“İnsanların tüketebileceği kadar tavuk her zaman üretilecektir”

0
124
Türkiye’de birçok sektörde üretimlerde daralma yaşanırken, gıdada ülkenin beyaz et ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Bolu’daki tavuk üretim kuruluşlarının tüm hızıyla üretime devam ettikleri ifade ediliyor..
Covid19  sonrasında insanların evlerinde kalıp sokağa çıkamaması ve nedeniyle günlük ihtiyaç stoklarını sağlayabilmeleri için tavuk etine talep devam ederken, devamında da  üretimde bir düşüş yaşanmaması için üretim devam ettiriliyor..
“İnsanların tüketebileceği kadar tavuk her zaman üretilecektir”
Geçtiğimiz günlerde Bolu’da uzun yıllardır tavuk üretimi yapan AK PİLİÇ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aksoy, coronovirüs ile beraber kendilerine düşen sorumluluğa dikkat çekerken,şuan için  tek sorunun tavuk tüketiminin azalması olduğunu belirterek, “Tavukçuluk sektörü olarak bizler üretim yapmakta zorlanıyoruz, çünkü çalışan personel tedirgin. Ama biz sektör olarak hijyene her zaman alışık olduğumuz için işletmelerimizde bu tür bir riskin yaşayabilme şansı yok. Dışarıda insanların temaslarına dikkat etmeleri gerekiyor. Biz hijyen kurallarını tümüyle uyguluyoruz.
Mustafa Aksoy:” fiyatları bir miktar düşürdük ki insanlar daha fazla tavuk tüketebilsinler.”
Buna ilaveler yaparak artırdık. Tavukçuluk sektörünün korona virüsle ilgili bir sorunu yok. Tek sorunumuz insanların tedirgin olup dışarı çıkamaması ve tüketimin azalması. Ama sektör olarak biz bu vakalardan sonra fiyatları bir miktar düşürdük ki insanlar daha fazla tavuk tüketebilsinler. Her ürünün fiyatı artarken, tavuk ürünlerinde az da olsa bir indirim oldu” şeklinde açıklamalarda da bulunmuştu..
Açıklamalarında Mustafa Aksoy, ihracatın da devam ettiğini söylemiş ve “İhracatımız yurt dışından para sirkülasyonunun yavaş olması dolayısıyla eskisi gibi gitmiyor ama tamamen kapalı değil. Tavukçuluk sektörü insanların tüketebilecekleri kadar tavuğu her zaman üretebilecektir. İnsanlar tedirgin olmasınlar, rahat olsunlar. Evlerinde tavuğu fazlasıyla tüketebilirler. Bugün en sağlıklı ürün tavuk diyebilirim. Sektörün önümüzdeki günlerde tavukçuluk üretimiyle ilgili düşüş diye bir düşüncesi yok. Bizler üretimlerimizi daha önceki günlerde yaptığımız gibi yapıyoruz. Satabildiğimizi satıyoruz, satamadığımızı soğuk hava dolaplarımızda saklıyoruz. Kısa zamanda normal yaşantıya dönüleceğini tahmin ediyorum. Tavukçuluk sektörü olarak bunun altından kalkacağımızı düşünüyorum. Üretim kapasitemizde bir değişiklik yok. Yaz aylarına yaklaşmamız dolayısıyla çok az bir artış bile var. Zamanla satışların artması dolayısıyla bu artışı sektör kapatacaktır. Turizmin olmaması bizim için bir dezavantaj. Bunu da ihracata yönelerek, faklı pazarlar bularak açığı kapatıp her ne olursa olsun üretimlerimizi düşürmeme düşüncesindeyiz” diye açıklamalarda bulunmuştu.
Süleyman Öztürk:”Bütün zorluklara rağmen üretime tam gaz..!”
Bolu da bir başka tavuk üretim merkezi olan Erpiliç Kesimhaneler ve Satış Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Öztürk ise yaptığı açıklamalarda, “Dünyada yaşanan kriz ham madde fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu.
“İnsanların tüketebileceği kadar tavuk her zaman üretilecektir”
Doların da yükselmesiyle beraber girdi maliyetlerimiz çok yükseldi. Ama buna rağmen sektör önümüzdeki 2-3 ay sonra insanları ucuz protein kaynağı olan tavuk etinden mahrum bırakmayacak. Bütün zorluklara rağmen üretime tam gaz devam ediyoruz” diye konuşmuştu.
BESDBİR Başkanı KOCA:”Üretimimiz tüketici taleplerini karşılayacak düzeydedir ve aksamayacak.”

Beyaz et üreticileri adına açıklama yapan ve sadece tüketicilerin değil yetiştiricilerin de rahat olmalarını isteyen BESDBİR Başkanı KOCA, “Piliç ve hindi eti üretimimizde bir sıkıntı yok. Üretimimiz tüketici taleplerini karşılayacak düzeydedir ve aksamayacak. Üretimle ilgili bir azalma söz konusu olmadığı için yetiştiricilik faaliyetlerimiz de aksamadan sürdürülecektir.” açıklamalarında bulundu.

“İnsanların tüketebileceği kadar tavuk her zaman üretilecektir”

Dr. Koca, üretim için gerekli altyapı ve yeterli stoğun bulunduğunu, yem ham maddesi temininde de sıkıntılarının olmadığını vurgulayarak  “Tarım ve Orman Bakanlığımızın yeterli yem ham maddesinin varlığına ilişkin açıklamaları, herhangi bir sıkıntı yaşamamız durumunda Bakanlığımızın yanımızda olacağını bilmek konusunda bizlere moral vermiştir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz