Kamuya olan borçlara yapılandırma imkanını kaçırmayınız..

0
7144
İşte 10 soruda merak edilenler..
Kamuya olan borçlara yapılandırma imkanı..! 

Kamu alacaklarına yönelik geniş kapsamlı borç yapılandırması paketi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 31 Aralık 2022 öncesine ait borçlar 48 taksitte ödenebilecek.
İlk taksitlerin ödemesi ise 30 Haziran’da başlayacak. 
Yapılandırma için başvurular 31 Mayıs’ta, ilk taksitlerin ödemesi ise 30 Haziran’da başlayacak. Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, yurt içi-üfe tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek. İşte düzenleme kapsamında merak edilen sorular ve yanıtları.
Kamuya olan borçlara yapılandırma imkanını kaçırmayınız..

 31 Aralık 2022 tarihine kadar devlete olan bütün borçlar yapılandırılabilecek

Öğrenci kredisinden prim borcuna, emlak, taşıtlar vergisinden trafik cezasına kadar milyonlarca vatandaşa nefes aldıracak olan yapılandırma yasası yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında 31 Aralık 2022 tarihine kadar devlete olan bütün borçlar yapılandırılabilecek. Düzenleme kapsamında başvurular 31 Mayıs’a kadar yapılacak, ilk taksit ise 30 Haziran’da yatırılacak. 48 taksit imkanı tanınan düzenlemede kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek. 
 
İşte borç yapılandırmasında merak edilen sorular ve yanıtları…
Kamuya olan borçlara yapılandırma imkanını kaçırmayınız..
HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK, BORCUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları da yapılandırma kapsamında yer alıyor. Belediyelerin emlak vergisi, su borçları da dâhil olmak üzere tüm alacakları, oda ve borsaların, birliklerin aidat borçları da yapılandırılabilecek. İnternet vergi dairesine giriş yaparak borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.


PEŞİN ÖDEMEDEKİ AVANTAJLAR NELER, BORÇLAR KAÇ TAKSİTLE ÖDENEBİLİR?

Borcun peşin ödenmesi durumunda yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek. Borç idari para cezasıysa asıl alacaktan yüzde 25 oranında indirim sağlanacak. Ödenecek alacağın feri alacaktan ibaret olması durumunda feri alacak yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan yüzde 50 indirim yapılacak.
Borçlar 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödenebilecek.


Önceki borç yapılandırmalarda 36 ay olan üst sınır 48 aya çıktı. Azami süreler aşılmamak kaydıyla bu düzenlemeye göre yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 veya 48 eşit taksitte ödenebilecek. Borçlular, ödeme seçeneklerinden birini başvuru sırasında tercih edecek.

Borcunu peşin ya da daha kısa sürede ödeyenler avantajlı olacak. Vergi ve prim borçları başta olmak üzere birçok kuruma ödenmeyen borçların cezaları silinecek. Spor kulüpleri ise borçlarını 120 eşit taksitle ödeyebilecek.


SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMINDAKİ HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILABİLECEK?

GSS primleri, sigorta, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi, ödeme imkanı ortadan kalkan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, iş kazası, meslek hastalıkları gibi nedenlerle işverene rücu edilen alacak yapılandırılabilecek. Emekli aylıklarından yersiz ödemelerden kaynaklı alacaklarına karşılık sattıkları ürün bedellerinden kesinti yapmak suretiyle Kurum’a ödenmesi gereken prim alacakları da bu kapsamda yer alacak.

Ödeme süresi 31 Aralık 2020 veya önceki bir tarih olduğu halde ödenmeyen sigorta primi, işsizlik sigorta primi, sosyal güvenlik destek primi ve idari para cezası asılları toplanı 500 lirasını aşmayan alacaklarla tutarına bakılmadan bu alacaklara bağlı feri alacaklardan tutarı 10 bin lirayı aşmayanların tahsilinden vazgeçilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz