Melih Yurter: Hayvan sayısı dramatik bir şekilde düştü!

0
5603

Melih Yurter: Hayvan sayısı dramatik bir şekilde düştü!

 

“Hayvan sayısı gerçekten dramatik bir şekilde düşmüştür.” diye konuşan Yonca Yem Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yurter, ”Gerçek rakamlardan uzak bir şekilde bir hayvan varlığına sahibiz. Bunu hiç kimse inkar edemez. Üretici de, tüketici de zarar ediyor.” dedi

“Afyonkarahisar’da Hayvansal Üretim, İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Vizyonu” konulu toplantılar Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından (AKÜ) üniversite ile şehir buluşmaları kapsamında düzenleniyor..

Toplantılarında değerlendirmelerde bulunan konuşmacılardan Yonca Yem Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yurter hayvancılıkta yaşanan sıkıntıların yılların birikimi olduğuna dikkat çekti.

Bu toplantıdaki konuşmalarında hayvancılığın gelişmesinde karşılaşılan sorunların her sene katlanarak günümüzdeki haline geldiğini ifade eden Yurter, “Hayvan sayısı gerçekten dramatik bir şekilde düşmüştür. Gerçek rakamlardan uzak bir şekilde bir hayvan varlığına sahibiz. Bunu hiç kimse inkar edemez. Üretici de, tüketici de zarar ediyor. Etin fiyatının yüksek olmasından dolayı, kişi başına düşen et miktarı geçmiştekinden daha az” dedi.

Yonca Yem Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yurter, hayvancılığın sorunlarının yalnızca belirli kişi ya da kurumları değil, herkesi ilgilendirdiğini belirterek, gerçek verilerin ortaya konularak sorunların samimiyetle konuşulması gerektiğinin altını çizdi.

Hayvanların korunması, beslenmesi ve sağlıklarının kontrol edilmesi bakımından hayvancılıkta vasıflı insan kaynağının önemli olduğunu da vurgulayan. Yurter ziraat ve meracılığın da hayvancılığın gelişiminde önemli rol oynadığını belirtti. Yurter,  “Hayvancılığın en önemli girdisi besin tedarik edilmesi. Bu üretimin beklenen seviyede olması ya da üretimlerinde düşüş yaşanması maliyetleri de etkiliyor. Hayvan beslenmesinde özel olarak yetiştirilecek yem bitkilerinin üretimi önemli. Altyapı eksikliği hayvan varlığına gerektiği şekilde bakılamamasını da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz