MERALAR, BESİCİLERİ YEM MASRAFINDAN KURTARDI

0
98
Muş ovasındaki meralar Sayesinde,

Besiciler Yem Masrafından Kurtuldu


Bölgenin önemli hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, kış boyunca ahırlarda besledikleri hayvanlarını havaların ısınmasıyla yeşeren meralara çıkararak yem masraflarından kurtuldu.
1650 kilometrekarelik alanla Türkiye’nin en büyük ovalarından biri olan Muş Ovası’ndaki otlaklar, kar örtüsünün kalkmasının ardından küçükbaş hayvan sürüleriyle şenlendi. Kış boyunca ahırlarda ve kar örtüsünün üzerinde hayvanlarını besleyen besiciler, yeşeren zengin floraya sahip Muş Ovası’ndaki meraları kullanmaya başladı. 

Karların erimesi ile yeşeren ovada, hayvanlarını otlatmaya başlayan besicilerin yüzü gülüyor. Geçmiş yıllarda 5 ay yerde kalan kar bu sene sadece 2 ay yerde kalırken besicilerde yem ve samandan önemli oranda tasarruf etti. Meraya çıkan kuzuların kardelenlerin arasında otlanması güzel görüntüler oluşturdu.

Kış döneminin ardından hayvanlarını meralarda otlatan besiciler, bu sayede yem masraflarından kurtulmanın sevincini de yaşadı. Muş Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, Muş’un küçükbaş hayvan varlığıyla iyi bir noktada olduğunu söyledi. Muş Ovasındaki meraların yeniden hayvanları beslediğini kaydeden Salkım, hayvan yetiştiricilerinin ekonomiye ciddi katkısı olduğunu vurguladı.
MERALAR, BESİCİLERİ YEM MASRAFINDAN KURTARDI

“KREDİ DESTEĞİ SAĞLANIRSA HAYVANCILIK DAHA DA GELİŞECEK”

Muş’ta 1 milyon 250 bine yakın küçükbaş hayvanın bulunduğunu belirten Salkım; “Muş, hayvancılık bakımından en önemli illerden biri. Kış sürecini uzun yaşasak da kentteki meralarımız çok verimli. Muş Ovası, hayvancılık merkezi konumunda. Yeşeren otlaklarından hayvanlarımız faydalanıyor. Baharın gelişiyle hayvanlar meralarda otlatılıyor. Hayvancılık noktasında daha iyi yerlere gelmeyi ümit ediyoruz. Bu yıl hayvan sahipleri, kendi işletmelerinden kar elde etti. Önceki yıllarda olumsuz hava koşulları nedeniyle hayvanlar yaklaşık 6 ay ahırda kalıyordu. Bu yıl hayvanları 2,5 ay ahırda yemledik. Şu an dağlarda kar olmasına rağmen Muş Ovası yemyeşil, hayvanlar dışarıda. Bu da besiciler için bir artıdır. Meranın yeşermesi besicilerin yüzünü güldürüyor. Bu yıl herkes hayvancılık sektöründen memnun. Diğer yıllara göre daha iyi durumdalar. Bu yıl çiftçimiz para kazandı. Besiciler, hem ilin hem de ülkenin ekonomisine katı sağlıyor. Hayvancılığı daha iyi noktalara getirebilmek için devlet desteğine ihtiyacımız var. Kredi desteği sağlanırsa hayvancılık daha da gelişecek. Devlet desteği besiciler için çok önemli. Büyük bir ovaya sahihiz, hayvancılığa müsait bir iliz. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. MERALAR, BESİCİLERİ YEM MASRAFINDAN KURTARDI

“HAYVANLARIN SESİNİN MERALARDA YANKILANMASI BİZİ MUTLU EDİYOR”

Besicilerden Eyüp Yalçın da baharın gelişiyle hayvanları meraya çıkarmanın sevincini yaşadıklarını belirterek; “Büyükbaş hayvanları satarak küçükbaş hayvancılık yapmaya başladım. 300 küçükbaş hayvanımız var. Havanın ısınmasıyla hayvanlarımızı ovaya çıkardık. Muş Ovası yeşerdi, bu da bizi mutlu ediyor. Hayvanların sesinin meralarda yankılanması bizi mutlu ediyor. Hayvanlar artık gece ovada kalacak. Meralarda hayvanların beslenmesi aynı zamanda bizleri yem masrafından kurtarıyor. Yem ve saman fiyatları pahalı olduğu için hayvanların meraya bırakılması bizim menfaatimize oluyor” dedi. 

“OTLAR YENİDEN ORTAYA ÇIKTI”

Besicilerden Emrah Özçelik ise, hayvanlarının yeniden meralara indirdiklerini aktararak; “Kışın çok zorlandık, çok fazla kar yağdı. Kısa süre önce merkezdeki karlar eridi. Saman tam bitmek üzereyken karların erimesi ve Muş Ovası’nın yeşermesi çok işimize yaradı. O yüzden çok mutluyuz. Mart ayı içinde de kar yağışı oldu. Ama fazla bir süre yerde kalmadı. Son yağan kar da eriyince otlar yeniden ortaya çıktı. Bizlerde hayvanlarımızı meralara indirdik. Allah’a şükürler olsun. Kaç gündür yağmur yağıyordu, yeni güneş yüzü gördük. Hayvanları otlatmaya başladık” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz