Pastörize sütteki yeni tehlike: Kuş gribi virüsü bulundu

0
25

SEKTÖR

Pastörize sütteki yeni tehlike:

Kuş Gribi Virüsü Bulundu.. 

Pastörize sütteki yeni tehlike: Kuş gribi virüsü bulunduPastörize sütteki yeni tehlike: Kuş gribi virüsü bulundu

Pastörize sütlerde virüs bulundu.
Pastörize sütteki tüm bakterilerin yok olduğu sanılıyordu. Ancak ABD’de bazı pastörize sütlerde kuş gribi virüsü parçalarına rastlandı. Sütlerden H5N1 virüsünün bulunması endişeye neden oldu.

Pastörize sütteki yeni tehlike: Kuş gribi virüsü bulundu

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ülkeden alınan bazı pastörize süt örneklerinde kuş gribi virüsü bulunduğunu duyurdu. Pastörize sütteki yeni tehlike H5N1 olarak bilinen kuş gribi virüsü oldu. Normalde pastörize edilen bir sütte hiçbir bakteri ya da virüsün bulunmaması gerekiyor. Ancak numunelerde kuş gribi virüsü kalıntılarına rastlanması endişeleri de beraberinde getirdi. Normalde pastörize edilmemiş ve çiğ sütlerde virüse rastlanıyordu.

Pastörize sütte kuş gribi virüsü tehlikesi

Bulgular endişeye neden olsa da ABD gıda ve İlaç dairesi, ABD’deki ticari sütlerin hala güvenli olarak nitelenebileceğini belirtiyor.

FDA, “Mevcut bilgilere göre pastörizasyonun virüsü etkisiz hale getirmesi muhtemel, ancak sürecin viral parçacıkların varlığını ortadan kaldırması beklenmiyor” açıklamasını yaptı.

Bulgular üzerine ABD Tarım Bakanlığı, ineklerin kuş gribi açısından test edilmesini gerektiren federal bir emir yayınladı.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, enfekte kuşlarla, hayvanlarla ve kirli alanlarla temasta bulunanların virüse yakalanma riskinin “düşük ila orta düzeyde” olduğu, daha fazla bilgi edinilmesi halinde risk değerlendirmesinin değişebileceği belirtildi.

Açıklamada, virüsün sütte tespit edildiği ve bulaşıcılığının araştırıldığı kaydedilerek, çiğ süt yerine pastörize süt tüketilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Pastörize işlemi nedir?

Pastörizasyon, Louis Pasteur tarafından icat edilen bir ısıtma işlemi. İşlem sayesinde sütte hastalığa neden olan bakteri ve virüsler yok ediliyor. Pastörizasyonun kuş gribine neden olan virüsü de öldürdüğü ya da etkisizleştirdiği biliniyordu. Bulunan kalıntıların virüsün etkisiz hali olup olmadığı inceleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz