KUTLUSAN, Uluslararası Yumurta Konferansı’na Katıldı..

0
4613

Merkezi Londra’da bulunan, yumurta üreticileri ve sektör temsilcilerinin üye olduğu IEC, 2023 yılının ilk buluşmasını Barcelona’da gerçekleştirdi. Birçok sektör temsilcisinin katıldığı konferansta Kutlusan markası da üye sıfatıyla katılım gösterdi.

Konferansın oldukça faydalı geçtiğini vurgulayan Kutlusan Genel Müdürü Hasan Büyükkutlu, yılın buluşması diye ifade ettiği Barcelona’daki bu büyük etkinliğe katılımları sonrasında sorularımızı cevaplarken; ”Her yıl iki defa düzenlenen konferansa 2010 yılından bu yana üye sıfatıyla katılım gösteriyoruz.”diye konuştu…

Hasan Büyükkutlu:“Yılın ilk buluşmasını Barcelona’da gerçekleştirdik.”

Kutlusan Genel Müdürü Hasan Büyükkutlu, katıldıkları Uluslararası Yumurta Konferansı ile ilgili sorularımıza önemli açıklamalarda bulundu

-Barcelona’da düzenlenen IEC ile ilgili görüşleriniz nelerdir? Sektörün inovasyonel yönelimini nasıl görüyorsunuz?

Hasan BÜYÜKKUTLU:  Barcelona’da kentinde 16-18 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen IEC (International Egg Commision) Uluslararası Yumurta Konferansı’na katılan Kutlusan Genel Müdürü Hasan Büyükkutlu, konferans ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

KUTLUSAN, Uluslararası Yumurta Konferansı’na Katıldı..
Merkezi Londra’da bulunan, yumurta üreticileri ve sektör temsilcilerinin üye olduğu IEC, 2023 yılının ilk buluşmasını Barcelona’da gerçekleştirdi. Birçok sektör temsilcisinin katıldığı konferansta Kutlusan markası da üye sıfatıyla katılım gösterdi. Kuş gribi ve nedenlerinin detaylıca anlatıldığı konferansta sektör temsilcileriyle paylaşılan bilgilere göre göçmen kuşların göç yollarından geçerken sürülerle ve çiftliklerle etkileşimleri, hastalığın yayılmasına yaptıkları etki virüslerin değişim göstermesi ve farklı varyantlarda virüslerin ortaya çıkması gibi geniş ölçekli sunumlarla sektör temsilcileri bilgilendirildi.

Dünyada tercih edilen yumurta üretim ekipmanlarıyla alakalı yenilikleri değerlendirme fırsatları..

Konferansın oldukça faydalı geçtiğini vurgulayan Kutlusan Genel Müdürü Hasan Büyükkutlu, “Yılın ilk buluşmasını Barcelona’da gerçekleştirdik. Her yıl iki defa düzenlenen konferansa 2010 yılından bu yana üye sıfatıyla katılım gösteriyoruz. Bu buluşmalardan aldığımız bilgiler neticesinde öncelikle ARGE birimimiz, yönetim birimimiz ve satış pazarlama birimimiz ile değerlendirip sektör yeniliklerini yakından takip ederek, kendimizi daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Özellikle dünyada tercih edilen yumurta üretim ekipmanlarıyla alakalı yenilikler, üreticilerin yönelimleri ve yasal gerekliliklerin getirdiği tasarımsal değişikliklerin faydalarını ve zararlarını değerlendirme fırsatımız oldu. Bu bilgilere dayanarak çalışmaya başlayan ekibimiz, sektör trendleri ve yeniliklerine yönelik faaliyetlerini bu
bilgiler ışığında hızlandırdı.” diye konuştu.

Hasan Büyükkutlu, “Hayırseverlik ve sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun gelişimine katkıda bulunma kültürümüzü, büyük büyük dedelerimiz olan Mustafa ve Nuri dedelerimizden, Hasan dedemizden ve babamız, aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanımız olan Mustafa Büyükkutlu’nun liderliğinde öğrendiğimiz gibi yapılmaktadır.” diye konuştu.
Hasan Büyükkutlu, “Hayırseverlik ve sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun gelişimine katkıda bulunma kültürümüzü, büyük büyük dedelerimiz olan Mustafa ve Nuri dedelerimizden, Hasan dedemizden ve babamız, aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanımız olan Mustafa Büyükkutlu’nun liderliğinde öğrendiğimiz gibi yapılmaktadır.” diye konuştu.

Uluslararası Yumurta Konferansı’nın Kutlusan’a kattıkları nelerdir?

Hasan BÜYÜKKUTLU: Konferans ile birlikte Dünya’da yıl içerisinde hammaddelerin, yönelimlerin ve ticaretin yoğunlaştığı bölgelerin belirlenmesinin önemini vurgulayan Büyükkutlu, “Uluslararası ölçekteki uzmanların yaptığı sektörel sunumlarla bilgilerimizi harmanlayıp, tüketici yönelimlerini belirleme konusunda kendimizi ileriye taşıyoruz. Ekibimizle birlikte çok daha uzun sürecek çalışmaların sonuçlarını bu konferans ile daha hızlı alıp, çalışmalarımıza yön verebiliyoruz” dedi.

– Kutlusan olarak sektör yenilikleri ve gelişen trendlerin takibi konusunda nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Hasan BÜYÜKKUTLU: Gelişen trendler ve yeniliklerle ilgili ekip olarak yoğun bir çalışma içinde olduklarını vurgulayan Hasan Büyükkutlu, “Yumurta üreticileri ve etlik piliç üreticilerinin ihtiyaçları doğrultusunda çalışarak, günümüzde değişen alışveriş alışkanlıklarına göre nihai kullanıcının üzerinde etkimizle ilgili konularda ve dünya üzerindeki gıda güvenliğiyle ilgili konularda takiplerimizi uluslararası konferanslar, fuarlar ve sektör etkinlikleri düzeyinde sürdürüyoruz. Bununla ilgili önemli bir ayağın IEC olduğunu düşünüyorum. Bu arenalarda hem şirketimizi hem de ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz.” İfadelerini kullandı.

KUTLUSAN, Uluslararası Yumurta Konferansı’na Katıldı..

– Sektörel sürdürülebilirlik çalışmalarına dahil olarak sektör temsilcilerine önerileriniz nelerdir?

Hasan Büyükkutlu:”Dünya üzerindeki gıda güvenliğiyle ilgili konularda takiplerimizi uluslararası konferanslar, fuarlar ve sektör etkinlikleri düzeyinde sürdürüyoruz. Bununla ilgili önemli bir ayağın IEC olduğunu düşünüyorum. Bu arenalarda hem şirketimizi hem de ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz.”
Hasan Büyükkutlu:”Dünya üzerindeki gıda güvenliğiyle ilgili konularda takiplerimizi uluslararası konferanslar, fuarlar ve sektör etkinlikleri düzeyinde sürdürüyoruz. Bununla ilgili önemli bir ayağın IEC olduğunu düşünüyorum. Bu arenalarda hem şirketimizi hem de ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz.”

Hasan BÜYÜKKUTLU:  ve benzeri konferanslarla sürdürülebilirlik çalışmalarına herkesin katılması gerektiğini söyleyen Kutlusan Genel Müdürü Hasan Büyükkutlu, “Sektör temsilcilerimizin katılabileceği sürdürülebilirlik çalışmaları ile ilgili dünya çapında her yıl 20 büyük organizasyon gerçekleştiriliyor. Bu organizasyonlara katılıp yapılması gereken çalışmaları yakından takip etmeleri ve üreticilerin talep ve geri bildirimlerini ciddiye alıp daha yakinen ela almaları hem sektörel gelişime hem de sürdürülebilirlik çalışmalarına katkılarını artırabilir.” İfadelerini kullandı.

– Sosyal sorumluluk ve hayır işleri konusunda oldukça yardımsever bir kuruluş olan Kutlusan’ın gelecekte de bu konuda projeleri var mı? (Opsiyonel)

Hasan BÜYÜKKUTLU: Büyükkutlu ailesi ve Kutlusan’ın hissedarları olarak kuruldukları günden bu yana sosyal sorumluluk projelerine büyük önem gösterdiklerini vurgulayan Hasan Büyükkutlu, “Hayırseverlik ve sosyal sorumluluk projeleri ile toplumun gelişimine katkıda bulunma kültürümüzü, büyük büyük dedelerimiz olan Mustafa ve Nuri dedelerimizden, Hasan dedemizden ve babamız, aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanımız olan Mustafa Büyükkutlu’nun liderliğinde öğrendiğimiz gibi şahsım Hasan Büyükkutlu ve
oğullarım Mustafa Yiğit ve Emir ile yeğenlerim tarafından da devam ettirilerek, nesiller boyu devam eden kutsal bir görev olarak algılanmakta ve yapılmaktadır.” diye konuştu.

KUTLUSAN, Uluslararası Yumurta Konferansı’na Katıldı..

– 20 yıl içerisinde sektörel olarak değişkenlerin neler olacağını düşünüyorsunuz?

Hasan BÜYÜKKUTLU: 2050 yılına kadar hane halklarının gelirinin 2 ye katlanacağını ifade eden Hasan Büyükkutlu, sözlerini şu ifadelerle noktalandırdı;

“Kaliteli gıdaya olan talebin 2050 yılına kadar iki, iki buçuk katına çıkacağı planlanmakta. Dünya nüfusunun ise 10 Milyar civarına gelmesi bekleniyor. Hane halkının gelirinin ise 2 ye katlanacağını düşünürsek toplam talebin şimdiki talebin 4 katına çıkması bekleniyor. Bu sebeple yumurta ve piliç etine olan talep de aynı doğrultuda artacaktır. Bununönündeki en büyük sorun ise gıda arzının güvenliği olarak olarka karşımıza çıkıyor. Toplam tahıl miktarının bu derecede üretilecek hayvansal proteine yetip yetmeyeceği, alternatif kaynaklar ile ilgili çalışmaların hangi noktaya yürüyeceği de büyük önem taşımakta. Bizler mevcut konvansiyonel sistemlerle geliştirilerek dönüştürülmeye çalışılan kanatlı hayvanların, yetiştirilmesi ve beslenmesiyle ilgili çözümlerin gelişerek devam edeceği
üzerine kurgumuzu yapmaktayız. Dünya nüfusunun gelişimi ölçüsünde talebinde artacağı yönünde öngörümüzü sürdürmekteyiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz