“İthal eden kazanıyor; üreten kaybediyor”

0
5416

GÜNDEM

Yetiştirici zarar ediyor..

“Eti İTHAL eden kazanıyor; ÜRETEN kaybediyor”


TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Eti, sütü üreten biziz ama fiyatları belirleyen başkaları. Mevcut ortamda kasaplık hayvan veya et ithal eden kazanıyor; yetiştirici zarar ediyor” dedi.
"İthal eden kazanıyor; üreten kaybediyor"

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yetiştiricilerin her türlü zorluğa rağmen üretmeye devam ettiğini ancak ürettikleri ürünün fiyatını başkalarının belirlediğini kaydederek, “Eti, sütü üreten biziz, fiyatları belirleyen başkaları” dedi.

Ekonomik faktörlere bağlı olarak girdi maliyetleriyle birlikte diğer maliyetlerin her geçen gün görülmemiş oranlarda yükseldiğini kaydeden Çelik, “Yetiştiricilerimiz zararına da olsa üretmeye devam ediyor. ama ürettiği ürünlerin ya da yetiştirdiği hayvanların fiyatını belirleyemiyor.
Yemin hammaddeleri çoğunlukla ithal edilirken burada da yetiştiriciler üzerinden ithalatçı kazanıyor ama yetiştirici kazanamıyor. Kasaplık hayvan veya et ithal eden kazanıyor bizim yetiştirici zararda."İthal eden kazanıyor; üreten kaybediyor"
Sütte de durum farklı değil. Süt fiyatlarını da üretici değil sanayici belirliyor. Bizim talebimiz ette de sütte de fiyatların yetiştirici ve üretici birlikleri tarafından belirlenmesidir. Yetiştirici Birlikleri pazarda, fiyat belirlemede etkin olarak rol almalıdır. Bu sağlanırsa üretici hak ettiği değerden kazanır ve kazandıkça da üretmeye daha bir şevkle devam eder. Üretim arttıkça sonuçta bunun faydasını tüketici görür.
Uygun fiyatlardan bolca et ve süt tüketir. Üreticinin kazancı ile maliyetleri arasındaki dengeyi oluşturamazsak yıllar geçse de değişen bir şey olmaz kaybeden yine üretici ve tüketici, kazanan ise yine başkaları olur” diye konuştu.

Günü birlik ithalat politikaları çözüm değil

"İthal eden kazanıyor; üreten kaybediyor"Hayvancılıkta üretimin artırılması ile et ve süt fiyatlarında istikrarın yakalanacağına vurgu yapan Çelik, “Hayvancılıkta üretim yapan yetiştiriciler yaptığı işten para kazanırsa üretime devam eder kazanamazsa bir süre sonra bu işten çekilir. Dolayısıyla anaç hayvanlar kesime gider ki bugün büyükbaşta yaşanan durumun nedenlerinden birisi budur.
Ana olmadan yavru olmayacağına göre anaç hayvanlardaki azalma hayvancılığı oldukça zora sokar ve bunun telafisi için ancak 8-10 yıl gerekir. Bu duruma düşmemek için günü birlik ithalat politikalarına göre değil yetiştiriciyi koruyup kollayacak, genç nüfusu hayvancılığa yöneltecek politikaların öncelikle hayata geçirilmesi gerekir. ” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz