Munters ile Daha Akıllı,  Daha Teknolojik ve Daha Verimli Kümes Yönetimi..!

0
56

Munters ile Daha Akıllı, 

Daha Teknolojik ve Daha Verimli Kümes Yönetimi..!

Özhan ÇOLPAN: ”Munters mevcut teknolojisi ile daha fazla sistem entegre ederek, daha akıllı, daha teknolojik ve daha verimli kümeslerin yönetimini amaçlamaktadır. ”
”Kanatlı sektörü ülkemizde ileri derecede tecrübe ve kaliteye sahiptir. Sektörde üretim maliyetlerine etki edecek her detay hesaplanmaktadır. Bunun başında enerji maliyetleri bulunmaktadır, sürekli gider kalemleri arasında bulunan enerji maliyeti ve verimliliği üreticilerimizin en önem verdiği konuların başında yer almaktadır. ”
”Kanatlı sektörü çok büyük bir zincir, bu zincirin kuluçka makinasından başlayıp markette ambalajlı paket halinde sunulana kadar birçok detayı var. Sektörde salgın hastalık, plansızlık, yem üretiminde kullanılan mısır, soya gibi bileşenlerin fiyatlarındaki artışlar, maliyetleri etkilemektedir.”
2016 yılı itibarı ile sadece yetkili bayilerimiz ile kullanıcılarımıza hizmet sağlamaktayız, uzun yıllardan beri Munters bayiliğimizi başarı ile sürdüren AzimTav firması ve 2021 yılında aramıza katılan, büyük başarılar beklediğimiz, konusunda uzman Oktek firması ile Türkiye’nin her bölgesinde aktif olarak hizmet vermekteyiz.
Özhan ÇOLPAN: Sektörel teşviklerin sürdürülmesi ve geliştirilmesini arzu ediyoruz. Beyaz et ve yumurta üretiminde, hem de kanatlı ekipmanı üreticisi firmaların, hem yurt içinde hem de ihracat yolundaki kolaylıkların geliştirilerek arttırılması temennimizdir.

 

Bu ay ki röportaj konumuz sektöre ekipman sağlayıcı  firmalarımızdan biri olan  Munters-Form A.Ş firması ve söyleşimizin konuğu Munters-Form A.Ş.  FoodTech Satış Müdürü Özhan Çolpan..

Sayın Özhan Çolpan ile başta tavukçuluk ve seracılık  olmak üzere proses, üretim, gıda, ilaç, otomotiv, termik santraller, telekomünikasyon, savunma sanayii gibi sektörler olmak üzere birçok farklı alanda firmalara enerji verimli paket proje ve çözümler sunmakta olan Munters firması ile alakalı soruları, siz değerli okuyucularımız için sorduk..
Munters-Form A.Ş. Aghort Satış Müdürü Özhan Çolpan..
Munters-Form A.Ş. FoodTech Satış Müdürü Özhan Çolpan..
Okuyucularımıza firmanızı tanıtabilir misiniz? 
Özhan ÇOLPAN: Globalde ve Türkiye’de başta tavukçuluk ve seracılık olmak üzere üretim, gıda, ilaç, otomotiv, termik santraller, telekomünikasyon, sektörler  gibi birçok farklı alanda firmalara enerji verimli paket proje ve çözümler sunmaktadır. Munters, 30’dan fazla ülkede yaklaşık 3.600 çalışana sahip uluslararası bir firmadır. Genel merkezi Kista, İsveç’tedir.
Kanatlı sektörünün hizmetine sunduğumuz ürünlerimiz İtalya ve Almanya’daki fabrikalarımızda üretilmektedir. Enerji verimliliği ve hava şartlandırmasın da dünya lideri bir firmadır. Dünyanın 5 kıtasında üretim merkezleri bulunmaktadır.
Munters çevreye zarar vermeden, zor bulunan kaynakları (arazi, su, enerji, yem ve sermaye) optimum kullanarak istikrarlı bir üretim yapmak için üreticinin ihtiyaç duyacağı teknolojiyi temin eder. Türkiye’deki yapılanmamız kapsamında, iklimlendirme sektörünün 56 yıllık tecrübeli oyuncusu Form A.Ş. ile 2008 yılından beri Joint Venture
olarak, Munters Form adı ile faaliyet gösteriyoruz.
 
Sektöre ne şekilde hizmet veriyorsunuz? 
Özhan ÇOLPAN: 2016 yılı itibarı ile sadece yetkili bayilerimiz ile kullanıcılarımıza hizmet sağlamaktayız, uzun yıllardan beri Munters bayiliğimizi başarı ile sürdüren AzimTav firması ve 2021 yılında aramıza katılan, büyük başarılar beklediğimiz, konusunda uzman Oktek firması ile Türkiye’nin her bölgesinde aktif olarak hizmet vermekteyiz.
Bayilerimizin bölgesel satış noktaları ve yurt içi –yurt dışı bayilik yapıları sayesinde projelendirme, satış, teknik servis ve satış sonrası hizmetler açısından Munters kullanıcılarına hızlı ve güvenilir hizmet sunmaktayız. Her iki bayimizin de ekipman üreticisi olmaları nedeniyle gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlara komple çözüm olanağı sunmaktadır.
Munters Türkiye Bayilerinizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Özhan ÇOLPAN: AZİMTAV, Manisa Turgutlu’da kurulu olup, 10 yılı aşkın süredir Munters yetkili bayimiz olarak kanatlı sektöründe hizmet vermektedir. Kanatlı sektörüne başta komple kümes ekipmanları olmak üzere yem fabrikası, kesimhane gibi diğer kompleksler için de üretim yapmaktadır. Anahtar teslim projelerinin yanı sıra birçok ülkeye ihracatları bulunmakta ve gerek yurt içi gerekse yurt dışında ürün ve hizmet kalitesiyle müşteri memnuniyetini en üst noktaya taşımaktadır. 2020 yılında kurulumunu tamamladıkları 10.000 m2 ilave fabrikaları ile Avrupa standartlarında üretim yapan bir tesis haline gelmişlerdir.
OKTEK, Bursa-Nilüfer’de kurulu olup, 1983 yılından bu yana kanatlı sektöründe faaliyet göstermektedir.
Komple kümes ekipmanları üretimi ve anahtar teslim projeler yapmaktadırlar. Orta Asya ve Afrika bölgelerine yoğun ihracatları bulunmakta ve her yıl yeni ülke pazarlarını portföylerine dahil etmektedirler.
Göstermiş oldukları üstün başarıların bir sonucu olarak, 2021 yılından itibaren geçerli olmak üzere Munters yetkili bayisi olmuşlardır. 4.000 m2 büyüklüğündeki fabrikaları ve Munters yetkili bayisi olmanın getirdiği avantaj ile son kullanıcılara çok daha yüksek kalite standartlarında hizmet sunacakları inancındayız.
Firmanızın çalışma alanı ile ilgili sektöre bakış açısı nedir. Neler amaçlıyor ?
Özhan ÇOLPAN: MUNTERS, başta Türkiye ve çevre ülkelerde büyük potansiyel olduğunu düşünmektedir. Ancak gelişmiş ülkeler ile rekabet edebilecek bir pozisyona gelebilmek için mevcut kaynaklarını çok daha dikkatli kullanmalıdır. Bu noktada, Munters mevcut bilgi birikimi ile üreticilerimizin enerji ve üretim verimliliğini arttıracak, kullanıcı dostu çözümler ile sektörün öncü iş ortağı olmayı amaçlamaktadır.
Kanatlı sektörü ülkemizde ileri derecede tecrübe ve kaliteye sahiptir. Sektörde üretim maliyetlerine etki edecek her detay hesaplanmaktadır. Bunun başında enerji maliyetleri bulunmaktadır, sürekli gider kalemleri arasında bulunan enerji maliyeti ve verimliliği üreticilerimizin en önem verdiği konuların başında yer almaktadır.
Munters mevcut teknolojisi ile daha fazla sistem entegre ederek, daha akıllı, daha teknolojik ve daha verimli kümeslerin yönetimini amaçlamaktadır.
Sektörel sıkıntılar oluyor mu? 
Varsa sizce neler yapılmalı, çözüm önerileriniz nelerdir?
Özhan ÇOLPAN:Kanatlı sektörü çok büyük bir zincir, bu zincirin kuluçka makinasından başlayıp markette ambalajlı paket halinde sunulana kadar birçok detayı var. Sektörde salgın hastalık, plansızlık, yem üretiminde kullanılan mısır, soya gibi bileşenlerin fiyatlarındaki artışlar, maliyetleri etkilemektedir. Diğer taraftan bio güvenlik önlemlerine uyulmaması durumunda kuş gribi gibi salgın hastalıklar ve yıkıcı sonuçları ile mücadele etmek zorunda kalınabilir.
İşin özünde her konuda sistematik bir disiplinle işleri ele almak, sürdürülebilir bir sistem ile çalışma ve ticari düzen hedeflenmelidir. Tarım ile hayvancılık birbiriyle iç içe olan bir yapı, yem üretimi ve yem maliyetlerini düşürecek çalışmalara desteklerin arttırılması, üretim süreçlerinde işletme maliyetlerini azaltacak çözüm üreten firmalarla çalışılması gerekmektedir.
Devletten beklentileriniz nelerdir? 
Özhan ÇOLPAN:Devletimiz sektöre yönelik teşvikleri ile üreticilerimize destek olmaktadır. Ancak verilen destek ve teşvikler üretim kapasitesi arttırmaya yönelik değil birim maliyeti aşağıya çekmek yönünde olmalıdır. Örneğin; üretim kapasitesi artırımı için verilen bir teşvik düşük enerji verimli bir tesiste daha çok tüketim olması anlamına gelmektedir. Bunun bir sonucu olarak verilen teşvik, zaman içerisinden büyük ithalat kalemimiz olan enerji ihracatçısı ülkelere gitmektedir.
Böyle bir teşvik modeli yerine bir adet yumurtanın ya da 1kg tavuğun üretimi için harcanan enerjiyi azalmak için teşvikler verilmelidir.
Devletimiz sektöre yönelik teşvikleriyle bugüne kadar olan süreçte iyi performans sergiledi. Sektörel teşviklerin sürdürülmesi ve geliştirilmesini arzu ediyoruz. Beyaz et ve yumurta üretiminde, hem de kanatlı ekipmanı üreticisi firmaların, hem yurt içinde hem de ihracat yolundaki kolaylıkların geliştirilerek arttırılması temennimizdir.
Ulusal ve uluslararası sektörel etkinliklere katılımda bulunuyor musunuz.? Faydaları.?
Özhan ÇOLPAN:Bayilerimiz ile birlikte başta VIV olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası fuara katılmaktayız.
Özellikle günümüz dünyasında takip etmekte bile zorlanılan teknolojik yenikleri son kullanıcılar ile buluşturabilmek, bu konuda liderlik yapan Munters’in öncelikli hedefidir. Devletimizin firmalara sağladığı ulusal ve global fuar teşvikleri de bu konuda iyi bir destek aracı olarak kullanılmaktadır.
Dergimiz kanalı ile okuyucularımıza ve sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Özhan ÇOLPAN: Munters olarak her zaman teknoloji ve enerji verimliliğine verdiğimiz önemi ve kalitemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ülkemizde bulunan değerli firmaların yurt içi ve yurtdışı projelerinde katma değer oluşturan ürünlerimizi ve komple sistem çözümlerimizi daha da geliştirerek sunmaya devam edeceğiz. Diğer taraftan kullanıcılarımız için başta hizmet ve kalite anlayışımız olmak üzere birlikteliğimizi daha da geliştirecek ve güçlendirecek adımlar atmayı sürdüreceğiz.
 Ürünlerimiz bir paket olarak kullanıldığında, yumurta ağırlığındaki artış ve etlik piliçlerde kilo artışı gibi elde edilen olumlu sonuçlar ile son kullanıcıya katma değer sağlamaktadır.
Bunun yanında, Munters kullanıcıları üretimdeki canlıların anlık verilerini akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlarından görebilmekte, hatta uzaktan müdahale edip sistem ayarlarını değiştirebilmektedirler.
 Hakkımızda
Munters enerji verimliliği ön planda olan hava şartlandırma çözümlerinde küresel bir liderdir. Yenilikçi teknolojileri kullanarak, uzman mühendislerimiz, gıda, ilaç ve veri merkezi sektörlerinin de olduğu geniş çaplı endüstrilerde müşteriler için mükemmel iklimi yaratmaktadır.
Vizyon
Munters’ in vizyonu nem ve iklim kontrol teknolojileri için teknolojide uzmanlığına dayalı hava işleme ve zarar geri kazanımı için enerji verimliliği olan çözümlerin küresel olarak lider tedarikçilerinden birisi olmaktır.
Rakamlarla Munters
• 30 piyasada satış ve imalat ile küresel varlık
• Yaklaşık 3600 çalışan
• 18 imalat tesisi, 7 lojistik ve kurulum noktası ve 55 satış ve servis merkezi
• 320.000;’ den fazla hava şartlandırma sistemi kurulmuştur
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz