Hayvancılığa yeni yol haritası

0
5695

ETKİNLİK

2028’e kadar uygulanacak olan;

Hayvancılığa yeni yol haritası

Düzenlenen Ulusal Süt Çalıştayı’nda konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2028’e kadar uygulanacak olan hayvancılık yol haritasının yakında paylaşılacağını söyledi.

Hayvancılığa yeni yol haritasıTarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Düzenlenen Ulusal Süt Çalıştayı’nda, “Üreticimizi koruyacak, tüketicimizi kollayacak bu yol haritasını da yine sektörümüzün katkılarıyla hazırlıyoruz. Kayıtlı, kaliteli, verimli, sürdürülebilir bir hayvancılık sektörünü hep birlikte oluşturacağız. Bir kısmını yakın zamanda uygulamaya koyduk. Ama artık son halini aldı. Gıdaya olan talebin giderek arttığı bu dönemde üretimden pazarlamaya kadar politikalarımızı revize etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

”Çiğ sütün AB kriterlerine uyumlu hale getirilmesini hedefliyoruz”

Bakanı İbrahim  Yumaklı özellikle verim ve kalitenin artırılması başlığı altında; çiğ sütte kalite ve hijyenin artırılmasına ayrı bir parantez açtıklarını anlatırken; ”Bu toplantı vesilesi ile Çiğ Süt Eylem Planı’nı da başlattığımızı ilan etmek isterim. Eylem planımızla, süt üretiminde sürdürülebilirliğin korunması ve piyasa istikrarının sağlanmasını, üreticilerimizin güçlendirilmesini, çiğ sütün AB kriterlerine uyumlu hale getirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Hayvancılığa yeni yol haritası

”Markalaşan ürünlerde ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz” 

Bakan Yumaklı, “Bir şeyi üretmek yetmez pazarlamak da gerekiyor” diye konuşurken  “Bunu tarımsal örgütler yapmalı. Maalesef tarımsal örgütlerimiz yetersiz. Bu işleri başarmada eksik kalıyorlar. Biz de destek mekanizmalarını bu kısmı geliştirmek için kullanmak istiyoruz. Buradaki yapı güçlendikçe hem Türkiye’nin kendi ihtiyacı karşılanacak hem de markalaşan ürünlerde ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz” dedi..

Solakoğlu: “Fiyat kanayan yaramız”

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu
Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu da yaptığı konuşmalarda, Türkiye’nin süt üretiminde en büyük probleminin maliyet hesaplaması ve fiyat olduğunu söyledi. Solakoğlu, “Fiyat kanayan yaramız. Süt üretimindeki tüm girdileri detaylı olarak hesapladık. Hayvan sayısı ve ırkların girilmesi ile maliyetin ortaya çıktığı bir formül var. Çünkü üretimdeki tüm emtiaların fiyatı artıyor. Maliyet hesabının da dinamik ve sürdürülebilir olması gerekiyor” dedi.

Aile işletmeleri olmadan sürdürülebilir bir üretim zor.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu konuşmasna şöyle devam etti: “Aile işletmeleri 10-12 başla bu işi üretiyor. İneğin amortismanından traktörün tekerinin maliyetine kadar hesap gerekiyor. Aile işletmeleri olmadan sürdürülebilir bir üretim zor. Bunu da ancak gerçek maliyet üzerine plan yaparak aşabiliriz. Hayvan ithal etmemize gerek kalmaz. Aile işletmeleri büyür. Gelecek nesillere devrederken genişlemelerini sürdürebilir.”

Abdülhamit Can:”Süt sektörünün tarımın lokomotif sektörlerinden biri”

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülhamit Can
Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülhamit Can

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Abdülhamit Can, süt sektörünün tarımın lokomotif sektörlerinden biri olduğunu söyledi. Can, “Çalıştayda amacımız tüm sektör temsilcilerinin özgürce çözüm önerilerini iletmesi ve daha sonra bunları değerlendirebilmek. Sürdürülebilir üretimden işlemeye pazarlamadan tüketime kadar sütün her aşaması için sektörümüz için rehber niteliğinde çalışmalar çıkacağını düşünüyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz