İneklere Tuvalet Eğitimi Verildi

0
4292

Sera Gazı Salınımını Azaltmak İçin

İneklere Tuvalet Eğitimi Verildi

İneklerin sindirim ve boşaltım sebepleri sebebiyle iklim için olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Bu etkiler sebebiyle Almanya’daki bir grup araştırmacı, sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla ineklere tuvalet eğitimi veriyor.

Almanya’da bilim insanları, sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla başlattıkları program kapsamında dikkat çeken bir yol izledi.

İNEKLERE TUVALET EĞİTİMİ VERİLMEYE BAŞLANDI

Bilim dergisi Current Biology’de yayımlanan araştırmaya göre bir grup bilim insanı idrarları ve dışkılarıyla sera gazı emisyonuna olan etkileri nedeniyle hayvanlara tuvalet eğitimi vermeye başladı.İneklere Tuvalet Eğitimi Verildi

Almanya ve Yeni Zelandalı bilim insanlarından oluşan ekip, 16 ineği sadece çimden yapılmış tuvaletlere idrarını yapmak için eğitirken, inek idrarından kaynaklanan azot oksit üretimini durdurdu. 10 eğitim seansının sonunda 16 inekten 11’inin başarılı bir şekilde eğitildiği belirtildi.

“İNEKLER ZEKİDİR. NEDEN TUVALET KULLANMAYI ÖĞRENMESİNLER?”

Araştırma ekibinden Dr. Jan Langbein, “Normalde ineklerin bağırsak hareketlerini veya idrara çıkmalarını kontrol edemeyecekleri varsayılır. İnek, diğer birçok hayvan veya çiftlik hayvanı gibi oldukça zekidir ve birçok şey öğrenebilir. Neden tuvalet kullanmayı da öğrenmesinler?” ifadelerini kullandı.İneklere Tuvalet Eğitimi Verildi

Bilim insanları, bu yöntemle inek idrarının yüzde 80’isinin toplanmasının amonyak emisyonlarında yüzde 56’lık bir azalmaya yol açabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca hayvanların yaşam alanlarındaki idrar seviyelerinin azaltılmasının onların daha hijyenik ortamda yaşayabilmelerine de yol açabileceği kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz