LEZİTA yine ilk 100 İÇERİSİNDE YER ALDI..

0
3261

Lezita Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında ilk 100’de YER ALDI..

En sevilen piliç eti markalarından biri olan Lezita, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında yine ilk 100 şirket arasında yer aldı.

Araştırmanın 2021 sonuçlarında yine en büyük 100 şirketten biri olarak gösterilen  Lezita, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 93. en büyük şirket oldu. 

Lezita’dan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl gerçekleştirilen çalışmada 93. sırada yer alan şirketin sırası bu yıl da değişmedi.

1969’dan bu yana ekonomiye katkıda bulunan Türkiye’nin ilk özel sektör yem şirketi Abalıoğlu Grubu bünyesinde 2006’da kurulan Lezita, 16 yıldır istikrarlı şekilde büyümeye devam ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Lezita Genel Müdürü Mesut Ergül, ‘Lezita olarak genç yaşımızda Türkiye’de beyaz et sektöründe en büyük oyunculardan biri haline geldik.

Bu sonuç, halkımızın iyi beslenmesine katkıda bulunmak üzere gıda güvenliği ve sağlıklı ürün üretimi için ilk günden bu yana gösterdiğimiz çabalar konusunda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor.’ ifadelerini kullandı.

– 3 bin kişiye iş olanağı sunacak

Lezita’nın global bir gıda markası olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini aktaran Ergül, şunları kaydetti:

‘Lezita, ileri işlenmiş pratik ürünlerde lider. 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. 2021’de ihracatta 75 milyon dolarlık ciroya ulaştık. Pratik piliç ürünleri kategorisinde Türkiye’nin en çok ihracat yapan markasıyız. 2022’de ihracatta hedefimiz 125 milyon dolar. Tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilirliğe odaklanıyoruz.

Üretime ve yatırıma her koşulda ve kesintisiz devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl yatırım kararı aldığımız Kahramanmaraş Üretim Tesisimizin temelini yılın üçüncü çeyreğinde atacağız. Bu yatırım hem Türkiye beyaz et sektörüne ivme kazandıracak hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Tesis ile 3 bin yeni istihdam yaratacağız. 2022’de tüm yatırımlarımızın değeri 50 milyon avroyu bulacak.’

Şirket, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından gerçekleştirilen Ege’nin İlk 100 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmasında da bölgenin en büyük 10 firması arasında yer aldı.

Lezita, şirketlerin üretim ve satış performanslarına göre değerlendirildiği çalışmada 7’nci oldu.

Türkiye’nin ilk özel sektör yem şirketi Abalıoğlu Grubu bünyesinde 2006 yılında kurulan Lezita, 16 yıldır istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

2021 yılını bir önceki yıla göre yüzde 70 artışla 4.4 milyon TL ciro ile tamamlayan Lezita, 3500 kişiye istihdam sağlıyor.
Lezita Genel Müdürü Mesut Ergül, İSO 500’de Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında ilk 100’de yer almaktan gurur duyduklarını söyledi.

Ergül, “Lezita olarak genç yaşımızda Türkiye’de beyaz et sektöründe en büyük oyunculardan biri haline geldik. Bu sonuç, halkımızın iyi beslenmesine katkıda bulunmak üzere gıda güvenliği ve sağlıklı ürün üretimi için ilk günden bu yana gösterdiğimiz çabalar konusunda ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.
Lezita’nın global bir gıda markası olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Mesut Ergül, “Lezita, ileri işlenmiş pratik ürünlerde lider. 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. 2021 yılında ihracatta 75 milyon dolarlık ciroya ulaştık. Pratik piliç ürünleri kategorisinde Türkiye’nin en çok ihracat yapan markasıyız. 2022’de ihracatta hedefimiz 125 milyon dolar. Tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilirliğe odaklanıyoruz. Üretime ve yatırıma her koşulda ve kesintisiz devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl yatırım kararı aldığımız Kahramanmaraş Üretim Tesisimizin temelini yılın üçüncü çeyreğinde atacağız. Bu yatırım hem Türkiye beyaz et sektörüne ivme kazandıracak hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Tesis ile 3000 yeni istihdam yaratacağız. 2022 yılında tüm yatırımlarımızın değeri 50 milyon euro’yu bulacak” ifadelerini kullandı.

Lezita, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından gerçekleştirilen Ege’nin İlk 100 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmasında da bölgenin en büyük 10 firması arasında yer aldı. Lezita, şirketlerin üretim ve satış performanslarına göre değerlendirildiği çalışmada 7. oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz