Kırmızı et üreticileri yükselen kesim fiyatlarından memnun

0
294

TÜKETBİR Başkanı Bülent Tunç, “Besiciden etin alım fiyatlarında yapılan artış kırmızı et üreticilerimizi rahatlatmıştır.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin karkas etin besiciden alım fiyatına ilişkin, “26 lira olan ithal menşeili karkas et fiyatlarını Et ve Süt Kurumu olarak bugünden itibaren 28 lira olarak uygulayacağımızı açıklamak istiyorum. Yerlideki 28 lira olan karkas et fiyatımızı bugünden itibaren 29 lira olarak uygulamaya alıyoruz.” ifadelerine sözlerinde yer veren Bülent Tunç, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyoruz. Üreticiler dana karkas kesim fiyatlarının artırılmasını sevinçle karşıladı. Besiciden etin alım fiyatlarında yapılan bu artış Kırmızı Et üreticilerimizi rahatlatmıştır.” diye konuştu.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği BAŞKANI Tunç ayrıca  son bir yıl içerisinde yem fiyatlarına gelen zamların ve Kurban Bayramı’ndan sonra çıkan spekülatif haberlerin üreticileri zora soktuğuna sözlerinde yer vererek, “Yerli üretim de etkilenmeye başladı. Üreticiler maliyetlerini kurtarmak için kesim yaptırıyorlardı. Birçok üreticimiz kesilen hayvanın yerine yenisini alamıyordu.”şeklindeki sözleriyle konunun önemine vurgu yaptı.
BAŞKANI Tunç ayrıca alım fiyatlarının artırılmasıyla rahat bir nefes alacak üreticilerin karkas et ithalatının durdurulmasını da beklediğini sözlerine eklerken;, bu yöndeki kararın sektörün geleceği için çok önemli söyledi..
TÜKETBİR olarak Türkiye’de talep edilen eti karşılamaya hazır olduklarını da ifade Tunç, kırmızı et üreticilerinin, Türkiye’nin geçirdiği zor günlerde fedakarlıkta bulunmaya devam edeceklerinin altını çizerek, üreticilere verilen desteklerin her zaman karşılık bulacağını sözlerinde ekledi.
BAŞKANI Tunç konuşmasında ucuz et tüketilmesi amacıyla, yaklaşık bir yıldır başlatılmış olan  projenin yerli üretimi destekleyecek şekilde devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği BAŞKANI Tunç ayrıca, “Anlaşmalı zincir marketlere verilecek etlerin iç piyasadaki üretimden karşılanması üreticiyi daha da rahatlatacaktır. Bu da ilerleyen süreçte yerli üretimin artmasına katkı sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz