İtalyan ırkı ”Kırmızı et sorunu”na çözüm mü ?..

0
3339

İtalyan ırkı ”Kırmızı et sorunu”na çözüm mü ?..

Dünyanın en fazla et veren ırkı..

Vet. Hek. Cengiz Torun, Kırmızı ete talebin her geçen yıl artarak 2 milyon tona ulaştığına dikkat çekti..

Torunoğlu Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı, Vet. Hek. Cengiz Torun, Kırmızı ete talebin her geçen yıl artarak 2 milyon tona ulaştığına dikkat çekti ve açığın kapatılması için dünyanın en fazla et veren ırkından faydalanılması gerektiği söyledi.

İtalyan ırkı ''Kırmızı et sorunu''na çözüm mü ?..
TÜİK raporlarında, Haziran 2023 dönemine ilişkin hayvansal üretim istatistiklerine göre, büyükbaş hayvan sayısı 16 milyon 688 bin, küçükbaş hayvan sayısı 53 milyon 274 bin kaydedildi.

Büyükbaş et üretimi 1 milyon 573 bin ton iken, ithalat 2 bin 170 ton, ihracat ise 2 bin 617 ton olarak gerçekleşmiştir. Büyükbaş kırmızı ette kişi başına tüketim miktarı 18,44 kg. olarak yer aldı.İtalyan ırkı ''Kırmızı et sorunu''na çözüm mü ?..

Kırmızı ette soruna İtalyan ırk çözümü..

Tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye, tüm bu artışlara rağmen 2018’den 2022 yılına kadar geçen 5 yılda toplam 75 bin 339 ton kırmızı et ithal etti. Konu ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde görüş belirten ve kırmızı ete olan talebin her yıl arttığını, geçen yıl bu rakamın 2 milyon tona yükseldiğini anımsatan Torunoğlu Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı, Vet. Hek. Cengiz Torun, Türkiye’deki kırmızı et açığının kapatılması için dünyanın en fazla et veren sığır ırkından faydalanılması gerektiği söyledi.

”Her 5 büyükbaş hayvandan birine bu ırkla tohumlama BAŞARI GETİRİR”

Kırmızı et açığının kapatılması ile ilgili de görüşlerini ifade eden ve 2000 yılında Ağrı Eleşkirt’te 50 bin dolarlık bir projeyle İtalyan Anaborapi Piemontese etçi ırk suni tohumlama projesini hayata geçirerek, o günün koşullarında büyük başarı sağladıklarını anımsatan Torun, “Bugün her 5 büyükbaş hayvandan birine bu ırkla tohumlama yapılması halinde Türkiye’nin kırmızı et ihtiyacını 3 yılda çözebiliriz. Bu sayede daha kaliteli ve daha ucuz et tüketebiliriz. Ayrıca çiftçimiz daha az emekle daha fazla kazanç elde edebilir” dedi.

“14-16 ayda 450-460 kilogram karkas et elde edilebiliyor”
Torunoğlu Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı, Vet. Hek. Cengiz Torun, en etçi sığır ırkı Anaborapi Piemontese’nin karkas et ortalamasının 14-16 aylık bakım süresinde 450-460 kg. ağırlığına eriştiğini, et randımanının yüzde 69-73 olduğunu, Türkiye’de ise bu rakama ancak başka kültür ırklarının 8 ay fazla beslenerek bile ulaşamadığını bildirdi.

Vet. Hek. Cengiz Torun, Piomentese’nin mera ve kapalı ahır hayvancılığına uygun, buzağı kayıplarının yok denecek kadar az ve etçi ırklar içinde 2.500 litre ile en fazla süt verimi bulunan bir ırk olduğunu anlattı.İtalyan ırkı ''Kırmızı et sorunu''na çözüm mü ?..

“Anaborapi Piemontese ırkı Dünyanın en kaliteli kırmızı eti arasında ”

Veteriner Hekim olarak 32 yıldan bu yana “Anaborapi Piemontese” ırkı ile binlerce yavru ürettiğini anımsatan Torun, bu hayvanlarını etinin dünyanın en kaliteli kırmızı eti arasında yer aldığını, kolesterol bulunmayışından dolayı da en sağlıklı etler sınıfında olduğunu kaydetti.

Buhayvanlarını etinin dünyanın en kaliteli kırmızı eti arasında

Mevcut sığır varlığının yüzde 20’sinin bu ırka ait sperma ile suni olarak tohumlanması durumunda Türkiye’de et açığı oluşmayacağına dikkat çeken Vet. Hek. Cengiz Torun,, “Piemontese sığırı çift kaslıdır, myostatin geni nedeniyle çift kas şekillenmiştir ve myostatin geni doğal bir gendir. Bundan dolayı 3 yıl içinde kırmızı et üretiminde fazlalık yaşanacak, kırmızı et fiyatları ucuzlayacak, vatandaş da kaliteli et yiyecektir. Çiftçi, aynı orandaki yemle beslediği sığırdan daha fazla et verimi sağlayacak ve kazançlı çıkacaktır” diye konuştu.

Piemontese ırkına ait spermaların anavatanı İtalya’da..

Torunoğlu Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı, Vet. Hek. Cengiz Torun firmalarının, Piemontese ırkına ait spermaları anavatanı İtalya’dan tedarik ettirdiğini, Anaborapi Kooperatifi’nin Piemontese ırkı spermalarını yavru testinden (progeni) geçiren, 350 bin kayıtlı sığıra sahip en yetkili kuruluş olduğunu ifade etti.

İtalyan ırkı ''Kırmızı et sorunu''na çözüm mü ?..

Boğa sperması fiyatları diğer kültür sığır ırklarının spermalarından pahalı değil.

Cengiz Torun ayrıca , bu ırkın boğa spermalarının azot tankları içinde -196 santigrat derecede dondurulmuş olarak Türkiye’ye getirildiğini ve suni tohumlamanın bu şartlar muhafaza edilerek gerçekleştirildiğini, Adana’da bazı çiftliklerde yapılan suni tohumlamanın ardından saf ırka ulaştıklarını bildirdi. Torun, boğa sperması fiyatlarının, diğer kültür sığır ırklarının spermalarından pahalı olmadığını da sözlerinde ifade etti..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz