Kuzulara kazak giydirildi..

0
5442
''Soğuktan korumak için'' Kuzulara kazak giydirildi..

AKTÜEL

”Soğuktan korumak için”

Kuzulara kazak giydirildi..


Edirne’de,hava sıcaklıklarının geceleri sıfırın altında eksi 6 dereceye kadar düşmesi nedeniyle besici Ali Tamer Kuday tarafından, yeni doğan kuzularına soğuktan korunmaları için kazak giydiriliyor..

Soğuk nedeniyle daha önce bir yavruyu kaybettikleri için bu yönteme başvurduklarını söyleyen besici Tamer Kuday, “Üstlerine kazak ördük. Şimdi korumaya aldık, sağlıklı ve sıhhatliler” açıklamasında bulunuyor.Kuzulara kazak giydirildi..

Besici Ali Tamer Kuday, gece eksi 6, gündüz ise 4 dereceyi bulan sıcaklıklarda bir yavru kuzusunu kaybettikten sonra, doğan 2 yeni yavru için ailesine kazak kuzuları için ördürttüğünü sözlerinde ifade ederken; “Kış mevsiminde kuzulamaya başlayan koyunlarımızın doğumları bazen soğuk döneme denk geliyor. O soğuk dönemde ilk kuzunun doğduktan sonraki ilk 24 saati çok önemli. Neden önemli? Anasının karnında sıcak ortamdan birden buz gibi soğuk bir ortama çıkıyor ve şok geçirebiliyor.

Biz de o yüzden onları korumak amaçlı üstlerine böyle bir çözüm bulmaya çalıştık. Ablam kazak ördü, bir parçamız da vardı, üstüne geçirdik, koruma sağlıyoruz” diye konuştuğu görülüyor
Kazakları yavrulara giydiren Besici Kuday, bundan sonra doğacak yavrular için de aynı yöntemi kullanacağını söyledi. Ahırında 19’u kuzu toplam 100 küçükbaş hayvana bakan besici Kuday, soğuk havaların yeni doğan yavruları çok etkilediğini sözlerinde ifade ediyor.
KUTAY”Elektrik olmadığı için.Yetkililerden bölgemize elektriğin sağlanması, altyapının kurulmasını temenni ediyoruz. Çünkü birçok hayvan işletmesi var bu bölgede, O NEDENLE ZORDAYIZ ” diye konuştu.
KUTAY”Elektrik olmadığı için.Yetkililerden bölgemize elektriğin sağlanması, altyapının kurulmasını temenni ediyoruz. Çünkü birçok hayvan işletmesi var bu bölgede, O NEDENLE ZORDAYIZ ” diye konuştu.


Besici Kuday, “Çok ani bir soğuk geçişi oldu. Havalar birden soğumaya başladı. Bulduğumuz bu çözüm ile üstlerine kazak ördük. Şimdi korumaya aldık, sağlıklı ve sıhhatliler. Kuzular şu an iki gün oldu, tehlikeyi atlatmış durumdalar. Bugün yarın soğukların gitmesini bekleyeceğiz, bittiğinde bu kazakları üstlerinde artık kendileri de istemeyecekler zaten” diye konuştu.

Kuzulara kazak giydirildi..Edirneli besici Kuday, “Bölgemizde elektrik altyapısı yok. O yüzden de biraz sıkıntı çekiyoruz. Böyle bir çözüme başvurduk zaten, elektrik olmadığı için.Yetkililerden bölgemize elektriğin sağlanması, altyapının kurulmasını temenni ediyoruz. Çünkü birçok hayvan işletmesi var bu bölgede” diyerek yetkililere konuya duyarlılık göstermeleri yönünde temenide de bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz