KARAKUŞ: Kent tarımı, kırsaldan şehire göçü artıracak’’

0
4301

ANALİZ


TOBB Tarım Meclisi Başkanı

M.Ülkü KARAKUŞ.”Kent tarımı,GÖÇü artırır..’’

TOBB Tarım Meclisi Başkanı M. Ülkü Karakuş, kent tarımının kırsaldan kentlere göçü arttıracağını belirtti.

Karakuş, tarımın, kırsalda geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Genç nüfus, yaşadığı kırsal bölgede kalmalı” dedi.

Karakuş“Tarımda sorunların çözümüne yönelik planlamaların yapılabilmesi için, öncelikle elimizdeki tarımsal envanterin net olarak ortaya konulması önem taşıyor.”açıklamasında bulundu.
Karakuş“Tarımda sorunların çözümüne yönelik planlamaların yapılabilmesi için, öncelikle elimizdeki tarımsal envanterin net olarak ortaya konulması önem taşıyor.”açıklamasında bulundu.
Yeni açıklanan Orta Vadeli Program’da (OVP) tarım sektörüne yönelik belirlenen hedefleri DÜNYA’dan Mehmet Hanifi GÜLEL’e değerlendiren TOBB Tarım Meclisi Başkanı M. Ülkü Karakuş, ülke tarımı özelinde yapısal sorunlara yönelik çözümlerden birkaç bölümde bahsedildiğini belirtti.
”Kent tarımı, kırsaldan şehire göçü artıracak’’

Karakuş, programda; tarım arazilerinin korunarak, amacı dışında kullanımının önüne geçileceği, ekilebilir ve sulanabilir alanların artırılacağı, ürün ve tarım parseli bazında asgari ve azami üretim alanlarının belirlenerek, çiftçi başvurularının, üretim izinlerinin ve ekim kontrolünün çerçevesinin ortaya konulacağı, düşük emisyonlu, yüksek teknolojiye dayalı üretim tekniklerinin uygulanması ile uluslararası alanda rekabet gücünün artırılacağına dikkat çekildiğini iletti.
KARAKUŞ: Kent tarımı, kırsaldan şehire göçü artıracak’’M. Ülkü Karakuş konuşmasında ”Kent tarımı, kırsaldan kentlere göçü arttıracağından, kent tarımının geliştirilmesi fikrine ihtiyatlı yaklaşmaktayız. Tarımın, tarımla uğraşan insanların yaşadığı kırsal alanlarda geliştirilmesi gerekiyor. Lojistik maliyetlerini düşürmek için de tarım bölgelerinden demir yolu taşımacılığını sağlamak ve daha aktif kullanmak gerekiyor’’ dedi.

“Genç nüfus, yaşadığı kırsal bölgede kalmalı’’

Türkiye gibi tarımsal ürünlerin ihracatında büyük hedefleri olan bir ülke için daha stratejik adımların atılmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Karakuş, Yapılan kalkınma planı çalışmalarında, tarım şuralarında tarımın sorunları ve çözüm önerileri doğru bir şekilde ortaya konulmasına rağmen bunların uygulanması konusunda henüz istenen sonuçlar elde edilmediğini dile getirdi.KARAKUŞ: Kent tarımı, kırsaldan şehire göçü artıracak’’

Karakuş, “Türkiye’de bugüne kadar 1927, 1950, 1963, 1970, 1980, 1991 ve 2001 yıllarında olmak üzere 7 adet Genel Tarım Sayımı uygulaması yapıldı.2001 genel sayımında bilgilerin muhtarlık (Muhtar ve İhtiyar Heyeti) ve hane halkından olmak üzere iki kaynaktan derlenmişti..

“Tarımsal destekler sadeleştirilmeli’’

 M. Ülkü Karakuş, ”Bilindiği üzere hayvansal üretimde maliyetlerin yüzde 70’ini yem maliyetleri oluşturuyor, bu noktada mevcut desteklerden fayda-maliyet analizine göre etkinliği düşük olanların kaldırılarak, bunu yerine yeme yüzde bazında destek verilmesi sağlanmalı’’ dedi.

 

 CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz