oldu.
‘Halkın Enflasyonu Nisan 2024” araştırma sonuçları

 Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

TÜİK’in en son açıkladığı tüketim harcamalarıyla ilgili istatistiklere göre, gıda fiyatlarında Türkiye’de son 47 aydır yaşanan kesintisiz artış en fazla sabit gelirli ve yoksul kesimleri etkiliyor.

Gıda fiyatları yüzünden yoksullara bedel.. 

Uygulanan ekonomik politikalar, hem Türk lirasının satın alma gücünü azaltarak, hem tarım sektörünün girdi maliyetlerini artırarak, hem de fiyatlama davranışlarını bozarak başta gıda olmak üzere tüm harcama gruplarında yüksek bir enflasyon sürecini tetikledi.

Et-balık, süt ve süt ürünleri, meyve ve bakliyatta artış..

Nisanda sebze grubu dışındaki tüm gıda harcama gruplarında fiyatlar bir önceki aya göre arttı. Et-balık, süt ve süt ürünleri, meyve ve bakliyat, ekmek-pirinç-un-bulgur gibi temel gıda maddelerinde önceki aya göre önemli artışlar yaşandı.‘Halkın Enflasyonu Nisan 2024” araştırma sonuçları

Et ve balık fiyatlarında yaşanan yıllık artış ise yüzde 84,5 oldu. Nisanda önceki aya göre süt ve süt ürünleri ile yumurta grubu harcamaları yüzde 1 oranında arttı. Ocak-Nisan döneminde,  et-balık fiyatları yüzde 34, süt, süt ürünleri yüzde 13,9 oldu

Et-balık fiyatlarında 84,5 artış..

Bu yıl Nisanda geçen yılın aynı ayına göre et-balık fiyatlarında 84,5, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 56,2 oranında artış oldu. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 103,8 oranında arttı.

Nisan 2024 sonu itibariyle yüzde 99,2 oranında arttış oldu

Nisan 2024 sonu itibariyle son 12 aylık ortalama gıda fiyatları ise bir önceki 12 aylık ortalama fiyatlara göre yüzde 99,2 oranında arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz