“İyi Yumurta” ve “İyi Balık” kategorilerinde iki ödül Metro Türkiye’nin..

0
4113

Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin düzenlediği ‘Hayvan Refahı Ödülleri’ sahiplerini buldu..

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ödül töreninde “İyi Yumurta” ve “İyi Balık” kategorilerinde dokuz marka ödüle layık görüldü. 

İyi Yumurta Ödülü, tedarik zincirlerindeki yumurtaların tamamını kafessiz sistemlerden
tedarik edeceğini taahhüt eden firmalara veriliyor. Kafes sistemi, yumurtası için yetiştirilen
tavuklara neredeyse hiçbir doğal hareket alanı tanımaz ve endüstriyel hayvancılıkta
hayvanlara en çok eziyet çektiren sistemdir. Kafessiz sistemler hayvanlara en azından kümes içinde serbestçe hareket etme, toprağa ayak basma, kum banyosu yapabilme, tüneklerde dinlenebilme, folluklarda yumurtlayabilme imkânları sağlamaktadır.

İyi Balık Ödülü ise tedarik zincirlerindeki kültür balıklarının uluslararası geçerliliği olan sürdürülebilirlik sertifikalara sahip üreticilerden alınacağını ve hasat sırasında refahlarını gözeten ekipman kullanmayı taahhüt eden firmalara veriliyor.

Hayvan Refahı Ödülleri Töreni’nin bu yıl dördüncüsü düzenlendi..

"İyi Yumurta" ve "İyi Balık" kategorilerinde iki ödül Metro Türkiye’nin..

IV. Türk-Alman Üniversitesi Hayvan Refahı Ödülleri Töreni  gerçekleştirildi ve ödüllei sahibini buldu..Düzenlenen törende Türkiye’de hayvan refahı alanında örnek teşkil eden firmalar
ödüllendirildi.Hayvan refahı, etik bir yükümlülük ve sürdürülebilirliğin bir gereği olarak dünyada veülkemizde git gide ön plana çıkıyor.

Günümüzde tüketicilerin hayvan haklarına daha duyarlı hale gelmesiyle pek çok firma, tedarik zincirlerindeki hayvanların refahını artırmak için adımlar atmaya başladı. Hayvanların kötü şartlarda yetiştirilmesinin kamu sağlığı açısından
yarattığı riskler de firmaları standartlarını yükseltmeye yöneltti.

Türk-Alman Üniversitesi, 2017 yılından itibaren dünyada ve ülkemizde hayvan refahı alanında yaşanan gelişmeleri bu ürünleri kullanan firmalara sunarak, olası reformların gerçekleştirilmesi için önerilerde bulunuyor ve her yıl sonunda bu alanda ilerleme kaydeden markaları onore etmek için ödüller takdim ediyor.

“İyi Yumurta” ve “İyi Balık” kategorilerinde dokuz marka ödüle layık görüldü. 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ödül töreninde “İyi Yumurta” ve “İyi Balık” kategorilerinde
dokuz marka ödüle layık görüldü.
İyi Yumurta Ödülü, tedarik zincirlerindeki yumurtaların tamamını kafessiz sistemlerden
tedarik edeceğini taahhüt eden firmalara veriliyor.

Kafes sistemi, yumurtası için yetiştirilen tavuklara neredeyse hiçbir doğal hareket alanı tanımaz ve endüstriyel hayvancılıkta hayvanlara en çok eziyet çektiren sistemdir. Kafessiz sistemler hayvanlara en azından kümes içinde serbestçe hareket etme, toprağa ayak basma, kum banyosu yapabilme, tüneklerde dinlenebilme, folluklarda yumurtlayabilme imkânları sağlamaktadır.

"İyi Yumurta" ve "İyi Balık" kategorilerinde iki ödül Metro Türkiye’nin..

İyi Balık Ödülü ise tedarik zincirlerindeki kültür balıklarının uluslararası geçerliliği olan sürdürülebilirlik sertifikalara sahip üreticilerden alınacağını ve hasat sırasında refahlarını gözeten ekipman kullanmayı taahhüt eden firmalara veriliyor.
CarrefourSA, Karaköy Güllüoğlu, Midpoint, Beltur, Özsüt, Beyaz Fırın, Fairmont
Quasar İstanbul, Vira Hotels & Suites, İyi Yumurta kategorisinde ödül aldı. CarrefourSA, raflarında satışa sunulan öz marka, ulusal marka ve öz marka ürünlerin içeriğinde kullanılan
tüm yumurtaların 2030 yılından itibaren %100 kafessiz olacağını taahhüt etti.

 ”Yumurta tedarik zincirinde %100 kafessiz”lik başarısı..

Karaköy Güllüoğlu, 2022 yılı itibarıyla yumurta tedarik zincirini %100 kafessiz hale getirdi. Midpoint, 2022 yılı itibarıyla kullandığı kabuklu yumurtaları %100 kafessiz hale getirdi, kullandığı sıvı yumurtaları %100 kafessiz hale getirmek için de 2028 yılı için kamuoyuna taahhüt verdi."İyi Yumurta" ve "İyi Balık" kategorilerinde iki ödül Metro Türkiye’nin..

Beltur, 2022 yılı itibarıyla yumurta tedarik zincirini %100 kafessiz hale getirdi. Özsüt,
2028’de kabuklu yumurtaların, 2030’da da sıvı yumurtaların tamamının kafessiz sistemden
tedarik edileceğini kamuoyuna taahhüt etti. Fairmont Quasar İstanbul, 2022 yılı itibarıyla
yumurta tedarik zincirlerinin %100 kafessiz olduğunu ilan etti. Vira Hotel & Suites, 2023 yılı için yumurta tedarikinde %100 kafessiz sistem taahhüdü verdi. Beyaz Fırın, yumurta tedarikinde bir üst hayvan refahı standardı olan serbest gezen (free-range) sisteme geçtiği için ikinci kez İyi Yumurta ödülünü kazandı.

"İyi Yumurta" ve "İyi Balık" kategorilerinde iki ödül Metro Türkiye’nin..

 

Metro Türkiye’den ”Kafessiz yumurta kullanacağına taahhüt” ile ödül aldı..

Kafessiz yumurta kullanacağını taahhüt etmenin yanı sıra, kültür balıklarını hayvan refahı
standartlarına uygun şekilde yetiştireceklerini taahhüt eden Metro Türkiye ise İyi Yumurta
ve İyi Balık kategorilerinde iki ödüle layık görüldü. Metro Türkiye, 2023 yılı için öz marka
yumurtalarının %100’ünün, 2025 yılında ise raflarındaki tüm yumurtaların kafessiz sistemlerden tedarik edileceğini taahhüt etti.
Bu sene öz markalı yumurtalarında %75;lik kafessiz oranını yakalayan Metro Türkiye perakende kategorisinin ölçeğinden ötürü bu sene dördüncü kez tekrar İyi Yumurta ödülüne layık görüldü. Metro Türkiye ayrıca kültür balıkçılığı alanında gerçekleştirdiği hayvan refahı reformları sebebiyle bu sene de İyi Balık ödülüne hak kazandı.
Törene katılan Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Yıldız, tüm ödül kazanan
firmaları tebrik ederek Türkiye’deki hayvan refahı reformlarının devamını diledi ve bu
alandaki çalışmalara olan desteklerinin süreceğini ifade etti.

 

Metro Türkiye’nin hayvan refahı uygulamalarına iki ödül verildi..

Metro Türkiye’nin hayvan refahı uygulamalarına iki ödül Metro Türkiye, Türk-Alman Üniversitesi’nin düzenlediği Hayvan Refahı Ödülleri’nde “İyi Yumurta” ve “İyi Balık” kategorilerinde iki ödüle layık görüldü. Elde ettiği bu başarı ile Metro Türkiye Hayvan Refahı Ödülleri’nde 4. kez ödül almaya hak kazanmış oldu

Metro Türkiye’nin hayvan refahı uygulamalarına iki ödül
Metro Türkiye’nin hayvan refahı uygulamalarına iki ödül

Tüm faaliyetlerinde sürdürülebilirliği merkezine alan ve benimsediği sorumlu iş modeli kapsamında gıda güvenliği alanında da önemli işlere imza atan Metro Türkiye, Türk-Alman Üniversitesi’nin hayvan hakları standartlarını yükseltmek amacıyla düzenlediği Hayvan Refahı Ödülleri’nde “İyi Yumurta” ve “İyi Balık” kategorilerinde iki ödüle layık görüldü.

Doğaya ve hayvan haklarına saygı çerçevesinde yürüttükleri sorumlu iş modeli ile müşterilerine sağlıklı, güvenli, kaliteli ve sürdürülebilir hayvansal gıda ürünleri sunduklarını ifade eden Metro Türkiye Kalite Güvence Müdürü Elif Arabacıoğlu, gerçekleştirdikleri projelerde doğaya ve hayvan haklarına saygıyı işlerinin bir parçası olarak gördüklerini söyledi.  Türkiye’de hayvan refahı programını başlatan ve aktif bir şekilde uygulayan ilk perakende şirketi olduklarına dikkat çeken Elif Arabacıoğlu, “Hayvan refahı konusunda sektöre rol model olmayı ve farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Aldıkları ödül hakkında açıklamada bulunan Arabacıoğlu, “Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla 4. Kez Türk – Alman Üniversitesi’nin düzenlediği Hayvan Refahı Ödülleri’ne layık görülüyoruz. Metro Türkiye olarak dört yıldır üst üste ‘İyi Yumurta’ ödülü alıyoruz. Bununla birlikte geçen yıl ‘İyi Besicilik’ ve ‘İyi Balık’ kategorilerinde de çalışmalarımızla ödüle değer bulunduk. Bu yıl ise yine ‘İyi Yumurta’ ile birlikte ‘İyi Balık’ kategorilerinde ödül aldık. Böylesi önemli bir organizasyonda iki ödüle birden layık görülmek gurur verici. Hayvan refahı, çalışmalarımızı gerçekleştirirken her zaman ön planda tutmaya devam edeceğimiz bir konu olacak, önümüzdeki dönemde de bu konuda yeni hedeflerimiz var” dedi.

 

Hedef %100 kafessiz tavuk yumurtası

Türkiye’de kafessiz yumurta standardını kabul eden ilk ve tek perakende şirketi Metro Türkiye, 2017 yılında çalışmalarına başlamış ve 2019 yılında kendi markaları altında kafessiz yumurtaları raflarına getirmişti. 2022 yılı itibarıyla Metro Chef markalı yumurtalarının yüzde 76,5’ini kafessiz sistemlerden elde ettiklerini açıklayan Metro Türkiye, 2023 yılı sonuna kadar ise kendi markalı yumurtalarının tamamının kafessiz olmasını taahhüt ediyor. Kafessiz sistemlerde tavuklar kümeste arzu ettikleri gibi gezinip, toprağı eşeleyebiliyor, kanatlarını rahatça açıp, tüneklerde konforlu bir şekilde dinlenip uyuyabiliyor ve folluklarda güvenle yumurtluyor, böylece çok daha az stres altında doğal davranışlarını sergileyebilmiş oluyor. Tüm tedarikçilerini kafessiz yumurta üretim modeli ve hayvan refahı konularında eğitmeye ve denetlemeye başlayan Metro Türkiye’nin bu taahhütü yüzbinlerce hayvanı ilgilendiriyor ve Türkiye’de en fazla çiftlik hayvanını etkileyen refah reformu olma özelliği taşıyor.

 

Sürdürülebilir kaynaklardan gelen ‘iyi balık’

Türkiye’de kendi markası altında kültür balıklarına raflarında yer veren ilk ve tek marka olarak bu alanda öncü projelere imza atan Metro Türkiye, ‘İyi Balık’ için en çok sattığı 12 tür balık ve deniz ürününü en az %90 oranında sürdürülebilirlik sertifikalı kaynaklardan tedarik ediyor. Ayrıca sürdürülebilir balıkçılık çalışmaları doğrultusunda en az bir sertifikaya sahip olan tedarikçiler ile çalışmayı taahhüt ediyor. Bir diğer taahhüt ise, 2025’e kadar satışını yaptığı tüm kültür balığı tedarikçilerinin çiftliklerindeki azami stok yoğunluklarının çipura, levrek ve somon türleri için 20 kg/m3 ve alabalık için 25 kg/m3 azami stok yoğunluğu standartlarını karşılaması. Hayvan refahı kriterleri kapsamında belirlenen oranlar sayesinde balıkların daha az strese girmesi ve tezgâhlarda daha lezzetli ve sağlıklı balıkların tüketime sunulması hedefleniyor.

Bunun için hayvan refahı çalışmalarını takip ederek Metro Türkiye, sürdürülebilir “Çevre Dostu Balık Çiftlikleri”ni desteklemek ve bu sistemle çalışan tedarikçi sayısını artırmak için balık çiftliklerini düzenli olarak hayvan refahı, sürdürülebilir balıkçılık ve gıda güvenliği açısından denetliyor.

"İyi Yumurta" ve "İyi Balık" kategorilerinde iki ödül Metro Türkiye’nin..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz