İki yerli sığır ırkı için ISLAH ÇALIŞMASI

0
28

Projesi başlatıldı..

İki yerli sığır ırkı için ISLAH ÇALIŞMASI 

 “Güney Anadolu kırmızısı” ve “yerli kara”nın gen kaynaklarının korunması ve verimlerinin artırılması için halk elinde ıslah projesi başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, büyükbaş yetiştiriciliğinde küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkması muhtemel şartlara uyum sağlamış, hastalıklara dayanıklı ırkların geliştirilmesi ve ıslah edilmesi büyük önem taşıyor.

Hayvanların verimleri, yaşam biçimleri, dayanıklılık ve çeşitlilikleri üzerinde doğrudan etkisi bulunan küresel ısınma ve iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuzlukların bertaraf edilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) tarafından “Hayvan Gen Kaynaklarının Korunması ve Geliştirilmesi Projesi” yürütülüyor.

Proje 5’er yıllık süreyi kapsayacak.

Yeni ıslah projesi, Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa’da “Güney Anadolu kırmızısı”, Ankara’da “yerli kara” sığır ırkları için yürütülecek. Proje kapsamında, anaç sığır başına 4 bin lira, doğum, 6 ay ve 1 yaş canlı ağırlık tartımları alınan yavrularına ise 3 bin 250 lira destekleme ödemesi yapılacak. Proje 5’er yıllık süreyi kapsayacak.

Her iki yerli sığır ırkında yapılacak ıslah projesiyle Türkiye’nin hem yerli genetik kaynakları korunacak hem de süt ve et gibi verim kabiliyetleri artırılarak ülke hayvancılığına katma değer sağlanacak.

Hem et hem de süt açısından kombine verimliliğe sahip..

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yayılarak bölgenin iklim ve çevre şartlarına adapte olan Güney Anadolu kırmızısı, hem et hem de süt açısından kombine verimliliğe sahip ve düşük kalitedeki yemleri iyi değerlendirebiliyor.Söz konusu ırk, sıcaklık, stres ve yem değişikliklerine, her türlü olumsuz doğa şartlarına, açlığa, yetersiz beslenmeye, hastalık ve parazitlere karşı dayanıklı.

Orta Anadolu Bölgesi’nin iklim ve çevre şartlarına adapte olan “yerli kara” ise nispeten daha az gelişmiş bakım, besleme ve barındırma koşullarında yetiştirilebiliyor. Az ot ve samanla beslenen bu sığır ırkı, “kanaatkar” olarak biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz