HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜNLERİN İthalat ve İhracatı uygulamaları..

0
8284

HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜNLERİN İTHALAT VE İHRACATI GÜMRÜK UYGULAMALARI

HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜNLERİN İthalat ve İhracatı uygulamaları..

​Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin İthalat ve İhracatı ile ilgili Gümrük Uygulamaları konusunda toplantı düzenledi.

Ticaret Bakanlığı’nın uygulamaları ve iki bakanlık arasında koordinasyonun sağlanmasının amaçlandığı toplantı Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi (UTEM)’de düzenlendi. Toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı konu uzmanları, 23 Veteriner Sınır Noktası Müdürlüğü ve hayvansal ürün ithalatından sorumlu 10 İl Müdürlüğünden personel katıldı.

Toplantıya Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Dr. Durali Koçak, Genel Müdür Yardımcısı Sedat Ildız ve Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Osman Çakır da katıldı.

Genel Müdür Koçak yaptığı konuşmada; Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlükleri ile ithalata yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin yaptıkları sınır kontrollerinin hem toplum sağlığı hem de hayvan sağlığı açısından çok önemli kontroller olduğunu, bu kontroller sayesinde Ülkemize sağlıklı hayvan ve hayvansal ürünlerin ithalatının sağlandığını belirtti. Bu nedenle sınır kontrollerinde çalışan sağlık personelinin bilgisinin ve etik değerlere bağlılığının çok önemli olduğunu vurguladı.HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜNLERİN İthalat ve İhracatı uygulamaları..

Toplantının ilk iki gününde Ticaret Bakanlığı konu uzmanları ithalat, aktarma, transit, serbest bölgelere veya gümrük antrepolarına ürünlerin girişi ve çıkışı,  gemi kumanyacılığı, ihraç edildikten sonra geri dönen ürünler,  istisnai uygulamalara ilişkin ilgili mevzuat kapsamında yapılan iş ve işlemler hakkında sunumlar yaptı.

Toplantının üçüncü ve son gününde Veteriner Sınır Noktası Müdürlükleri ve ithalata yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile sahada karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda görüş alış verişinde bulunularak toplantı tamamlandı.

Bu toplantı ile Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlükleri ve ithalata yetkili İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin uygulamalarında yeknesaklık hedeflenmiştir. alınan kaynak: www.tarimorman.gov.tr kurumsal sitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz