Hayvan tanımlama küpelerinde il kodu da yer alacak

0
16

TEKNOLOJİ

Tanımlama küpelerinde yer alacak,

Hayvanlara İL KODLARI Geldi..

Tarım ve Orman Bakanlığı, koyun ve keçi türleri ile sığır cinsi hayvanların tanımlanmasına ilişkin yönetmeliklerde değişikliğe gitti. Yayımlanan yönetmeliklerle, hayvanlara takılan küpelere iki haneli il kodları da tanımlandı.

Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 16 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Koyun ve keçilere takılan küpelerdeki numaralar 13 haneli olacak
Yayımlanan yönetmelikle, Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinin 27’nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “, söz konusu kontrolleri ve karantina süresinin bitişini takip eden” ibaresi yürürlükten kaldırılırken, “yirmi” ibaresi “on” şeklinde değiştirildi ve ikinci fıkrası yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğin 43’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi de değiştirilerek, hayvanlara takılan plastik küpelerde bireysel tanımlama numarasına il kodu da eklendi.

Buna göre, Koyun ve keçi türü hayvanların plastik kulak küpeleri üzerindeki bireysel hayvan tanımlama numarası en fazla on üç karakterden oluşacak. Bu karakterlerden; İlk iki hane ülke kodunu, Ülke kodundan sonraki iki hane il trafik kodunu, İl trafik kodunu takip eden en fazla dokuz hane, hayvanın bireysel tanımlama numarasını oluşturacak.

Sığırlara takılan küpelerde de il kodları olacak
Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik de, aynı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinin 32’nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “söz konusu kontrolleri ve karantina süresinin bitişini takip eden” ibaresi yürürlükten kaldırılırken, “yirmi” ibaresi “on” şeklinde değiştirildi.

Yönetmeliğin 48’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) numaralı alt bendinde yapılan değişiklikle de, sığırlara takılan küpelerdeki bireysel hayvan tanımlama numarasındaki ülke kodundan sonraki iki hane il trafik kodunu oluşturacak.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren her iki Yönetmelik hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz