MEDİKAL DEDEKTÖR KÖPEKLERİN SARS-COV-2 TEŞHİSİNDE KULLANILMALARI 

0
64

MEDİKAL DEDEKTÖR KÖPEKLERİN SARS-COV-2 TEŞHİSİNDE KULLANILMALARI 

 Fakültemiz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yasemin Salgırlı DEMİRBAŞ’ın yürütücülüğünü yaptığı  TÜBİTAK projesi kapsamında;  Coronavirüsü teşhis edebilen dedektör köpek yetiştirildi. Proje, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender YARSAN ve çalışma ekibinin de katıldığı programla 17 Mart 2021 tarihinde basına tanıtıldı. Proje kapsamında ilk Covid-19 dedektör köpeği yetiştirildi. Zippo isimli Border collie ırkı köpek %100’e varan doğruluk ile Covid-19 teşhisi yapabiliyor.MEDİKAL DEDEKTÖR KÖPEKLERİN SARS-COV-2 TEŞHİSİNDE KULLANILMALARI 

Bazı gelişmiş ülkelerde medikal dedektör köpekler başta kanser olmak üzere birçok hastalığın erken dönem teşhisinde güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Yakın geçmişte bu köpeklerin enfeksiyöz hastalıkların teşhisinde de başarılı oldukları bilimsel araştırmalarla gösterilmiş ve Covid-19 gibi bulaşıcılığı yüksek, asemptomatik seyretme özelliği olan enfeksiyöz hastalıkların teşhisinde de kullanılabilecekleri görüşü gündeme gelmiştir.

Medikal dedektör köpeklerin global pandemi sırasında ön plana çıkmasının en önemli nedeni diğer teşhis yöntemlerine göre sahada pratik şekilde kullanılabilecek, güvenilir ve ekonomik teşhis aracı olabilme potansiyelleridir.MEDİKAL DEDEKTÖR KÖPEKLERİN SARS-COV-2 TEŞHİSİNDE KULLANILMALARI 

Nitekim başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, ABD ve Avustralya pandemi ilanıyla birlikte hızla Covid-19 dedektör köpeklerin eğitilmesine yönelik çalışmalara başlamıştır. Finlandiya ise bu köpekleri eğitmekle kalmayıp Helsinki Havaalanında aktif olarak kullanmaya başladığını tüm dünyaya duyurmuştur.

Medikal dedektör köpek projesinin bir diğer önemi ise hiçbir ülkenin bu hızlı ve güvenilir teşhis yöntemini ve eğitim metodolojisini başka ülkelerle paylaşmaya yanaşmamasıdır. Dolayısıyla Türkiye’nin kendi medikal dedektör köpeklerini yetiştirmesi mevcut Covid-19 pandemisi ve bundan sonra karşılaşabileceği diğer salgın risklerine karşı hızla dedektör köpeklerin devreye girmesi ve salgına karşı gerekli önlemlerin alınması açısından büyük önem taşımaktadır.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Covid-19 dedektör köpek projesinde Uzman Köpek Eğitmeni Veteriner Hekim Tarkan ÖZVARDAR, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Aykut ÖZKUL, Prof. Dr. Barış SARIEYÜPOĞLU, Prof. Dr. Hakan ÖZTÜRK, Doç. Dr. Görkem KISMALI, Dr. Bülent BAŞ, Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Uzm. Dr. Arif Doğan HABİLOĞLU, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. İdris ŞAHİN, Doç. Dr. Merve ALPAY ve Doç. Dr. Nevin İNCE, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden Prof. Dr. Fatih Mehmet EMEN ve Doç. Dr. Hale SEÇİLMİŞ CANBAY ile Doktora Öğrencileri Begüm SARAL, Deniz ADIAY ve Sevim ISPARTA yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz